Uşak’ta üreticilere yüzdelik 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı

Karahallı ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında 30 üreticiye yüzde 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı.

Karahallı Kaymakamlığı’nda planlı soy sop tevzi törenine, Çeltek Valisi Turan Ergün, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Nihat Ağan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ertan Keleş, İl Umumi Meclis Başkanı Nuri Çipo, Karahallı Kaymakamı Melih Ebebulguru ve Karahallı Şehremini Yüksek Futbolcu birlikte katıldı.

Etkinlikte konuşan Ergün, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın projeleriyle kanola ekiminin mevki genelinde desteklenerek yaygınlaştırıldığını söyledi.

Kanola ekimini yaygınlaştıran iller ortada Uşak’ın üstelik olduğunu belirten Ergün, bu kapsamda 1900 dekar alanın bu yıl 2500 dekara büyüklüğünde artırılmasını hedeflediklerini aktardı.

Ergün, kanola tohumunun kullanılmayan tüm arazilere ekilebilir olduğunu ve bunun aynı yarar olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

” ‘Ekilmeyen saha kalmasın’ diye niteleyerek yola çıktık. Hep çiftçimiz, ekmek talip araziyi eksin. Bu mütenavip tarım, kanola kabilinden çörekotu kadar. Onların Ulubey’de hasadına dahi katıldık. İnşallah kanolanın hasadına dahi burada katılırız.”

Karahallı ilçesinde 30 üreticiye, Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında hazırlanan “Kanola (Kolza) Üretiminin Artırılması Projesi” ile yüzde 75 hibeli kanola tohumu dağıtıldı.

Ergün, törenin arkası sıra ilçe ziyaretleri kapsamında Karahallı Çap Hastanesi ve Kombinasyon Uran Sitesi’nde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumu (TKDK) yoluyla yüzde 55 hibe desteği sağlanan dokuma fabrikasını dahi ülfet etti.Share: