Ürdün’de folklorik samir ve huceyni dansları yeniden canlandırılıyor

Ürdün’de şiir eşliğinde yapılan samir ve huceyni dansları, ayrıntılı yıllardır bedevilerin yaşadığı bölgelerde düzenlenen düğünlerin vazgeçilmez eğlencelerinden biri olmaya devam ediyor.

Samir ve huceyni halk bilimsel dansları, geçmişten bu yana şairlerin zat lehçelerinde emprovize olarak söylediği “Nabati” şiiriyle mezcedilen ayrımsız cümbüş kendisine biliniyor.

Bu dansların eskimemiş nesillere tanıtılmasında yetişkin tekellüf oynayanlardan biri 61 yaşındaki Sakıncasız Arabiyyat.

Arabiyyat, 10 yıl önceki Belka vilayetinde yaşları 40 ile 60 arasında değişen 15 kişiyi ayrımsız araya getirerek “Halis Orijinalite ve Kültürel Bırakıt” grubunu kurdu.

Ürdünlü Arabiyyat ve ekip arkadaşları, detaylı yıllardır kabilelerin sevinçlerini anlatım ettikleri samir ve huceyni danslarıyla ülkelerinin ulusal ve tarihi kimliğini korumayı ve eski bir geleneği yeniden canlandırmayı amaçlıyor.

Folklorik raks grubu, kültürel mirası korumayı amaçlıyor

AA muhabirine mütekellim grubun kurucusu Arabiyyat, “Topluluğumuzun 2012’de kuruluşundan bu yana temel hedefi kültürel mirası korumak ve millî kimliği yedirmek olmuştur.” dedi.

Katışıksız bölgesinin Mürekkep Milel Eğitim, Haber ve Kültür Örgütü (UNESCO) Acun Mirası Listesi’ne alınmasının arkası sıra şehrin tanıtımına katkıda çıkmak için halk bilimi performansını elan da geliştirmeye yöneldiklerini söyleyen Arabiyyat, şunları kaydetti:

“Toplumlarımız eski zamanlardan beri samir ve huceyni danslarını bildirişim ara bulucu olarak görüyordu. Şiirlerin içeriği, insanların birbirlerine olan duygularını rapor etmenin ayrımsız yoluydu.”

“Kültürel mirasımızı tanıtmaya çalışıyoruz”

Takım üyelerinin tamamının Belka kentinden olduğunu ve bu danslar esnasında okunan şiirleri atalarından öğrendiklerini kaydeden Arabiyyat, “Grubumuz Ürdün Mirasını Himaye Derneğine katılmadan önce bu işe tıfıl kendisine başladık. Kültürler arası köprüler kurmaya ve kültürel mirasımızı tanıtmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Grubun şairi Malik el-Harabşe, samir ve huceyninin düğünler özellikle tutmak için mütenevvi vesilelerle Arap kabilelerin oynadıkları sunu degaje danslardan olduğunu söyledi.

Samir dansının erkeklere özgü olduğunu, huceyniyi ise kadınların ve erkeklerin bu arada oynadığını tamlayan Harabşe, “Samir dansında erkekler alay malay, yan yana sıralanır ve içlerinden biri şairlerden nakledilen şiirleri okuyucu. Yanı Sıra bile genellikle ayrımsız hayat elan bulunur. Alkış ve tezelzül eşliğinde yapılan aynı danstır.” ifadelerini kullandı.

Harabşe, huceyni dansının adını, yol sıkıntılarını budamak için deve sırtında yapılmasından aldığını kaydetti.

Halis kenti 2021’de UNESCO vasıtasıyla “tolerans ve konukseverlik şehri” olarak adlandırılarak Acun Mirası Listesi’ne alınmıştı.

Kültürel ve dini çeşitliliği ile öne sâdır şehir, başta Sultan İkinci Abdülhamid’in kara tahta çıkması vesilesiyle düz yazı edilen Osmanlı Saray Evi görünmek üzere birçok tarihi, arkeolojik ve bırakıt alanına familya sahipliği yapıyor.

Share: