Yarasalar, on binlerce insana virüs bulaştırıyor

Kullanılmamış yapılan tıpkı çalışmaya bakarak, yarasalar yoluyla taşınan virüslerin Güneydoğu Asya’da yılda 65 binden aşkın kişiye virüs bulaştırdığı tayin edildi.

The Independent’ın haberine göre, ESIR merkezli sivil cemiyet kuruluşu EcoHealth Alliance’den araştırmacılar, Güneydoğu Asya’da 26 zümre yarasa vasıtasıyla insanlara bulaşan virüsleri detaylandıran tıpkısı benzer geliştirdi.

Bilim insanları daha bilahare, değme sene birçok kişinin bu virüslerle enfekte olduğunu tasarlamak üzere çor prevalansı, demografik verileri ve risk değerlendirmelerini kullandı.

Uzmanlar, yarasalar eliyle taşınan virüslerin yılda kısaca 66 bin kişiye bulaştığı sonucuna vardı.

Nature dergisinde yayınlanan çalışmalarının sonucunda, “Güneydoğu Asya’da her sene kestirmece 66 bin kişiye gece kuşu kaynaklı virüs bulaştığını tahmin ediyoruz. Bu, esbak klinik icraat vasıtasıyla keşfedilmedi” ifadelerine düzlük verildi.

Araştırmacılar ayrıca, birçok yıllık  yarasa virüsü vakasının özge hastalıklara benzemesiyle belirleme edilemediğini kaydetti.

Bu bulguları kandırmak üzere daha aşkın veriye gerekseme duyulurken, bili insanları araştırmanın bu hastalıkları ifşa riski faziletli alanlarda izlem ve önleme programlarının tasarlanmasına apotr olabileceğini söylüyor.

İklim krizinin virüsler üzerindeki muamma tehlikesi

 

Zika virüsü nedir ve lacerem bulaşır?

 

MEMLUK’den taklitçi çiçeği virüsü uyarısı!

 

Share: