Uzaktan satışlarda tüketicinin rücu hakkı kaldırıldı: İptali üzere Danıştay’a başvurdu

Tüketiciler Birliği Umumi Başkanı Mahmut Delimsirek, alarga satışlarda kanunla belirlenen tüketicinin 14 dönem içerisinde temas fiyat ödemeden ricat hakkının 1 Teşrinievvel tarihi itibariyle bitirildiğini söyleyerek, yönetmeliğin iptali üzere Danıştay’a başvuruda bulundu.

Kayseri Türe Sarayı uğrunda basın açıklaması fail Umumi Başbuğ Mahmut Mecnunca, açıktan satışlarda tüketicinin 14 periyot içerisindeki iade hakkının kalktığını söyledi. Başbuğ Atmaca, “Uzaktan satışlar hususunda sabık hafta tıpkısı ayrım yapıldı. Tüketicinin iade hakkı, yani ‘cayma hakkı’ dediğimiz 14 dolaşma içerisinde rastgele karşılık ödemeden geri çekilme hakkı bitirildi. Bundan Sonra tüketici, kanunda sunulan hakkını kullanamayacak” dedi.

“Bu yönetmelik dolandırıcılığı artıracak”

Yönetmeliğin dolandırıcılığı artıracağını tez eden ve iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduklarını kaydeden Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Delice, “Tüketiciye bu doğruluk kanunla veriliyor, ancak daha epey benzeri molekül olan yönetmelikle alınıyor. Bunu fail Tüketiciyi Himaye Umumi Müdürlüğü. Tüketiciyi değil, satıcıyı esirgeyici aynı umumi müdürlükle karşı karşıyayız. Ayrıca benzeri sene içerisinde bu umum müdürlük, dolandırıcıları esirgeyici umumi müdürlüğe doğru koşarak gidiyor. Farkındalar mı bilmiyorum. Bu umum müdürlük maalesef görevini tamamladı, tüketicinin bilcümle haklarını teker teker elinden aldı. Engin mir meselesi, bütün Avrupa’da uygulandığı şekliyle uygulanmalıydı. Bir ürünün iadeli edilmesinde tüketicinin hakkı vardır; istediği iz gelmeyebilir çünkü uzaktan alıyor. Milyonlarca şikayet var bu konuda. Ama bunlar bu değişikliği ne şikayetten muhit yaptı acep? Biz bu yönetmeliğin iptali amacıyla Danıştay’a başvurumuzu yaptık. Bu yönetmelik tağyir edilecek, zira bu talimatname dolandırıcılığı artıracak” ifadelerini kullandı. – KAYSERİShare: