Vekil Karaismailoğlu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattının sınav sürüşüne katıldı (2)

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)- Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattında test sürüşlerini yaptıklarını belirterek,”Gayet kalburüstü tıpkı şekilde tamamladık. Katışıksızlık işleri da dahil şu an akıbet detaylar üzerinde çalışıyoruz. İnşallah ilk teşrin kocaoğlan içerisinde, münteha olan bu hattımızı da milletimizin hizmetine sunacağız.” dedi.

Icra Vekili Karaismailoğlu, Pendik (Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattında gerçekleştirilen imtihan sürüşüne katıldı. Imtihan sürüşü Kurtköy ve Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonu ortada gerçekleştirildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı istasyonunda matbuat açıklaması özne Karaismailoğlu, bilcümle dünya krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin dört bir tarafında 5 bin devam şantiyede 700 bine yakın mücahede arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’nin geleceği için faaliyet verdiklerini söyledi.

Yatırımları artırarak bitmeme ettirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, “Bugün da heybetli tıpkı yatırımımızın akıbet aşamasına geldik. Bütün işlemlerimizi tamamladık. Biraz evvel imtihan sürüşlerimizi üstelik yaptık. Muktezi incelemeleri bile yaparak inşallah önümüzdeki sayılı günleri birlikte geride bırakarak teşrinievvel kocaoğlan içerisinde Kadıköy-Kartal metro hattını devam ettirerek Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na büyüklüğünde metro konforunu İstanbullulara yaşatmanın gururunu, sevincini bütün birlikte yaşıyoruz.” diye konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Sabiha Gökçen Havalimanı, yıllar ilk şu anki anne tehalüf partisi liderinin, ‘uçak inmeyen yere havalimanı mı yapılır? Sabiha Gökçen’e havalimanı yapmaktansa Sodyum Klorür Gölü’ne alabalık tesisi yapın’ diyen bire bir zihniyetin bugünkü gelmiş olduğu çelişkiyi gösteren sunu ferah örneklerden benzeri tanesi.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı, günlük 600’ün üzerindeki uçak sayısı ve 105 bin yolcuya hizmet fail dünyanın önde mevrut havalimanlarından birisi haline geldi. Yaptığımız yaptırımlarla alay malay Sabiha Gökçen Havalimanı dahi İstanbul Hava Meydanı bile Türkiye dünyaya bakım vermeye ve hizmet kalitesini artırarak bitmeme edecektir.

Avrupa’daki havalimanları kaos yaşarken, Türkiye’deki havalimanlarında konfor yaşatan bütün mücahede arkadaşlarıma, işletmecilere, hava yolu şirketlerimize teşekkür ediyorum. Bu gururu, bu sevinci, bu kaliteyi, bu güveni bilcümle vatandaşlarımıza yansıttığı kabil bu emsal hizmeti de bütün dünyaya yansıtıyorlar. İstanbul Havalimanı, gine birçok karalamalar, iftiralar olmasına rağmen 75 milyon metrekarelik, konuşu değeri muvaffakiyetsiz olan tıpkı alanda, devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 10 milyar avroluk ayrımsız yatırımla, zaman 200 bin kişinin istihdam edildiği ve günlük 230 bin yolcuya ev sahipliği eden, günce 1400 kıta uçağın iniş kalkışına ev sahipliği eden dünyanın eş gösterilen imrenme ile bakılan projelerinden bire bir tanesi haline geldi. Devletimizin kasasından ayrımsız kuruş harcamadığımız halde, işletme süresi süresince birlikte devletimize tamlık 26 milyar avroluk dirimsel sağlayacak.”

“Ilk Teşrin ayından itibaren her kamer İstanbul’de mehabetli aynı yer altı treni hattının açılışını yapacağız”

Sabiha Gökçen Hava Meydanı ve İstanbul Hava Meydanı’nın pres süresi bittikten sonra yüzyıllar boyu bu ülkeye hizmet edecek çok eşsiz asar olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Sabiha Gökçen Havalimanı ve İstanbul Havalimanı, inşallah gelişen, büyüyen, dünyanın yer iri 10 ekonomisine sahip Türkiye’nin bildirme makro ayaklarından ikisi olacak. Hep sektörlerde korkulu tıpkısı çalışmamız var. Karaca yolu, hava yolu, çıpa yolları, tanıtma sektöründe, uzayda, denizlerde topyekun ayrımsız kalkınma çabası içerisinde, hep arkadaşlarımızla alay malay okkalı tıpkı şekilde çalışıyoruz.

Demir yollarında balaban ayrımsız atılımımız var. Şu anda demir yolu ağırlıklı benzeri envestisman dönemine girdik. Ülkemizin ciharıyek tarafında şu anda inşaatı bitmeme fail 4 bin 500 kilometre çabuk katar hattımızda hem bulaşıcı taşıyacağız hem birlikte lojistik anlamda ülkemizin ihracatına ve üretimine berenarı ulama sağlayacak mehabetli amal yapıyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, çipo yolundaki çabuk trene tutkun 8 ili ati yıllarda 52’ye çıkarmanın çabası içerisinde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esasen limanlarımız, organize uran bölgelerimizi dahi demir hat hatlarına bağlayarak lojistikteki maliyetleri ve üretimdeki lojistik maliyetini kesmek amacıyla dahi mefret çalışmalarımız var. Ayrıca karbon emisyonunun azaltılması üstelik çipo yolları yatırımlarımızdaki balaban faktörden tıpkısı tanesi. şehirler arası çipo yolları devam ediyor. Tekrar kent içre de mefret metropollerde, kişi yoğunluğunun olduğu bölgelerde planlanmış olan demir hat yatırımlarımız ve raylı herkes metro yatırımlarımız de coşkun tıpkısı şekilde devam ediyor. Bursa’bile Kocaeli’da, Ankara’birlikte, İzmir’de, Kayseri’dahi, Gaziantep’te eke yatırımlarımız var. Bayılmak üzere olanlar, bitmeme edenler var. İnşallah önümüzdeki günlerde önemli yatırımlarımızı milletimizin hizmetine sunacağız.

İstanbul genelinde da yapımı devam fail, bakanlığımızca üstlenilmiş 7 pasaj metro hattımız var. Zaman İstanbul’bile işletilmekte olan 260 kilometrelik yer altı treni hattımızı 2019 yılı öncesinde tamamlayarak İstanbulluların hizmetine sunmuştuk. Maalesef aradan 3,5 sene geçmesine karşın bunun üzerine tek öz konulmadığı üzere bitmeme fail hatlarda dahi koca bir çoğalma yok.

Bizler bakanlık kendisine İstanbulluları elbette ki birilerinin keyfine bırakamazdık ve yatırımlarınızı hızlandırdık. Bu yıl içerisinde teşrinievvel ayından itibaren rastgele ay İstanbul’birlikte koca bire bir metro hattının açılışını yapacağız. Diğer 4 yer altı treni hattımızı da 2023 yılı içerisinde üstelik bitireceğiz.”

Bu sabahleyin incelemelerinde bulundukları Kadıköy-Kartal-Pendik hattının Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısı üstünde olduklarını nâkil Karaismailoğlu, “Az Buçuk önceki test sürüşlerimizi yaptık, gayet muvaffakiyetli bir şekilde imalatlarımızı tamamladık. Katışıksızlık işleri dahi karışma şu zaman son detaylar üzerinde çalışıyoruz. İnşallah ekim kocaoğlan içerisinde, münteha olan bu hattımızı de milletimizin hizmetine sunacağız.

Sabiha Gökçen Hava Meydanı’yla gelişigüzel D100’le Sabiha Gökçen Hava Meydanı’ndaki alelhusus Pendik’teki korkulu şahıs hareketinin hisse senedi hareketinin olduğu mahalleleri üstelik metroyla buluşturmuş oluyoruz. Şeyhli, Yayalar, Fevzi Çakozlamak ve Kurtköy mahallelerini dahi ekim kocaoğlan bakımından metro konforuyla buluşturmuş olacağız.” diye konuştu.

“Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nden de geçecek metromuzun sonuç aşamasına geldik”

Vekil Adil Karaismailoğlu, kasım ayı bakımından Kağıthane-İstanbul Havalimanı ve aradaki Kemerburgaz, Köktürk, Eyüp bağlantılarıyla İstanbul Havalimanını bile metroyla buluşturacaklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Boşluk ayı itibarıyla Başakşehir- Kayaşehir beyninde Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nden üstelik geçecek olan metromuzun sonuç aşamasına geldik. Planımız fasıla ayı içerisinde Başakşehir-Kayaşehir metro hattımızı tamamlayarak, dünyanın arz kaslı genişlik modern hastanelerinden bire bir tanesi olan Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ni metroyla buluşturduğumuz gibi özellikle Güngören, Bahçelievler, Başakşehir, Bağcılar’daki vatandaşlarımızın hem Kayaşehir-Başakşehir bağlantısını sağladığımız kadar bunun devamında bile İstanbul Hava Meydanı bağlantılarını ve Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi’ndeki yer altı treni bağlantılarını bile tamamlamış oluyoruz.

Başakşehir’deki metro hattımızı, şehremaneti zamanında daha önce bizlerin başlattığı yer altı treni hattını yapmayacağını bulunan yönetim söylediği antlaşma biz de özellikle pandemi sürecince berenarı balaban menafi sağlamış olan hastanemizin dahi hattını, yolunu yapmadıkları kadar yer altı treni hattında yapmayacaklarını bize bildirdiklerinde hele hızla devraldık ve bu kadar güdük bir süre içerisinde birlikte 2 sene içerisinde metro hattımızı bitirerek mesafe ayı içerisinde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Sabiha Gökçen Hava Meydanı’nın Marmaray bağlantısı bile gerçekte elan geçmiş başlanmış projeler arasındaydı.”

Marmaray-Kadıköy-Kartal hattının 2,5 kilometrelik bağlantıyla Sabiha Gökçen bağlantısının henüz önce planlandığını ve ihalelerinin yapıldığını hatırlatan Karaismailoğlu, “Maalesef İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu olan bu inikat ve Pendik- Tuzla arasındaki kesimde şu dakika tek mücahede yok. Antrparantez henüz dahi gelecek giderek arıtma sürecine başlamışlar.

Maatteessüf 3,5 yıl içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin henüz evvel devralarak ihalesi mamul, bitmeme fail yer altı treni hatları bugüne kadar bitmesi gerekirken maatteessüf tek artma olmadığı üzere bazıları de tasfiye sürecine girmişlerdir. İnşallah artık hızlanırlar, ant kayıplarını telafi ederler. Bu ümit içerisindeyiz ama maatteessüf arazide o hareketliliği göremiyoruz.” diye konuştu.

Vekil Karaismailoğlu, teşrinievvel kocaoğlan içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattını Kadıköy-Kartal metro hattıyla birleştirerek, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı bağlantısını sağlayacaklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hattımız Kadıköy meydandan başlayarak tekrar Uzunçayır, Maltepe, Göztepe, Anadolu Adliyesi ve Pendik D100’ü strateji eden hattın 7,4 kilometrelik Sabiha Gökçen bağlantısı. Burada günlük 1 milyon 200 bin yolcuya bakım verebilecek kapasitede ve 80 kilometre hıza eş metro hattımız sayılı günler sonra İstanbullularla buluşacak. İnşallah, dünyanın sunma eke havalimanlarından birisi olan Sabiha Gökçen Havalimanında dahi raylı sistem bağlantısını sağlayarak, buradaki hizmeti, konforu, güvenliği bile artırmış olacağız.”Share: