Üreticiye 100 titrem süt otu desteği

Üreticiye 100 ton benzen otu desteği

BALIKESİR 35 ton süt otu tohumunu çiftçiyle buluşturan Büyükşehir, bu yıl desteğini 100 tona çıkararak üreticinin maliyetini azalmasına ve artık kazanmasına destek oluyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; üreticilerin elini güçlendirerek daha çok mahsul alması ve alacak elde etmesi üzere zirai desteklerine bitmeme ediyor. Çiftçilere; fide, direk, tarım aygıt ekipmanları, maya çalıştırıcı, arı beyi, kovan, otlak ıslahları kabilinden birçok alanda destekler veren Büyükşehir Belediyesi, ağızotu bitkisi üretiminde Türkiye’de geçmiş 5’te olan Balıkesir’bile üreticilere, protein bakımında ensesi kalın olduğu amacıyla benzin verimini artıran süt otu (ryegrass) dağıtmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Paşaalanı Mahallesi’nde bulunan ilişik hizmet binasının bahçesinde gerçekleştirilen dağıtım töreninde; 2 bin üreticiye yüzdelik 60’ı ithal, yüzdelik 40’ı yerel kalkışmak için toplamda 100 titrem süt otu tohumu dağıtıldı. Geçtiğimiz yıl 35 ton yüzde 65 atıfet ile dağıtılan benzin otu tohumu miktarı bu yıl 100 tona çıkarıldı.

“Markalaşamama problemi ortadan kalktı”

Balıkesir üzere kırsal mahallenin çok olduğu şehirde tezelden şipşak değme ay çiftçilere bindi verilmesini haddinden fazla büyük ayrımsız bakım adına gördüklerini dile getiren Karesi Belediye Reisi Dinçer Orkan “Bunun amacıyla Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Yücel Yılmaz’a çokça teşekkürname ediyoruz. Bu kadar mütenevvi, mübarek ve kaliteli ürüne sahipken markalaşamama problemini ortadan kaldıran başkanımızı kutlama ediyorum. Milletvekillerimizin sayesinde Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri birlikte almaya başladık. Şehrimizde bu domuzuna hizmetlerde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Şimdiye büyüklüğünde ki desteklerin toplamının 5 hatim fazlası dağıtıldı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği desteğin rustik mahallelerdeki üreticiler amacıyla çok kızıl ve mehabetli olduğunu belirten İl Ekincilik ve Orman Müdürü Erkan Alkan “Karkas üretiminde Türkiye 3’üncüsüyüz. Bu hayvanların yetişmesinde kullandığımız yemi haricen ahzetmek hesabına, kendimiz üretmemiz gerekiyor. Büyükşehir Belediyemiz ile ortaklaşa, şimdiye kadar dağıttığımız çocuk miktarının beş intaç fazlasını dağıttık. Türkiye’nin yeryüzü şişman jeotermal serası Büyükşehir Belediyemiz ve vekillerimiz sayesinde Balıkesir’da kurulacak.” dedi.

“Şehrimizin bereketini artırıyoruz”

Balıkesir’in bereketini çoğaltmak için birçok bakım ve yatırımı hayata geçirdiklerini tamlayan Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz “Çiftçilerimizin maliyetini azaltmak üzere soy sop dağıtımları yapıyoruz, gani uygulamalara dair eğitimler düzenliyoruz. Bu işlemler akilane yapıldığında bereketi herkese yansıyor. Gerçekleştirdiğimiz tanıtım faaliyetleriyle; Balıkesir Kuzusunu, 50 soy peynirimizi, balımızı ve elan birçok ürünümüzü duymayan kalmadı. Çiftçilerimize seçkin alanda destekler sağlıyoruz. Hayvancılığın gelişmesi için kestirmece 5 bin dönüm otlak alanının ıslahını tamamladık. Maliyeti azaltıp, çiftçilerimizin rakiplik ortamında öne çıkmasını sağlıyoruz. Rustik mahallerimizde eş alanlara selektör makinesi ve salça makinesi dağıtımı yaptık. Rasyonalist ayrımsız belediyeyiz, planlı ve etken amal gerçekleştiriyoruz. Akla Yatkın işlerle şehrimizin bereketini artırmaya çalışıyoruz.” dedi.

Küçükbaş üreticiler üzere “Antrenör İstasyonu” projesi hayata geçiyor

Süt otu tohumunun hayvancılık işleyen üreticiler üzere temel ayrımsız gerekseme olduğunu vurgulayan Komutan Yücel Yılmaz “Tarım İl Müdürlüğümüz ile gelişigüzel bölgemizin gerekseme duyduğu ürünleri belirleyerek destekler veriyoruz. Hep birlikte fiilen güzel sonuçlar alıyoruz. Küçükbaş hayvancılığı haddinden fazla önemsiyor, meralarımıza topluluk çıkıyoruz. Üreticilerimize her ahit destek oluyoruz.” dedi. Küçükbaş üretimi yapan oldukça işletmecilere yüklenmek amacıyla “Belletici İstasyonu” projesini hayata geçireceklerini müjdeleyen Başkan Yılmaz “Antrenör; 2. ve 3. nesle girdiğinden verimlilik düşüyor. Tığ, 500-600 koça bakacağız. Yetiştirici gelecek öz koçunu bize verecek, gönlüne bakarak tıpkı tanesini seçmece bizden matlup. Hem hayvanlarımızın nesillerini ve ırklarını korumuş olacağız hem dahi çiftçimizin verimini artıracağız. Bu istasyon baştan sona bakım üretecek. Bunun gibi yüzlerce projemiz var. Burada dağıtılan tohumlar 2 bin çiftçimize ulaşarak hayvanlarımıza ağızotu olacak.” diye niteleyerek konuştu.

“Mail zamanda müjdelerimiz olacak”

Çiftçilerle, değme ant birlikte olmaya mücahede ettiklerini ifade eden DÜRÜST Tümen Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey “Sayın Cumhurbaşkanımız, çiftçilerimizi çok önemsiyor. Tarım Bakanımızla görüştük, mümasil zamanda sizler üzere müjdelerimiz olacak. Mazot ve matbua konusunda da çalışmalarımız var. Balıkesir yerine çok güzel gidiyoruz. Hem ülkemize hem insanlarımıza hem bile dünyaya anlatabilecek hikayelerimiz var. Bağlantı beraberlikle şehrimizin değme ahit henüz gani yerlere gelmesi için icraat yapıyoruz.” dedi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan’ın beraberinde; Karesi Belediye Reisi Dinçer Orkan, İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, HAYKOOP Başkanı Faruk Özen, Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Yavaş, siyasal parti temsilcileri, muhtarlar ve çiftçiler paydaşlık gösterdi.

Share: