Vatandaş göz fiyatlarına başkaldırı etti

BETAM verilerine bakarak, mevki genelindeki satılık konutların metrekare fiyatları 2022 Mart’ta almanak bazda yüzde 134,3 arttı. Yer aceleci artışın görüldüğü diyar yüzdelik 172,7 ile Mersin olurken yüzdelik 159,3’lük artışla İstanbul de Sazak’in arkası sıra ikinci tam saha aldı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, satılık konutlarda güzeşte yıla göre değeri yüzde 100-200 beyninde yükselen yerler dahi olduğunu belirterek “Nahiye mıntıka bu fiyatlar değişiyor ama İstanbul’de sabık yıla bakarak artışın yüzdelik 90 seviyelerinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

FEHAMET, PLANLAMA YAPMALI

Aşa antrparantez iktidarın harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor: “Elhak fiyatlar bu aşamaya gelmişken alışılagelen vatandaşın sülale alması kabil değil. Toplumsal yapılara, konutlara yönelmek geçişsiz. Hele İstanbul’da banliyö hatlar kurulabilir. İstanbul’un kurtuluşu oralardan geçiyor. Örneğin torunlar feribotla Bursa’dan okumaya geliyor. Yeniden Gebze’den gelip merkezde çalışan insanlar var. Mütenavip konutlama, göz iktisap hususu bu şekilde çözülebilir. Oran planlama yapmalı.”

Satılık basamak fiyatlarına sabit kıymet tayin veya kota koyma ihtimalinin olanaklı olmadığını belirten Aşa, “Satılık konutlarda tavan noktasına geldik diye niteleyerek düşünüyorum. 1-2 yıl zarfında bu köpük gidecek diye niteleyerek oranlama ediyorum” diye konuştu.

KONUT FİYATLARINI ARTIRAN FAKTÖRLER

Emlak valüasyon uzmanı Ahmet Büyükduman ise satılık konut fiyatlarındaki artışın, enflasyondan ayrışmadığını paralel arttığının altını çizdi.

Büyükduman enflasyonla alay malay artışta çalışkan olan birkaç faktörü şöyle sıraladı:

* Ehliyetli konut üretiminin olmaması, arzın az kalması
* Müstahsil Fiyat Endeksi ve yapım malzemelerindeki maliyet artışı
* Kur artışı sonucunda bazen artırım sahiplerinin yatırım ara bulucu yerine konuta yönelmeleri.

Bağan faizli konut kredisi kullandırılarak hane satışlarının artmasını beklemenin kavisli tıpkı izleme olduğunu belirten Büyükduman,

“Türkiye’bile göz satışında şöyle bir akse var, kendi varlıklarıyla konutları başlangıçta alan bire bir takım var. Hane emniyet faizlerini takmıyor ifade-i caizse. Takkadak sıkışıklık yaratıyor, fiyatları üst taşıyor. Güven faizlerini hafifletmek demek başlarken alma gücü olan insanların de kurum kararlarını kredilere döndürmesine amil oluyor. Hep satışa etkisi olmuyor.

Faizi düşürmek yahut akla yatkın bölük tüketimine haydi hal olmuyor. Yapılması müstelzim üretimi heveslendirme edici politikalar yahut kullanılmamış finansman olanakları gerçekleştirmek. Çözme böyleyken vatandaşlar eş almakta ve icar ödemekte zorlanıyor.” diyerek konuştu

BİR EVDE 10 KİŞİ KALIYORUZ

İstanbul Şişli’bile SÖZCÜ’ye mütekellim vatandaşlar ise yaşadıkları durumu şu sözlerle özetledi:

Melike Çevik: Çok şiddetli şeyler düşünüyorum. Ben paylaşımlı evde kaldığım halde engel çekiyorum ve 10 dirilik kalıyoruz benzeri evde. 600 TL seçkin öz, elan üstelik yükseltmeyi düşünüyor. 1000 TL olduğunu düşünün, 10 emanet aynı arada sürdürmek çok baskı, tıpkısı üstelik vadi bulamıyoruz ve iş bulmakta bile zorlanıyoruz. Zorlanınca kirayı bile ödeyemiyoruz. Bir Tane dirilik geçinemiyorum yani. Bir Tane emanet ayrımsız eve çıkmam cins değil.

HURDACILIK YAPIYORUM, BIR TANE BOŞLUK 1.200 LİRA

Büyük Özyiğit: Hurdacılık yapıyorum, tek odalı aynı yerde yaşıyorum. Arz kötüsü 1.200 liralık. Biricik ayn. Akış akış sığınmacı geldikten sonraları karşılık artışları tavan yaptı. Yer dağ 2+1 ev 3 bin liradan, 3 bin 500 liradan başlıyor. Gidişatımız mebzul değil yani. Stüdyo tipi daire, 1,5-2 yıl önceki 600 liraydı demin 1.200 liradan ağzını açıyor. Bu şartlarda evlenmeyi düşünmüyorum, evlenemem kim. Mahiye ne kazanacağım zaten, karnımı doyuruyorum. Hurdacılıktan hangi kazancağım, 2 bin 500, 3 bin lira dünyalık kazanıyorum.

(İsmini vermeyen bire bir yurttaş): Ecnebi talep haddinden fazla olduğu üzere çok çok artma oldu. Yerel insanlar giremiyor, bütçeler anlaşılan doğrusu, maaşlar galiba, hangi olacak hakeza? 2 bin 500 liraya ofis temin etmek çokça ağırlık, 3 bin teklik deseniz zahmetli maaşıyla geçinen adam ne yapacak? Bütün isyanda. Sakat kiracılar geçmek istemiyor, para sahipleri de hep şikayetçi. Çıksınlar az buçuk daha…Az Buçuk haris gözlü olmamak geçişsiz.

Tülay Tığ: On Paralık adaletli değil. Hangi düşünebiliriz, mebzul aynı molekül değil, elbette kim dağ. Kimsede vicdan kalmadı.

AILE SAHİBİ KİRAYI İKİ KATINA ÇIKARDI, MECBUREN KABUL ETTİM

Yücel Ecevit: Ben 700 liraya oturuyordum. Âdem (aile sahibi) diyor ki, ya çık evden ya da 1500 liralık ödeyeceksin. Ego üstelik mecburen kabul ettim. Çokça saçma bence, insanlar çokça çabuk mağdur edilebiliyor. Ocak bile bulamıyorsun. Senin hesabına girecek, 1500-2000 TL verecek adamlar var diyor. Tığ birlikte mecbur verdik.

Gülseren Bektaş Doğan: Icar artışları sıradan korkunç, yoz öfke. Burada ocak sahiplerine mi asabileşmek gerekiyor, tekrar tepedekilere mi öfkelenmek gerekiyor şaşkınım. Hem zor hem da kiracı olan insanlara yüreğim parça parça oluyor.

(İsmini vermeyen tıpkı yurttaş): Sarıyer’birlikte 2 bin liralık kiraların 7 bin, 8 bin liraya çıktığını duyuyorum.

YABANCILARA SATIŞIN DURDURULMASI LAZIM

Emre Öztürk: Yabancılara satışın durdurulması geçişsiz yoksa önünü alamayız. Bir zamanda para şişkinliği var. Ailemin yanından çıkamıyorum.

Şanlı Turan: Eş sahibiyim hem da kiracım var. Kiracımdan istesem, sakat komşum ödemesi çok yumruk geliyor. Az alsam bana efsus. Çok alsam ona yazık. Kerem bunun altından kalkması gerekiyor. Şoförüm, emekliyim bak deminden umum otobüsüne çıkacağım.

Zeynep Özney: Elbette anlatım edeyim ki umumi artışı, cehennemde yaşıyoruz.(Fırat Fıstık/Sözcü)

Kaçan Ruslar Türkiye’den taşınmazlar alıyor

 

5 ekonomistten yurt piyasası tahminleri

 

Bodrum’üstelik emlak dolandırıcılığı

 

Share: