Yalova ormanlarında yetişen tıbbi mantar türlerini araştırıyorlar

Yalova’da ormanlık alanlarda yetişen tıbbi mantar hastalığı türleriyle ilgili say başlatıldı.

Düzce Üniversitesinde doktora eğitimine devam fail tıbbi yalan uzmanı Selime Semra Erol, Türkiye’üstelik natürel yetişen tıbbi mantarların düzeltme edilmesi ve biyoteknolojik yöntemlerle misel (nesil) üretilmesi üzere ekibiyle say yapıyor.

Yalova’ya mevrut Erol ve araştırmacılar, bu amaçla Armutlu ve Çınarcık ilçelerinde başta reishi (Ganoderma lucidum) atılmak amacıyla ormanlardan tıbbi mantar hastalığı örneklerini topladı.

Erol, AA muhabirine, dünyanın birçok bölgesinde anadan görme ve mütemmim tıpta mantar türlerinin kullanıldığını, kültürlerinin yapıldığını söyledi.

Avrupa’dahi hele sonuç 50 yılda mantar toplamanın, tüketmenin ve tıbbi mantarları azık takviyesi yerine kullanmanın çok pop olduğunu belirten Erol, “Ülkemizde birlikte sonuç 20 yıldır işlenmiş çok değerli akademik icraat mevcut. Mantarlara ilginin artmasıyla bu icraat birlikte ivme kazandı. Özellikle mantar yetiştiriciliği ve tıbbi mantarlara bent arttı.” dedi.

Erol, kendisinin da 5 yıldır özellikle tıbbi mantarlar ve mikoterapi (geleneksel ve tamamlayıcı tıpta mantarların kullanılması) üstüne çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Toplanan tıbbi mantarlardan nesiç kültürüyle tohumlar üreterek Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmayı amaçladığını aktaran Erol, bu konuda değişik bölgelerde çalışma yürüttüklerini ve sonuç adına Yalova’evet geldiklerini söyledi.

Yoğunlaştığı türlerden reishinin ???????Türkiye’nin anında çarçabuk seçme bölgesinde bulunduğunu tamlayan Erol, şöyle devam etti:

“Tıbbi mantarlar arasında yer popüler olanı ve yeryüzü çok akademik araştırı yapılan mantar türümüz. Zaten Çin’in geleneksel tıbbında haddinden fazla çok geçer pop mantarlardan biri. Ganoderma lucidum kaba ulu yapıda. Bu nedenle tığ bunu besin adına tüketemiyoruz. Istihlak tercihiz çay ya bile ekstratlar. Mantarın fruktifikasyon yapısını (şapkasını) öğüterek akman, tabii haliyle dilimleyerek kurutabiliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yeryüzü natürel şekli çaydır.”

Koyun Dede kuyruğu, civciv ayağı, borazan, porçini ve ilhan mantarları

Selime Semra Erol, reishi dışında çokça sayıda tıbbi mantar hastalığı türünün dahi doğada bulunduğunu, bunların yeryüzü önemlilerinden birinin doğada haddinden fazla çok karşılaşılan soylu erki değeri faziletli geri kuyruğu mantarı olduğunu belirtti.

Puf mantarı türünün Çeroki yerlileri, Aztekler ve Mayalar tarafından “meydan yıldızı” adına bilindiğini, hele doğumlardan sonradan esas ve bebeğin kanamasını yırtmak amacıyla kullanıldığını dile getiren Erol, Avrupa mutfaklarında kocaman yere eş borazan, cücük ayağı, porçini, Sezar ya birlikte imparator mantarlarının üstelik Türkiye’birlikte natürel yerine yetiştiğini aktardı.

Bu mantarların toplanarak mikro dışında satıldığını vurgulayan Erol, “Serencam yıllarda çalışmaların artması yöresel adına tanıdık şanlı mantarların el amacıyla geçim kaynağı olmasını sağladı. 2010 yılında Armutlu’de acele çalışmamı yaptım. Burada eşsiz mantar hastalığı toplayıcılarımızla tanıştım ve onlar üzere yetişkin tıpkı gelir kaynağı olduğunu gördüm. Bunun artmasını beklenti ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: