Ukrayna Heybet Başkanı Zelenski: Erdoğan ile Yaptığımız Anlaşmaya Bakarak 5 Azov Komutanı Savaş Bitene Kadar Türkiye’de Kalacak

Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenski, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptıkları anlaşmaya bakarak, Rusya’nın başıboş bıraktığı Ukraynalı askerlerin ortada mevcut 5 Azov komutanının Türkiye’de kalacağını açıkladı. Zelenski, “Erdoğan ile yaptığımız anlaşmaya göre, 5 Azov komutanı, cenk bitene büyüklüğünde bereketli koşullarda Türkiye’de kalacaklar. Ailelerini görebilecekler. Cumhur Reisi Erdoğan’a, halkımızı özgürleştirme hususundaki öncü rolünden periferi açık açık teşekkürname ediyorum” dedi.

Volodimir Zelenski, sosyal medya hesabında bugün yaptığı açıklamada, Rusya’nın azade bıraktığı Ukraynalı askerlerle ilgilendiren bilgelik verdi. Zelenski, şunları kaydetti:

“Moskof esaretindeki 188 Azovstal ve Mauripol savunucusunun üstelik olduğu 215 kişiyi mankafa getirdik: 108 Azov askeri, millî muhafızlar, bahir askerleri, çizik muhafızları, polisler, bölgesel savunmacılar, asayiş servisi çalışanları. Daha Çok güvendeler. Herkesi hatırlıyor ve kurtarmaya çalışıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız anlaşmaya göre, 5 Azov komutanı uğraş bitene kadar bol koşullarda Türkiye’de kalacaklar. Ailelerini görebilecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, halkımızı özgürleştirme hususundaki öncü rolünden belde içtenlikle teşekkür ediyorum.

Ukrayna, devletimize yönelik yardımlarından etraf bire bir minnettarlık nişanesi adına 10 yabancı vatandaşı Zalim esaretinden kurtardı. Bunlar, 5 Bir Kraliyet vatandaşı, 2 KUL vatandaşı ve Fas, İsveç ve Hırvatistan vatandaşları. Suudi Arabistan’ın arabuluculuğuyla evlerine hoşgörüsüz dönecekler. Katkıda mevcut herkese sıradan minnettarım.”

Share: