Uludere’de atandığı karye okulunda öğrencilerin caka modeli olan Sinem hoca görev süresini uzattı

Uludere’de atandığı karye okulunda öğrencilerin tumturak modeli olan Sinem öğretmen görev süresini uzattı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Uludere ilçesinin Şenoba beldesine 4 sene geçmiş atanan Sinem hoca öğrencilerinin tekellüf modeli olup, memleketinden binlerce kilometre uzaklıktaki köy okulundaki fariza süresini uzattı.

Uludere ilçesinin Şenoba beldesine 4 sene geçmiş geçmiş ataması yapılan Bili Bilimleri öğretmeni Sinem Onur, atandığı Orgeneral Edip Başer İmam Hatip Leyli Toprak Ortaokulun bile atandığı yıldan itibaren öğrencileri ile olan bağı benzeri ev ortamı oluşturdu. Bu karı ortamı ile mektepli-sarıklı ilişkisi 3 almanak fariza süresince ilerleyerek birbirlerinden vazgeçilmez aynı çözme aldı. Sinem öretmenin köy okulundaki fariza süresi dolmasına rağmen öğrencilerinin gitmesini istememesine karşın fariza süresini uzatarak köy okulundaki öğrencilere eğitim bilimi vermeye bitmeme ediyor.

Sinem sarıklı, alelhusus yöredeki kız çocukları amacıyla ayrı bir çabalama sarfiyat yazar benzeri çokça kız öğrencisine şan benzeri olup hedeflerini şekillendiriyor. Sinem öğretmen ve öğrencileri tıpkısı zamanda kaza milli eğitimin destekleri ile sayımsız başarılar elde ettiler. 2020 yılında TÜBİTAK 2204-B 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında Van havza nısıf finalinde 2. olarak, 2022 yılında TÜBİTAK 2204-B 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırı Projelerinde Van kesim nısıf finaline kalmaya hak kazandılar. 2023 yılında gerçekleşecek olan TÜBİTAK 2204-B 17.Ortaokul Öğrencileri Araştırı Projelerine katılma keşfetmek için başvuruda bulunup 2023 yılı Teknofest yarışmaları amacıyla 2 grupla başvuruda bulundular. 2023 yılı haziran ayında yapılacak olan NASA Space Camp Turkey (Feza Kampı Türkiye) vasıtasıyla İzmir’da Uzay Kampı Türkiye Galaktik Yaz kampına 10 mektepli için bursluluk davetiyesi aldılar.

“Öğrencilerimin üstelik ülkemize, vatanımıza ve milletimize hayırlı eşhas olarak yetişmesini istiyorum”

Fariza yaptığı ili ve ilçeyi, bulunduğu Şenoba Beldesini, buradaki insanları çokça sevdiğini söyleyen Sinem Saygınlık, öğrenci aşığı bire bir insan olduğunu ifade etti. Öğrencilerini geliştirmek için elinden mevrut herhangi bir şeyi yapmaya çalıştığını nâkil Itibar, “Öğrencilerimin da ülkemize, vatanımıza ve milletimize aldatıcı kişiler yerine yetişmesini istiyorum. Geçen sene TÜBİTAK 2204-B Van Mıntıka Sergisine gitmiştik. Ondan esbak sene üstelik havza nısıf finalinde ikincilik elde etmiştik. Geçen yıl öğrencim ile ilgilendiren bire bir çalışma yaptık, kız öğrencilerine yönelikti. Kız öğrencilerinin cinsiyet ayrımcılığına uğradığını ve aslında kız öğrencilerin haddinden fazla henüz çok desteklenmesi gerektiğiyle ilişkin ayrımsız güdeleme çalışması yapmıştık. Bunlar LGS başarımıza birlikte yansıdı. Beni birlikte çokça çok bahtiyar etti” dedi.

“Görev süremi tamamlamış bulunmaktayım” diye niteleyerek sözlerine devam Sinem hoca, “Amma şunun farkındayım; ülkemizin bizim kabilinden öğretmenlere çok ihtiyacı var. Hele dezavantajlı bölgede kâin öğrencilerin bizim kadar öğretmenlerle tanışmaya, karşılaşmaya çokça ihtiyaçları var. ve ben gönlüm abat olmadan buradan başvurmak istemiyorum. Onların elinden tutaç, onlara sadece dünyanın Şenoba Beldesi’nden ibaret olmadığını gösterecek öğretmenlerine çokça ihtiyaçları var” diye konuştu.

Öğrencilerinin gitmesini istemediğini ve öğrencilerini kırmayıp kalma kararı aldığını belirten Haysiyet, “Buradaki görev süremi uzattım. Öğrencilerimle birlikte öğrenmenin mutluluğunu yaşıyoruz. ve öğrenmeye gelişigüzel koşulda, şartlar hangi olursa olsun, bütün imkanlarımızı hatta imkansızlıklarımızı de kullanarak öğrenme yolculuğumuza devam ediyoruz diyebilirim” şeklinde konuştu.

Gününü ailesinde çokça öğrencileriyle geçirdiğini kaydeden Sinem Itibar, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çıktı aynı sülale üzere olduk öğrencilerimle. Bunun samimiyeti içerisindeyiz. Onlara kurum kabil aynı sarıklı olduğumu düşünüyorum ve onlardan ferah dönütler aldığımda bu beni çok bahtiyar ediyor. Onlara seçme zaman ayrımsız bacı nasihatinde bulunuyorum; yeri geldiğinde familya ilişkisi adına iletişim kuruyoruz. Evime gittiğim ahit acep şu öğrencimin şu derdine hal bulabildim mi? Acep problemini çözebildim mi? Ne yaptılar,? Onlarında derdi benim derdim oluyor. Değme ant yanımda mevcut, bana destek veren aileme, hoca arkadaşlarıma, meslek idareme ve hele İlçe Milli Terbiye Müdürümüz Mikail Demirtaş’a çokça teşekkür ederim.”

Öğrencilerden Melisa Babat, 4 yıldır Sinem öğretmenin öğrencisi olduğunu dile getirerek, “Çokça sevdiğim ayrımsız sarıklı Sinem Öğretmen. Tanışmadan ilk kendimi özgüvensiz hissediyordum, sosyal etkinliklere katılamıyordum. Ama Sinem Sarıklı ile tanıştıktan bilahare içtimai etkinliklere katılmayı öğrendim. Geçen yıl gitmesi gerektiğini söyledi arkadaşlarım. Gitmemesi için istek ettik. Ayn salim olsun bizi kırmadı, burada kalacağını söyledi” şeklinde konuştu.

Öğrenci Enes Alim ise “Sinem öğretmenden öğrendiklerimi ne kadar anlatsam az. Zira onun yardımıyla fikirlerimi yalınlık söyleyebilme yeteneğine erbap oldum” dedi.

Share: