Uşak’ta, “Yaşasın Buzağılar Gülsün Yüzler Projesi” tanıtıldı

Toplumsal Gelişmeyi Sübvansiyon Programı (SOGEP) kapsamında yüzde 80’i Galebe Kalkınma Ajansı, yüzdelik 20’si da Uşak Valiliği İl Hususi İdaresi yoluyla sağlanan hibeyle hayata geçirilen “Yaşasın Buzağılar Gülsün Yüzler Projesi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Vali Turan Ergün, Nuri Şeker Fabrikası Güruh Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, projeyle “munsap” olarak birlikte aşina yeni doğum yapmış ineklerden sağılan ilk sütün (kolostrum) toz haline getirilip paketleneceğini ve buzağıları üzere üreticilere verileceğini rapor etti.

Ergün, buzağı ölümlerini azaltmayı hedefleyen projenin hep maliyetinin 1 milyon 393 bin lira olduğunu belirterek, üreticilere dobra olmasını diledi.

Yardımcı İl Ekincilik ve Orman Müdürü Vekili Halil İbrahim Gürcan, proje ile bütün bölgeye hizmet vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Yengi Kalkınma Ajansı Umumi Sekreteri Veli Oğuz dahi projenin paydaşı olmaktan bahtiyarlık duyduğunu ifade etti.

Toplantıda, Çeltek İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde memur baytar doktor Osman Cengiz ile Uludağ Üniversitesi Baytarlık Fakültesi Akademisyen Alp Kaçar, projeye ilgili banak yaptı.

Share: