Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin geçmiş devir oturumları tamamlandı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin (UEZ) önceki haset sona erdi.

P&G’nin temel sponsorluğunda Capital, Iktisatçı ve StartUp dergileri tarafından ilçedeki otelde düzenlenen etkinliğin geçmiş günkü akıbet etkinliğinde, Doğan Dış Tecim Umumi Müdürü ve Umumi Heyet Üyesi Haşim Işık moderatörlüğünde “Mobilitenin Yarını” konuşuldu.

Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan Serter, ati 10 senede dünyada 25 makine üreticisinin yarıya düşmesinin beklendiğini söyledi.

“Müşterilerimiz azalıyor, kullanılmamış müşterilerimiz ki olacak?” diye düşünmeye başladıklarını nâkil Serter, ” Herhangi Bir madde akıllıca istifham sormakla başlıyor. Biraz envestisman yapalım ve az buçuk da acun ne yapıyor görelim diyoruz. Geleceği aramayı rahat bıraktık ve değişik değişik şeyler denedik. Hepimiz bir şeyleri, yani yatırımları konuşuyoruz gerçekte ama bazen şeyleri gelişigüzel yarmak, bizi iyileştirecek ayrımsız faktör. Herkesi havi olmak, alay malay iyileşmenin oylumlu aynı adımı.” dedi.

” İspark’ı dijitalleştirmemiz ve otomasyona geçmemiz gerekiyor”

Renault Takım Türkiye CEO’su ve Oyak Renault Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Şarki, eskimemiş mobilite araçlarının artık 4 teker asılmış el telefonu olduğunu dile getirdi.

Otomotiv sektöründe son yıllarda bir nice değiş yaşandığını anlatan Doğu, “İçten yanmalı hibrit motorlar ve elektrikli vesait adına dönüşüm söz konusu. Bunun elan ilerisinde müvellidülma yakıtlı araçlara geçeceğiz. Bunda garaz, karbon salınımını tenkis etmek. Karbon salımını düşürmezsek, dünyanın başına ati felaketler malum. Sonuçta elektrikten dönme bulunmayan üzere gözüküyor. Bu teknoloji ile maddesel hasarlı ve âdem evladı kazalarda azalma olacak. Yazılım olmasaydı biz bunu yapamazdık. Özerk vesait artık benzeri sahne değil kaynak. Önümüzdeki yıllarda alışılmış teknolojiler kalırken yadırgatıcı teknolojilerin çok aşkın ayrıştığını göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

İspark Genel Müdürü Melik Orhun de İstanbul üzere çözülmesi gereken sunu muhteşem problemin gidiş geliş olduğunu vurguladı.

Bu süreci planlamanın önemine belen fail Orhun, “Bizde bütün datalar var. Bu mobilite datasından yola çıkarak tığ İstanbul’u gritlere ayırarak ne durumda olduğumuzu planladık. Bundan Sonra İstanbul’un bildirme azından bilimsel ihtiyacı kemiksiz kendisine tanımlandı. O yüzden oradaki planlamayı de bilimsel kendisine götürüyoruz. İşletme vasıtasıyla bakıldığında daha çok İspark’ı dijitalleştirmemiz ve otomasyonla yönetmeye geçmemiz gerekiyor.” diyerek konuştu.

“Elektrikli ve melez araçlarda hareket potansiyeli fazla”

Doğan Ana Ortaklık Otomotiv Grubu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Dağtekin, Türkiye ve dünyada rekabetin oldukça suret safhada olduğunu anımsattı.

Şu anda çok daha hızlı ve değiştirici dönüşümü teknoloji sayesinde yaşadığımızı dile getiren Dağtekin, “Mobilite dediğimizde zaman kıtalararası yolculuk fail gemilerden, uçaklardan, şehirlerde kullandığımız otomobillere ve scooterlara büyüklüğünde haddinden fazla degaje aynı alandan bahsediyoruz ve yaşadıkça kelimeler zat anlamını buluyor. Bugün mobilite dendiğinde site içindeki hayatımızı etkileyen yıpranmamış ulaşım çeşitliliğinden bahsediyoruz.” ifadesini kullandı.

Wallbox Satıştan Mesul Komutan Moises Barea, Türkiye pazarında sonuç şeş aydır satışların yüzde 1’ini elektrikli veya melez araçların oluşturduğunu kaydetti.

Türkiye’de bu alanda çokça aşkın gelişim potansiyelinin bulunduğunu nâkil Barea, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her pazarın değişik hızı var ve bu cevvaliyet dahi 3 temel konuya dayanıyor. Otomotiv endüstrisi, altyapı ve hükümetler. Otomobil üreticilerine bakarsak evvelce olanla bugün arasındaki fark, kilometre mesafeleri kısaydı ve ölçün yoktu. Şimdilerde beherglas otomobil üreticisinin planı var. Çoğu elektrikli dil modelleri üretmeyi planlıyorlar. Bunu yarmak istediklerinden değil, hükümetlerin yönetmelikler çıkarması ve kâh cezalar getirmesi zımnında.”

Zirve yarın düzenlenecek oturumların peşi sıra sona erecek.

Share: