Uzmanından çocuklarda görülen romatizmal hastalıklara ahenktar takip uyarısı

Medical Point Gaziantep Hastanesi Bala Romatolojisi Uzmanı Gülçin Otar Yener, er canlandırma ve tedavi edilmemesi halinde romatizmal hastalıkların çocuklarda kalıcı hasarlara etken olabileceğini, bu nedenle akort takibin heybetli olduğunu bildirdi.

Hastaneden yapılan açıklamaya bakarak, Medical Point Gaziantep Hastanesi Yavru Romatolojisi Kliniği, Gaziantep ve havza halkına iflah dağıtıyor.

Yavru Romatolojisi Kliniği’nde Ailevi Akdeniz Ateşi, Juvenil İdiyopatik Artrit, PFAPA, Vaskülit kadar hastalıkların tanı, otama ve izlemi yapılıyor. Çocuklarda bile romatolojik emraz görülebilir ve bu hastalıkların çoğunluğu genetik müteaddi mümkün.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Yener, Türkiye’dahi sunma kalın görülen hastalıkların Ailevi Akdeniz Ateşi, PFAPA ve Juvenil İdyopatik Artrit olduğunu belirtti.

Otoinflamatuar emraz, Sistemik Lupus Eritematosus, Henoch Schönlein Purpurası, Poliarteritis nodosanın dahi çocuklarda tanıdık başka romatizmal hastalıklar olduğunun altını çizen Yener, “Er kişileştirme ve otama edilmemesi halinde bu emraz çocuklarda kalıcı hasarlara sebep gibi. Bu nedenle ağır ezgi namına izleme edilmesi gereken hastalıklardır.” ifadelerini kullandı.

Bu sorunların hem aileye ve erişkin hayatta çocuğa manevi yük hem üstelik devlete güç maddi yüke el açtığını nâkil Uzm. Dr. Gülçin Otar Yener, şu bilgileri verdi:

“Ailesel Akdeniz Ateşi, çocukluk çağında başlayan tekrarlayan, birbirine yakın, nedeni bulunamayan, efdal ateşe zevcelik eden us ağrısı, döş ağrısı yahut eklem ağrısı ile şişlik atakları görülür. Akın sıklıkları aylık periyodlar halinde olur. Akın sırasında bakılan kanda CRP gibi yangı belirteçlerinde boş yükseklik evet. Bu ataklar 3-4 günde düzelir. Genetik tıpkısı hastalık olup ailede analog öyküde şahıslar gibi. Jüvenil idiyopatik artrit birlikte çocukluk çağında tanıdık süreğen romatizma hastalığıdır. 6 haftayı aşan nedeni tanınmayan, eklemden şişkin, balkı, debi kısıtlılığıyla alay malay özellikle sabahları yataktan kalkmada gravite, topallama şeklinde görülür. Antrparantez işaret, ökçe ağrısı ve flaş üveit kabil bulgular birlikte türlü. Mafsal şişliği yanı sıra uzamış yüksek ateşe eşlik eden gövdedeki bozuk, önsezi zarında likit toplanmasıyla alay malay görülebilir. PFAPA, kırıcı 2-8 hafta aralıklarıyla olup eşlik fail boğazda kriptik tonsillit, ağız içre aft şeklinde yaralar, boyunda lenf bezlerinin şişmesi şeklindedir. Incitici olmadığı dönemde şikayet olamaz. Biberli döneminde CRP kabilinden yangı belirteçlerinde faikiyet olur.”

Yener, büyüme ağrısına ilişik olarak de, “3-8 yaşları ortada çocukta akşama akla yatkın etkinlik sonrası bacaklarda ağrılar ortaya çıkabilir. Eklemde şiş yoktur. Çocuğun dokunaklı, ten döküntüsü, geceleyin terlemesi, halsizlik kabil yakınmaları yoktur. Akşam bacaklarını ovunca yahut olağan ayrımsız ağrı kesiciyle beğenilen. Uykudan uyandıracak büyüklüğünde kötü değildir. Ancak öncesinde katiyen sistemik araştırı, görüntüleme ve soluk tetkikleri ile duruma göre değerlendirilmeli ayrıksı sebepler banko ekarte edilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: