Uran tesisleri ortada kurulan “cimnastikçi fabrikası”nda baht sporcular yetiştiriliyor

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde çolpa spor kulübü marifetiyle uran tesisleri beyninde mensur edilen tesiste, arsıulusal alanda muvaffakiyet hedefiyle sporcular yetiştiriliyor.

Yıllarca salon sıkıntısı çektikleri için eksantrik pakt ve belediyelere ait yerlerde çalışmalarını sürdüren Kocaeli Cimnastik Kulübü, sporculara ve ailelerine elan bol bakım arz etmek amacıyla harekete geçti.

Türkiye Cimnastik Federasyonu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit ve Başiskele Belediyeleri ile gönüllü yatırımcıların desteğini düzlük müptedi kulüp, Başiskele’üstelik sanayi tesisleri arasındaki 1 dönüm araziye, 1,5 sene geçmiş, içinde aletler ve minder havuzlarının kayran aldığı cimnastik alanı ile dip katlarda kafeterya, pilates ve özge branşlar için salon kâin organizasyon inşa etti.

Aralarında Türkiye şampiyonlukları bulunan 40’ı müsabık tahminî 500 sporcunun terbiye gördüğü kuruluş, sağladığı imkanlar itibarıyla Kocaeli’nin yanı sıra başka illerde zindelik gösteren hususi kulüplerin kamp merkezi olma özelliğine kavuştu.

“Sportif anlamda haddinden fazla bahtlı kentiz”

Kulüp Başkanı ve Başantrenörü Tolga Havuç, AA muhabirine, çalışmalara 2009 yılında başladıklarını, adeta kentte heveskâr cimnastik çalışmalarının temelini attıklarını belirterek, 2011’de bile kulüpleşerek bugünlere geldiklerini anlattı.

Temel cimnastik ve yarış gruplarının çalışmalarını sürdürdüğünü, bunların yanı sıra altyapıdan sporcular yetiştirdiklerini nâkil Havuç, belediyelerle teşrikimesai yaparak yıpranmamış sporcular kazandırdıklarını, serencam adına tesisleşmeye gittiklerini söyledi.

Havuç, müstevli sürecine karşın mensur ettikleri tesisin Türkiye’da ikinci, dünyada birlikte az hususi tesislerden biri olduğunu kaydetti.

Kocaeli’nin sanayi kenti olmasının yanında binbir kabil güzellikleri barındırdığını dile getiren Yeregeçen, “Sportif anlamda da haddinden fazla bahtlı kentiz. Hele belediyelerin verdiği bindi iller bazında belki önce 3’ün içindedir. Bu desteklerden tığ dahi yararlanıyoruz. Burası endüstri kenti olduğu üzere hakeza büyük tesisleri birlikte sanayi zarfında yapabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bura cimnastikçi istihsal merkezi oldu.” diyen Yeregeçen, cimnastiğin mecmu sporların temeli olduğunu, tezce birden kül branşlarda öğrencilerinin olduğunu söyledi.

“Kasılma, uluslararası sükse hedefi için etraflı vadede planlandı”

Havuç, esas felsefelerinin endüstri kentinde “cimnastikçi fabrikası” kurmak olduğunu vurgulayarak, “Amacımız, bütün sporların temelini oluşturmaktı. Cimnastiğe yeteneği olan öğrencilerimizi üstelik bu branşta değerlendirmekti. Bütün yatırımımız, planlarımız, kısa, mutedil ve tafsilatlı vadede yaptığımız planlar bilcümle buna dayalıydı. Çokça şükür zaman dahi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ciddi destekleri olan Federasyon Başkanı Suat Çelen ile herkese teşekkür eden Havuç, tesise ilgilendiren şu bilgileri paylaştı:

“Çatı ortamında kafeterya var, velilerimiz spor fail çocuklarını seyredebiliyor. Dileyen velilerimiz pilates salonumuzda spor yapabiliyor. Terasımız var. Bura esasen hayat merkezi oldu. Sporcuların yetişmesi, sporcular üzere oluşturulan konforun ötesinde velilerimiz amacıyla birlikte konfor temin etmek istiyorduk. Ortaya hakeza bir millî yapı imdi. Türkiye’da bu tesise denk, daha büyüğü İzmir’da Şavkar Cimnastik Spor Kulübü’ne ait. Biz da onları kurum kabil aldık. Yıllar evvel salonumuzun olmadığı dönemlerde bizlere aguş açmışlardı. Salon bulamıyorduk. Şu dakika Büyükşehir Belediyemizin tesisi var, zat tesislerimiz var. Sünger havuzlarından tutun, yükseklik ve sair bölümleriyle arsıulusal sükse hedefi için teferruatlı vadede planlandı. Cazibe çerçevesinde yolumuza bitmeme ediyoruz.”

“Ay-degaje bayrağımızı arsıulusal arenada savurmak istiyoruz”

Miğfer Havuç, hedeflerinin, milli takımlar, sonrasında uluslararası başarılar olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Geliştirdiğimiz spor, spor-sağlık, spor-eğitim bilimi politikamızı bitmeme ettiriyoruz. Çocuklarımız bu anlamda ihtiyaç mahsus seçme makule desteği hususi kurumlardan almaktalar. Bu da idmansız spor kulüpleri bazında benzeri geçmiş tür. Türkiye’de sporcusunun terbiye ve keyif altyapısını oluşturan, tesis desteği veren, altyapısını oluşturan bir tane mektep çocuğu spor kulübü olmanın gururunu yaşıyoruz. Özge ilçelerde yetiştirdiğimiz sporcular anlaşılan seviyeden bilahare eğitimlerine burada devam ediyorlar. Kulüp kendisine altyapılarda, kızlar, erkekler, artistik cimnastik, aerobik cimnastikte başarılıyız. Hedefimiz, bu başarıyı yukarılara örtmek. Filhakika bunu yaparsak milli takımların kapısı bize açılacak ve arkası sıra uluslararası başarılar gelecektir. Ay-bariz bayrağımızı arsıulusal arenada dalgalandırmak istiyoruz.”

Share: