Vekil Dönmez, Şırnak’taki petrol keşfinin karadaki sunma balaban keşiflerden biri olabileceğini söyledi

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Şırnak’ta yapılan petrol keşfine ilgilendiren “Açıkladığımızda birlikte göreceksiniz sonuç dönemde karada yapılmış sunma nazik keşiflerden birisi mümkün. Bunun için biraz elan zamana ihtiyacımız var.” dedi.

Dönmez, katıldığı 24 TV’nin “Yüz Yüze” programında gündeme ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Şırnak’ta yapılan petrol kontrol çalışmalarına ilişkin mütekellim Vekil Dönmez, o bölgelerde yaklaşık benzeri yıldır sismik araştırmalarına çokluk verildiğini söyledi.

Dönmez, henüz önceki asayiş dolayısıyla petrol arama çalışmalarının tehlikesiz tıpkısı şekilde yapılamadığını kaydederek, “Hamdolsun askerlerimizin, asayiş personelimizin orada artık terörü temizlediği bölgelerde demin sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günce 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve üstüne çıkarmayı hedefliyoruz.” diyerek konuştu.

Gabar Dağı’nın aynı apayrı bölgesinde planlı sismik çalışmaların da tamamlanmak amacıyla olduğuna meni fail Dönmez, şunları kaydetti:

“Orada his gayeli sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Bazen rakamlar boğumlanma ediliyor ama netleştirmeden de izah etmek istemiyoruz. Çünkü bire bir misil boğumlanma ettiğimizde doğruluğuna sakıncasız olmamız geçişsiz ama ümitliyiz düpedüz, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda de göreceksiniz akıbet dönemde karada işlenmiş bildirme balaban keşiflerden birisi benzer. Bunun amacıyla biraz henüz zamana ihtiyacımız var. Biraz elan bekleyelim. Çalışmalar tamamlanınca inşallah onu da açıklayacağız.”

Dönmez, o bölgeye Martir Adlar Çevik’in adının verildiğini anımsatarak “Orada şu anda 4 kuyuda üretim var. Beşinci kuyuda araştırma tamamlandı. Ihvan üretime alacaklar. Oradaki günlük üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Evet Türkiye’nin mecmu üretimi ne büyüklüğünde? Biz 1200 kuyudan günlük 65 bin varil yer yağı üretiyoruz. Bu sahaya ilgilendiren ihtiraz tespit çalışmaları tamamlandıktan bilahare birçok kuyu elan açabiliriz. Buna bakacak arkadaşlarımız.” ifadelerini kullandı.

İlk 5 kuyuda yakalanan istihsal rakamlarının artabileceğini de kaydeden Dönmez, “Petrolün kalitesi da oldukça ferah. Nedeniyle bizim o bölgede biraz henüz yoğunlaşmamız gerekiyor. Muayene ekiplerimizi o bölgeye yönlendirdik. Onlar dahi inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ilişik rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız.” dedi.

Nazır Dönmez, rezervle ilişkin çalışmaların tamamlanmasının arkası sıra sene sonu veya ati yılın başında açıklamanın yapılabileceğine işaret etti.

Yusufeli 2,5 milyon insanın elektriğini karşılayacak

Son dönemde devreye alınan Yusufeli Barajı’na değinen Nazır Dönmez, “Şu anda su tutmaya başladı. Yusufeli Barajı, 568 megavatlık kurulu güce cemaat. Yıllık 1,7 milyar kilovatsaat civarında hareketlilik üretimi yapabilecek.” dedi.

Dönmez, Yusufeli’nin mayısın sonu kabilinden ilk üretime başlayacağını ve Elektrik Üretim SAVUŞMAK tarafından devreye alınacağının altını çizerek, “Orası kabaca 2,5 milyon insanımızın elektriğini tek başına karşılayabilecek bire bir potansiyele ehil. Almanak 5 milyar lira civarında aynı geliri olacak.” diye konuştu.

Yusufeli’da baraj dolayısıyla bölgenin taşınması, şeş çatı ve konutlara harcanan paranın kısaca 35 bilyon lira olduğuna bel eden Icra Vekili Dönmez, projenin kendisini 7 yılda amorti edeceğini söyledi.

Share: