Uşak ilçelerine 6 milyon TL teberru destek

Yardımcı Valisi Turan Ergün, “Leader” programı çerçevesinde Çeltek ilçelerine 6 milyon 12 bin TL yardım desteği verileceğini açıkladı.

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Yardımcı’ın Pınar, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçeleri üzere 2023 yılında Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun uyguladığı “Leader” programı çerçevesinde 6 Milyon 12 bin TL bağış desteği sağlanacağını açıkladı.

Vali Ergün, İlçelere sağlanan teberru desteğini Türkiye genelinde 51 makul projeye verildiğini, akıllıca görülen projeler içerisinde dördünün Çeltek’tan olmasının muştulu olduğunu belirtti.

Yardımcı’ın Pınar, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçeleri üzere 2023 yılında Ekincilik ve Rustik Kalkınmayı Terviç Kurumunun uyguladığı program üzerine bilgelik veren Vali Ergün, “Leader, Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumunun uyguladığı IPART II Programı, yerli kalkınma stratejisine yönelik ayrımsız programdır. 1991’üstelik KEZ’ üstelik başlamıştır. Süreci, o bölgenin paydaşlarıyla yönettiği üzere ayrımsız kamu-hususi ortaklığı modelidir. Süreçte; kaymakamlıklar, belediyeler, çiftçiler, girişimciler, birlikler, kooperatifler ve dernekleri kapsar. Bu programın uğur ve çerçevesinde az çok geniştir. Bizim önceliklerimiz; ilkin kadın grupları ve girişimcilerin desteklenmesidir” dedi.

“Yardımcı izlence uygulamasında kalburüstü”

Leader, programının, öncelikle rustik toplulukların vadi aldığı ‘Domestik Eylem Grupları’ oluşturduğunu bu grupların birlikte yerli gösteri grupları: amme- hususi, STK Temsilcileri, eş ve gençlerden oluştuğunu kaydeden Ergün, “Çeltek’ta 2023 yılında uygulanacak ve ati 8 yılı içeren aynı proje, Banaz dünya, 4 ilçemiz yararlanıyor. 2022 yılında Kaymakamlarımızın Başkanlığında Domestik Eylem Grupları oluşturuldu. Türkiye genelinde 67 YEG başvurdu, 51’i akla yatkın, 4’ü Çeltek ilçeleri. Bu projenin destekçileri; yüzde 90 SUTAŞ ve yüzde 10 heybet katkısı, hacısı hocası atıfet. 2023 yılı amacıyla ilçelerimize yapılacak bindi: 6 milyon 12 bin TL. 8 yılın böylelikle bu günkü değerle yaklaşık 50 milyon TL” dedi.

Program, toplantıya katılan, Ilbay Ergün ve ilçe kaymakamlarının düzenlediği sembolik tören düzeni imzalaması ile sonuç buldu. – UŞAK

Share: