Volta rehberlerine Cizre’nin tarihi ve kültürel mekanları tanıtıldı

Şarki ve Güneydoğu Rum bölgelerinde işyar cevelan rehberleri ve turizm acentesi sahipleri planlı gezi kapsamında geldikleri Şırnak’ın Cizre ilçesindeki tarihi ve kültürel mekanları aşinalık imkanı buldu.

Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ile İl Ekin ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen geziye katılan 25 tur rehberi ve turizm acentesi sahibi Şırnak ile Beytüşşebap, İdil ve Uludere ilçelerini görüşme ettikten sonraları Cizre’ye geldi.

Hazreti Nuh Elçi ve İsmail Ebul-İz Halk-Cezeri türbeleri, Celil Cami, Mem-u Zin Türbesi, Cizre Kalesi, adlı İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Ciziri’nin öğüt verdiği, dönemin üniversitelerinden biri olan Al Fakülte üzere ilçedeki tarihi ve kültürel mekanları musahabe fail misafirler, Dengbej Evi’nde dengebejlerin seslendirdiği stran adı verilen türküleri dinledi.

Gaziantep Bölgesel Seyyar Rehberleri Odası Başkanı Mehmet Severoğlu, gazetecilere, Van’dan başlayarak Hakkari, Yüksekova, Şemdinli, Çukurca’dan sonradan Şırnak ve Cizre’ye geldiklerini anlatım ederek, volta rehberlerine bölgedeki el ve ilçeleri lanse etmek istediklerini belirtti.

Bu şanlı bölgeyi herkesin çok merak ettiğini dile getiren Severoğlu, “Imdi herkes Cizre’ye ati diyorum. Yıllardır terör olayları ile anıldığı üzere insanların bu bölgeye gelmekte çekinceleri vardı. Bu vaziyetler bittiği amacıyla artık buralara bayındır bire bir şekilde gidip, gelebiliyoruz. Özellikle Cizre’de tanıtım konusunda çok korkulu ve güzelce çalışmalar yapılıyor. Cizre’nin tabii ve kültürel güzelliklerini arz ongun şekilde tanıtacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Geziye katılan tur rehberi Iştiyak Sıfat-Fiil bile amaçlarının önceki bölgeyi fark etmek henüz sonradan de tanıtmak olduğunu belirtti.

Bu coğrafyanın müziği, yemeği ve kültürüyle haddinden fazla adamakıllı olduğunu anlatan Ortaç, “İnsanlar birlik, munis ve yardımsever. Kültürler tıpkı arada ve binlerce sene ayrımsız arada yaşamış. Gelip, görmeden burayı tanıyamazsınız. Buraya gelin, katiyen pişman olmazsınız.” ifadelerini kullandı.

Share: