Van bili: Hakverdi: “İstibdat Dönemini Tefhim Etmek İstiyorsunuz; Saray Padişahınız, İletişim Başkanlığı Fetvacınız Olmuş”

CHP Ankara Mebus Ulvi Haydar Hakverdi, TBMM’dahi görüşülen “sıkı denetim yasası” ait, “Siz dezenformasyonun bizzat kaynağı oldunuz. 1887’bile sedir kapatıldığında örfi idare nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘istibdat döneminde’ bire bir sansürler uygulandı. O dönemde; grev, toplumculuk, hürriyet gibi kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval kitap Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Bugün baştan despotluk dönemini yayımlamak istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız olmuş. Tığ o zamanlar bile ‘Kahrolsun despotluk, yaşasın hürriyet’ diyorduk, bugün de tarafımız bellidir” dedi.

Kamuoyunda “Sansür Yasası” yerine aşina, internet medyası ve toplumsal medyaya kullanılmamış yaptırımlar ve delik cezaları öngören kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri bitmeme ediyor.

Teklif üstüne bayram kayran CHP’li Ali Haydar Hakverdi, şunları söyledi:

“Yazılmış ve görsel medyanın yüzdelik 95’ini Ziraat Bankası’ndan aldığınız sudan ucuz emniyet ile yani vatandaşın parasıyla yandaşınıza peşkeş çekip havuza bağladınız. Demin bire bir, birbirinin aynı manşetlerle muhalefete resmen sövme yağdırıyorlar. Eloğlu nazır incizap ettiğinde üstelik iki çağ süresince bu cesim olayı olgun yapamadı bu paçavralar. ‘Yaz bunu köşende, gereğini yap’ dediğiniz mafya babasının ‘düşkün’ diyerek hitap ettiği gazeteciler ürettiniz. Medya üzerinde kurduğunuz el yetmedi, benzeri dahi yürütme ve yasamayı biricik adama bağladınız. Herkesin cumhurbaşkanı olmasını reddedip aynı kısmın başkanı olmayı yeğleme eden saraya bağladınız. Yetmedi, yargıyı el ve kaza başkanlarınız ile doldurdunuz. Adaleti katledip bir tane adamın emrine verdiniz.”

“ÜLKEMİZDE DEZENFORMASYONUN KAYNAĞI BİZZAT İKTİDARIN KENDİSİDİR”

“Ülkemizde dezenformasyonun kaynağı bizzat iktidarın kendisidir. İstanbul Metrosu’nu tığ yaptık deyip logoyu kapatıyorsunuz. İstanbul seçimlerinde devletin resmi ajansı AKP’yi kazandı diye gösteriyor. 1982’da kurulan ‘Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni biz yaptık’, 1955’te hizmete açılan ‘Esenboğa’yı biz hizmete açtık.’ ‘Benim başörtülü bacıma saldırdılar’, ‘Camide içki içtiler’, yetmedi ‘Camiyi yaktılar’ dediniz. Bu yalanı günlerce havuz medyası ağzında sakız yaptı. Bir Zamanlar bu pislikler üzerinden Çorum’de, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta alçakça eylemler, katliamlar yapıldı, çok canımız yandı.”

“SARAY PADİŞAHINIZ, İLETİŞİM BAŞKANI FETVACINIZ OLMUŞ”

“Teklifin 29.maddesinde amme düzeni dediğiniz gerçekte kast ettiğiniz sizin çürümüş saray düzeniniz. Siz dezenformasyonun şahsen kaynağı oldunuz. 1887’üstelik meclis kapatıldığında örfi idare nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘istibdat döneminde’ benzeri sansürler uygulandı. O dönemde; iş bırakımı, sosyalizm, özgürlük kadar kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval kitap Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Bugün yeniden despotizm dönemini tebliğ etmek istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız ergin. Biz o zamanlar dahi ‘Kahrolsun despotluk, yaşasın özgürlük’ diyorduk, bugün da tarafımız bellidir. Bütün sussun, vakit kaybetmeden erk sahipleri konuşsun istiyorsunuz.”

CHP Vazıh Saylav Süleyman Bülbül birlikte teklifle ilişik namına şu konuşmayı yaptı:

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BİR KENARA İTİP SARAYA BAĞLAYAN BİR KANUN TEKLİFİ”

“Bu yasa teklifi küşade ve açık kendisine seçime tedbir yasa teklifi, bu kanun teklifi sansür yasası teklifi, peyda otosansür kanun teklifi. Şöyle bakıyorum 40 maddelik tıpkı kanun teklifi, 18 yasada ve 30 maddede değişiklik en ediyor. İçeriğine baktığımızda aranjör ve denetleyici kurumlar olan ve yürütmeye tutkun olan BTK, Matbuat İlan Kurumu ve İletişim Başkanlığı’na birçok izin veren yasa teklifi. Bu yasa teklifi daha çok nötr olmayan cumhurbaşkanına ilişkin olan yönlü propaganda aracı haline mevrut İletişim Başkanlığı’na basın kartı ita yetkisi veren bire bir kanun teklifi. Basını bile basın kuvvetini üstelik basın özgürlüğünü tıpkı kenara itip saraya bağlayan benzeri yasa teklifi.

“AÇIKÇA KANUNLA DÜZENLENMESİ GEREKEN HUSULARI YÖNETMELİKLE SARAYA BAĞLIYORSUNUZ”

Ego 10 maddede Anayasa’ya aykırılık çıkardım. Bap 9: Mahkeme Kararı yetkisi. Mahkemelere ilişik olan hâkimiyet yetkisini BTK’ya veriyorsunuz. Muvasala engellenmesini ve muhteva tart yetkisini mahkemeden önceki elbette benzeri yönetsel çekicilik olan BTK’ya verebilirsiniz? Kuşkusuz İletişim Başkanlığı’na basın kartıyla ait düzenleme yönetmeliği çıkartma yetkisi verirsiniz? Siz elbette Basın İlan Kurumu’na Genel Kurul’dan önce sayısal mecradaki yönetmelik yetkisini verirsiniz? Yıldızlı kanunla düzenlenmesi gereken hususları yönetmelikle, yürütmeye saraya bağlıyorsunuz.”

Share: