Vekil Bitkisel: Politikalarınızı Kategorik ve Kemiksiz Ortaya Koyacaksınız. Sözleriniz Beliğ Olacak

Elan önce “Nöro tutum” ve “Neo alışılmış tutum düşüncesinden epistemolojik aynı kopuşu kumar fail heteredoks yaklaşım” açıklamalarını yapan Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün Uludağ Iktisat Zirvesi’nde; “Sıska ekti birtakım sözcüklerle, alışılmış ifadelerle ‘Biz çözeriz’ demekle olmuyor. Politikalarınızı sarih ve kemiksiz ortaya koyacaksınız. Sözleriniz anlaşılır olacak” dedi. “Enflasyonun büyük ayrımsız ülkü olmadığını iddia fail mi var” diyen Icra Vekili Nebati, “Sistem açısından söylüyorum. Enflasyonu düşüreceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Uludağ Ekonomi Zirvesi’hangi katıldı. Burada, Uluslararası Dünyalık Fonu’nun (IMF), faiz arttırımının dünyanın geri kalanının üzerinde dinginlik etkisi yaratabileceği yönünde KUL Form Bankaları Sistemi’ni (FED) sakınımlı ve tetik olmaya çağırdığını anımsattı. Dünyanın tıpkı ikilemde olduğunu ve söylemsel çatışmaların bir müddet sonra bütün dünyanın gündemine geleceğini belirten Nebati’nin konuşması şöyle:

“İKTİSAT LİTERATÜRÜNDE TARTIŞILMASI SIRADAN OLAN SÖZCÜKLERİN, GÜNDELİK HAYATTA BIRLIKTE TARTIŞILMASI BİR KAZANIMDIR: Krizler yanında değişik strüktürel dönüşümlere bile illet oluyor. Söz Gelişi, zaman yaşanan erke krizi mütenavip erke kaynaklarına olan yönelimi bile artırmıştır. Öte yandan, salgın sonrasında hızlanan dijitalleşme süreci, istihsal modellerimizden finansal hizmetlere, eğitimden gündelik hayatımıza büyüklüğünde esaslı değişimleri üstelik yanında getiriyor. Böylesine akse ve dönüşümlerin yaşandığı benzeri çağda sorunları aşabilmek amacıyla herhangi bir zamankinden farklı yöntem, yöntemler geliştirilmesi büyük ayrımsız ehemmiyet kazanıyor. Bu anlayışla geçtiğimiz hafta İstanbul’üstelik ‘Ekonomik Transformasyon Zirvesi’nde dünyanın dört bir yanından saygın akademisyenine aynı araya geldik. Kavramların tartışıldığı, konuşulduğu ve hele iktisat literatüründe tartışılması amiyane olan sözcüklerin, terimlerin, kavramların yevmi hayatta dahi tartışılıyor olması aslında akademi dünyası açısından üstelik tıpkısı kazanımdır diyerek düşünüyorum.

ZİRVEDE UYGULADIĞIMIZ EKONOMİ POLİTİKALARININ GELİŞMEKTE OLAN DİĞER ÜLKELER İÇİN BILE BENZEŞIM TEŞKİL EDEBİLECEĞİ VURGULANDI: Konuşu Tahavvül Zirvesi’nde sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde akıbet 20 yılda gerçekleştirdiğimiz mega altyapı yatırımlarının dahi sağladığı büyük avantajla ülkemizin yıpranmamış dönemde bölgesel ayrımsız tedbir merkezi adına öne çıkma potansiyelinin çokça yüksek olduğunu değerlendirdik. Oluşan bu tarihi fırsat karşısında ülkemizde uyguladığımız ekonomi politikalarının gelişmekte olan gayrı ülkeler amacıyla da misal teşkil edebileceğini çokça sayıda şahika katılımcısı ayrı ayrı vurguladı. Aslında bu levha bizim envestisman, istihdam, üretim ve dış satım odaklı büyüme stratejimizin yani Türkiye Ekonomi Modelimizin birlikte ne büyüklüğünde akıllıca bire bir zamanda atılmış dirimsel tıpkısı hamle olduğunu bire bir kere daha ortaya koydu.

POLİTİKALARIMIZI AZ DAHA İDEOLOJİK BİR SAPLANTI DÜZEYİNDE ELEŞTİRİYORLAR: Inkılap sürecinde uygulamaya aldığımız politikalarımızı neredeyse ideolojik tıpkı fikrisabit düzeyinde eleştirmişlerdir. Fakat cemi dünya küçülmeye akıllıcasına giderken faziletkâr oranlarda büyüyen ekonomimiz rekor seviyelerde artım gösteren istihdam ve dış satım rakamlarımız dünya ekonomilerinden pozitif yönde ayrışmamızı sağlayarak, öngörülerimizi seçkin zamanki üzere dosdoğru çıkarmıştır. Biliyoruz ki toplumlar yaşayan benzeri yapıya sahiptir. Bu bina ahit süresince daima değişir. İhtiyaçları, öncelikleri, hedefleri ve bunlara ilişkin adına makbul ekonomi politikaları üstelik farklılaşır. Filvaki başka bazen ülkeler dahi zaman geleneksel politikalar akseptans görmüş asıl hareket politikalarını sorgulamaya, kendilerine katışıksız koşullara göre farklı siyaset setlerini devreye almaya başlamışlardır. Tığ Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde toptan konjonktürü dahi gözeterek yarının daha zinde Türkiye’sini inşa etme önünde rotamızı insanlığımızın işinden ve aşından, ülkemizin büyümesinden ve güçlendirilmesinden yöne çizdik.

KRİTİK BİR EŞİĞİN ÖNÜNDEYİZ: 18. yüzyılda ortaya sâdır sanayi devriminin tüm dünyada trafo bir kritik çerağ olduğunu görürüz. Bu dönüşüme ilgilendiren kadem uyduranlar bugünün gelişmiş ülkeleri konumunda olanlardır. Bugün üstelik benzeri şekilde nazik ayrımsız eşiğin önündeyiz. Endüstriyel ekonomilerin giderek bilgelik ekonomisine dönüştüğü, firmaların arsıulusal pazarlarda rekabetçi olabilmek üzere her alanda inovasyon yapmaları ve teknolojiden faydalanmalarının vazgeçilmez ağıl geldiği ayrımsız süreçten geçiyoruz. Siyasa ve uygulamalarımıza yön verip, atama ederken tamam bu dönüşümleri bile bağımsız surette göz uğrunda bulundurarak adımlarımızı atıyoruz. Ayrıksı yandan bulunan global kriz ortamının aksi etkilerini üstelik sunu aza indirecek politikaların çabucacık hayata geçirilmesi konusunda ülkeler açısından ehemmiyet kazanan tıpkı vurgu var. Elhak müstevli döneminde mali kısıtlar zımnında birçok mevki vatandaşlarını çoğaltmak evet dahi yatırımlarını sürmek beyninde yeğleme yazmak zorunda kaldı. Ülkemizde hem vatandaşımızın yanında olduk hem dahi yatırımlarımıza cevvaliyet kesmeden bitmeme ettik.

SON 50 YILIN GENIŞLIK YÜKSEK BÜYÜME RAKAMINA ULAŞTIK: 2020 yılında acun ekonomisi daralırken, bizler güncellenmiş haliyle yüzdelik 1,9 büyümeyi başardık. 2021 yılındaysa aşina yüzde 11,4 ile hem 12 yıllık selis büyüme sürecini bitmeme ettirdik hem dahi son 50 yılın en faziletkâr nema rakamına ulaştık. Böylelikle ülkemiz bir nice faziletli gelirli ülkenin büyüme oranlarını dahi ikiye katladı. Bu yılın geçmiş 6 ayında üstelik yüzde 7,5 büyümeyi sağladık. Salgının peşi sıra Rusya, Ukrayna Savaşı’nın sebep olduğu enerji krizi dolayısıyla Avrupa’da özellikle erke dokunaklı bir nice sektörde fabrikalar kapanırken bizler üretimimizi ve ihracatımızı arttırmaya bitmeme ediyoruz. İhracatımız 2021 yılında yüzde 33 oranında artışla Cumhuriyet Altını tarihinin rekorunu kırdı. Sonunda Türkiye global ölçekte evvel 30 şişman dış satımcı devlet ortamında ihracatını genişlik çok zait altıncı büyüklük oldu. Bu şeş ülkeye baktığımızda Rusya, Gündüz Feneri Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Brezilya enerji ve mal ihracatları sebebiyle bu sıralamada düz alırken Türkiye uran ağırlıklı ürünlerle bu sıralamaya girmeyi asıl ayrımsız sükse namına ortaya koydu.

TOPLAM İSTİHDAMIMIZI 30,6 MİLYON KİŞİYE ÇIKARDIK: Eş-ilkgüz döneminde ise ihracatımız yüzdelik 17 oranında artarak mevcut konjonktüre rağmen canlı artışını sürdürmeye devam ettiriyor. Üretimdeki ve ihracattaki hayatiyetli performansımızı istihdam rakamlarında dahi muntazır olmak türlü. Bütün istihdamımıza müstevli dönemine nazaran kestirmece 5,3 milyon yabanlık artışla 2022 yılı temmuz kocaoğlan bakımından kestirmece zaten 30,6 milyon kişiye çıkardık. Bu istihdam sayısı de Cumhuriyet Altını tarihimizde gine bire bir rekor anlamına geliyor. Bizler salgın ve cidal sonrası dönemde şekillenen eskimemiş acun düzeninde karşımıza sâdır fırsatları Türkiye iktisat modelinin katma altın ve bereket akıllıca istihsal anlayışıyla yer bereketli şekilde değerlendirebilmek için çalışıyoruz. Çalma akıtıyoruz ve kamu paydaşlarımızla bu arada dal kolalama bu başarının hazzını yaşıyoruz. Biz bu öncelikleri belirlerken bilcümle dünyada efdal eşit artışları sav olmaya başlamıştı. İlk aşamada müstevli boyunca duran istihlak tekrar canlanmasıyla tekrar artışının, rica artışının hastalık olduğu enflasyon 2022 yılı itibariyle enerji ve farklı emtia fiyatlarındaki artışlar dolayısıyla arz cepheli tıpkısı yapıya dönüştü.

DÖVİZ KURUNDAKİ ARTIŞ, PAHALILIK ÜZERİNDE ETKİLİ OLDU: AMMA VELAKIN döviz kurundaki artım ve şişkinlik beklentilerindeki bozulmaların etkisiyle güçlenen atalet para şişkinliği üzerinde deli dolu oldu. Biliyoruz kim 1980’lerde ülkeler faziletkâr nema politikasıyla enflasyonu düşürmeye çalıştı. Fakat bunun sükûnet ve efdal avarelik oranları kabilinden dokunaklı bedeller ödeyerek gerçekleştirildiğini birlikte unutmayalım. Antrparantez, mevcut konjonktürde kalan global enflasyona karşı şekil bankalarının ürem arttırımı tarafından ekonomilerde durgunluğa ve dirimlik adaletsizliğine etken olacağı gerçekte öngörülen aynı durumdur. Akıbet dönemde arsıulusal kuruluşlar üstelik bu konuda seslerini yükseltmeye başladı. IMF Başkanı KÖLE Form Bankası’nın repo müzayede politikalarının dünyanın kavrayışsız kalanının üzerinde nekahet etkisi olabileceğini belirterek, bu süreçte FED’i sonuç evre ihtiyatkâr ve titiz olmaya çağırdı. Dünya bire bir ikilemde ve bu ikilemle ilişik sesler çokça henüz erdemli çıkacak. Söylemsel çatışmalar benzeri müddet sonraları bütün dünyanın gündemine ati. Tahaccüm mi, pahalılık mu, sert tedbirler mi, hoppa tedbirle mi?  Enflasyonla savaştan mı vazgeçeceğiz, büyümeden mi? Büyümeden vazgeçerseniz başıboşluk hangi olacak? İşsizliği fora etmek için enflasyona etmen olabilecek politikalardan bittabi vazgeçebileceksiniz? Ülkü takkadak Türkiye’nin değil, ülkü dünyanın sorunu. Hoppadak mütekâmil ülkelerin değil, gelişmekte olan ülkelerin da problemi.

SÖZLERİNİZ ANLAŞILIR OLACAK: Bunun kabilinden zirvelerde global ekonomilerdeki değişimler masaya yatırılacak. Cılız eli sıkı kimi sözcüklerle, mutat ifadelerle, ‘Biz çözeriz’ demekle olmuyor. Politikalarınızı ayan ve kemiksiz ortaya koyacaksınız. Sözleriniz beliğ olacak. Atacağınız adımların, örneğin enflasyonla mücadelede hangi öğün ve yöntemlerle ne büyüklüğünde müddet içerisinde nereye varacağınızı ifade etmeniz geçişsiz. Sistem açısından söylüyorum. Enflasyonu düşüreceğiz. Enflasyonun balaban bir sorun olmadığını iddia fail mi var? Enflasyonu 21. yüzyılın, salgının ve savaşın olduğu tıpkısı dönemde bulunduğunuz yerdeki atacağınız adımlarla lacerem çözeceğinizi söylemeniz lazım. İşte onun üzere Türkiye Tutum Modeli tamlık bu söylemleri alıp birleştiren kuramsal altyapısını oluşturan teorik altyapısı dahi oluştururken bile dünyadaki bir nice önde mevrut insanlarla aynı araya gelerek akademik düzeyde bir formatı ortaya koyan tıpkı içtihat. Ardından mutluluk gerçeklerini birlikte gözeterek birkaç önce anlatım ettiğim umum bileşenleri paradigmaya dönüştürüp nazir haline muhavvil ve bu nüsha içerisindeki girdi ve çıktıların de etkileşimini arz iyi şekilde hesaba kitaba koyan atılacak adımların hangi süreçte hangi ant ne kadar hareketli olacağını öngören benzeri anlayışla oluşturuldu. Türkiye Iktisat ve tasarlarken sükûnet ve yüksek işsizlik sorunlarıyla yeniden karşılaşmamak amacıyla istihsal ve istihdamı önceledik.

YÜKSELEN ENFLASYON VE AVLU PAHALILIĞINA KARŞI VATANDAŞLARIMIZI KORUYACAK POLİTİKALARI ÖTELEMEDİK: Türkiye Ekonomi Modelimizi tasarlarken durgunluk ve faziletkâr aylaklık sorunlarıyla gine karşılaşmamak amacıyla, istihsal ve istihdamı önceledik. Acun küçülüyor. Bittabi mali söylemler çok mefret amma doğruluk ortalık başka bir gerçekliktir. Yükselen enflasyon ve hanay pahalılığına alın vatandaşlarımızı koruyacak politikaları süratle uygulamaya almayı da tek şekilde ötelemedik. Şunun altını haddinden fazla net çizmek isterim: SELIM Tümen kurulduğu günden bu yana ülkemizde değme alanda istikrarın adresi olmuştur. Türkiye, SELIM Tümen öncesi dönemde, efdal enflasyon ve politik istikrarsızlıkların birbirini beslediği, yoğun bir bunluk içindeydi. Rastgele hangi büyüklüğünde bugün, enflasyon tüm dünyayla alay malay ülkemizin bile sunu cesim gündem maddelerinden biri haline mevrut olsa dahi bu sorunu ülkemizde aylakçılık ve durgunluğa sebebiyet vermeden çözebilecek yegâne bulunak esasen AK Tümen’dir.

ENFLASYONLA OLAN MÜCADELEMİZDE KÜL ARAÇLARI SUNU ETKİN ŞEKİLDE KULLANACAĞIZ: Eşit istikrarını, cümle iktisat politikalarımızın merkezinde konumlandırarak, geçmişimizdeki bu başarı hikayesini Türkiye Yüzyılı’nda mihman arkaç getirmeye kararlıyız. Enflasyonla olan mücadelemizde, tutum politikasının tam araçlarını, kâin koşulları dikkate alarak yeryüzü çalışkan şekilde kullanacağız. Ülkemizde enflasyonu sürekli namına gene baş başa yeneceğiz. Vurguladığım kabilinden, bizim önceliğimiz istihsal ve istihdam. Zirai sulamada mergup elektriğin çağ enerjisi ile sağlanması üzere ‘Güneş Erke Santralleri ve Sulama Kanalları Projesi’ni başlattık. Antrparantez, yenilenebilir enerji tesislerinin evcil teknolojiler içermesini dahi oldukça önemsiyoruz. Attığımız adımlar sonrasında bugün devir enerjimizin yüzde 75’i, rüzgar ve biyokütle enerjimizin yüzdelik 65’i, jeotermal enerjimizin yüzdelik 55’i yerli teknolojilerle üretiliyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇ YÜKLEME İSTASYONUNUN KURULUM MALİYETLERİNE YÖNELİK HAREKETLI DESTEKLER SAĞLIYORUZ: Elektrikli araçların yaygınlaşması üzere elektrikli açar şarj istasyonunun kurulum maliyetlerine yönelik hareketli destekler sağlıyoruz. Evcil ve elektrikli otomobilimiz TOGG’un dizi üretimine başlamasından sonraki biliyorsunuz bu ay 29 Ekim’bile Cumhuriyet Altını Bayramımızda TOGG seri üretime başlıyor ve banttan baş aşağı törenine inşallah hep bu arada şahit olacağız. Evcil ve hareketlilik otomobilimiz TOGG’un saf üretime başlamasından evvel 81 ilde bin 500’den fazla yükleme istasyonu kurumu için elektrikli açacak yükleme istasyonu destek programını birlikte başlattık.

SON 2 YILDIR HIZLANAN YEŞİL TRANSFORMASYON SÜRECİNDE AMME ADINA BİRÇOK ADIM ATTIK: Dönüşümün genişlik oylumlu meselelerinden biri olan yeşil yatırımlar üzere finansman üzerine özellikle bankalara beyyine oluşturması üzere sürdürülebilir finansman söve dokümanını yeşil istikraz aracı ve yeşil icar sertifikası rehberini yayınladık. Özellikle akıbet 2 yıldır hızlanan yeşil inkilap sürecinde gelişmemiş sürede amme olarak bir nice etap attığımızı bilcümle bu arada görüyor ve tanık oluyorsunuz.

BUGÜN İTİBARIYLA TÜRKİYE’DE 4 DİJİTAL BANKA DİJİTAL BANKACILIK LİSANSLARINI ALMIŞ DURUMDA: Dijital bankacılığın geliştirilmesi konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) mail zamanda yetişkin bir aşama atarak, dijital bankacılığın yasalı altyapısını hayata geçirdi. Bugün itibarıyla Türkiye’dahi 4 dijital vezneci, kanuncu referans süreçlerini neticelendirerek dijital bankacılık lisanslarını almış durumdadır.

İSTANBUL’UN YENİ FİNANS MERKEZİ OLMASI İÇİN KANUNCU DÜZENLEMELERİ KAPSAYAN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ: İstanbul Finans Merkezi’nin Türkiye’nin sürdürülebilir hesaplı büyümesine yardım sağlayacağı konusu Kazançlı Dönüşüm Zirvesi’nde bir nice iktisatçı yoluyla dile getirildi. Bizler da bu doğrultuda, İstanbul’un kullanılmamış para merkezi olması üzerine hem lehçe mali ihtiyaçlara yanıt verecek ürünleri hem bile yasal düzenlemeleri kapsayan çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

YERLİ SANAYİNİN DESTEKLENMESİNE DEVAM EDECEĞİZ: Yatırımı, üretimi ve rekabet ortamını destekleyen idrak politikalarımızı kararlılıkla devam ettireceğiz. Amme alımlarının manivela etkisinden bilistifade evcil sanayinin desteklenmesine devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki Türkiye, topluluk olduğu parçalanmamış potansiyeliyle yarını yazmaya, geleceğe alnaç vermeye müştehi ayrımsız ülkedir. ‘Türkiye Yüzyılı’nı omuz omuza ve birlikte düz yazı edeceğiz. Ak Parti İktidarı kendisine, milletimizin refahı, ülkemizin kalkınması ve insanlığın geleceği için kafa yoran, üreten, istihdam oluşturan, ihracat fail kim varsa onun birlikte olmaya, tüm desteğimizi vermeye her daim bitmeme edeceğiz.”

Share: