Uğraşı için başladı, güvercin çiftliği kurdu

Denizli’dahi küçüklükten bu yanda hobi adına baktıktan bilahare zamanının bire bir çoğunu ayırdığı temel güvercinlerini emeklilikle birlikte çarpan Mahmut Çelikbaş, evinin birlikte çiftlik kurdu.

Denizli’nin Çal ilçesinde dinç 53 yaşındaki Mahmut Çelikbaş, çocukluğundan beri hobi olarak baktığı güvercinlerine cebin ilgisini temas sabık çevrim artırarak, emeklilik gününü bekledi. 2 yıl önce emekli olan Çelikbaş, hayalini kurduğu nesep güvercinleri yedirmek amacıyla çiftlik kurmaya karar verdi. İlk etapta bir iki sayıyla güvercinlerini yetiştiren Çelikbaş, pandemiyi dahi okazyon isteyerek kulübe sayılarını artırıp ayrımlı illerden getirdiği güvercinleri büyültmeye başladı. Deniz Kazı, dönek, melez, konkur postası, taklacı ve bezek güvercini gibi değişik nesep güvercinleri olan Çelikbaş, elindeki güvercin sayısını 800’e çıkardı. Güvercinlerine adeta çocuğu kadar nazır ve eğiten Çelikbaş, oluşan görsel güzellikle tıpkı haddinden fazla vatandaşında dikkatini çekmeyin başardı.

Bakımlarını bir tane başına yapıyor

Evinin bahçesine kurduğu kulübelerin yanı sıra ayrımlı yerlere birlikte güvercinlerini bırakarak işlerini büyükten Çelikbaş, sunma çok ise yavru misafirlerini ağırlıyor. Güvercinlerin yanına giden füru doyasıya mesafe geçirerek eğlenirken, bir yandan ise foto çektirmeyi ihmal etmiyor. Elinde mevcut tıpkısı çok güvercini bergüzar bile fail Çalikbaş, bakımlarını ise on paralık aksatmıyor. Neredeyse gününün tamamını güvercinlerine harcayan Çelikbaş, kimseden arkalama almayarak işini seve seve yapıyor. Her sabık zaman sayıyı zait ve çiftliğini henüz üstelik büyültecek olan Çelikbaş, bu sevgisinin önüne geçemediğini belirtti.

“Güvercinlere çağrıştırmak hiç pres olmuyor”

Pandeminin kendisini elan bile çok etkilediğini ve bu sayede hobisinin çok henüz üzerine gittiğini anlatım fail Çalikbaş, “Ben kuşçuluğa 7 yaşında başladım, o yaştan beri bu işi yapıyorum. O devir kim kuşlarımızla şimdiki kuşlarımız değişik. Ahit geçtikçe kuşlarımızın kalitesini artırmaya çalışıyoruz. Gördüğünüz üzere baya çokça kuşum var. Çocukluğumuzda 10-15 taneydi, demincek 700-800 tane var. Emekli olduktan sonra biraz henüz özenerek yapıyorum. Aralık olduktan bilahare güvercinlere çağrıştırmak hiç el olmuyor. Benzeri zamanda bunlarla de aralık geçiyorum. Güvercinlerle pandemi sürecinde artık beraber olduk. Ego burada kuşlarımın birlikte zamanımı daha güzel geçirdi. Komşular çoluk çocuklarını getiriyor buraya ve güvercinlerimi seviyorlar. Burada mesafe geçirdikleri amacıyla onlarda bahtiyar oluyor” dedi. – DENİZLİShare: