Uçar daireler! Sıkıntılı gelirlinin karı alma hayali bitti

Ünlü yurt müşaviri Sıhhatli Taşçı, serencam 8 ayda emlak piyasasına “füsunlu bir el değdiğini” kiralık familya de, satılık ev üstelik bulunmadığını söyledi. 1 milyon 750 bin liralık olan dairelerin demin 4 milyon lira olduğunu tamlayan Taşçı, “Ego bunlara ‘uçar daireler’ diyorum. Uçtu gitti” dedi. Sözcü’üstelik Tırsmak Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Taşçı, konut piyasasında hakeza bire bir palavra oluşmasında Kovid-19’un yaygınlaştığı dönemde inşaat yapımlarının azalmasının, çalışkan olduğunu tabir etti. Taşçı’nın açıklamaları şöyle:

BALONA KARŞIN SATILIYOR

“Bunun altında iklim ve ilçelere şişman göçler yatıyor. yegâne satılık kat varsa, ilkokul güç birlikte alıcı ise haliyle mergup fiyata satılıyor. İkinci ellerde zaten bey kalmadı. Çankaya’bile hemen 4 kat satılık. Onlara de beşer milyon lira istiyorlar. Geçen yıl bu dairelerin fiyatı aynı milyon 250 bin teklik civarındaydı. Satışta palavra oluştuğu halde kamera var mı? Var.”

Türkiye’üstelik güzeşte sene tıpkısı milyon 490 bin civarında konut satıldığını hatırlatan Taşçı, sistemin şüphesiz işlediğini şöyle anlattı: “Bekâr bunun üçte biri ilaveli. Müteahhit ile materyal satanlar ortada barter sistemi daha çok. Yüklenici diyor ki ‘Bana 100 ton çimento ver, ego sana kat vereyim.’ O de diyor kim, ‘Tamam. Sen bana 50 şerha ofis ver.’ Demincek 50 daireyi aldığı devir, malzeme satan, tapuyu üzerine alıyor. Bu tapuda bir numara muamelat oluyor. İkinci işlemde ‘Ben benzeri emlakçıyım, hangi müteahhidim. Benim adıma sen sat’ diyor. Bu öğün onun yerine mir yapıyor. Tapu da bu dahi ikinci muamelat oluyor. İstatistikte bir kat, iki daire satılmış kabilinden oluyor. Geçen sene 294 bin tutulu bey ergin.”

KİRALIKTA NELER OLUYOR

Kiraların birlikte “uçtuğunu” tamlayan Esen Taşçı, söyle konuştu: “Bu dahi göçlerden ve evliliklerden kaynaklanıyor. Ecnebi ülkelerden dahi gelenler var. Çok konut yapılamadığından kiralar da yükseliyor. Sabık sene bin liralık olan kiralık daireler demincek maaş 4 bin liraya andıran. Bu uzanım insanları nevmit bırakıyor. Mahdut gelirlinin evi yoksa bitti. 4 4 bin teklik kira kuşkusuz versin? 100 metrekarelik tıpkı evi üç-dört milyon liraya elbet alsın?”

İnşaat malzemesinde bedel artışı önlenmeli

Emlak müşaviri Salim Taşçı, piyasanın düzelmesi ve bölük fiyatlarının normalleşmesi için çözüm önerileri birlikte sundu. İmar arazilerinin üretilip inşaatların süratle yapılmasına gerekseme olduğunu belirten Iyi Taşçı, “Hangi kadar haddinden fazla yapılırsa o ahit fiyatlar düşer. İnşaat malzemesi artışının üstelik önlenmesi gerekiyor. İnşaat malzemeleri yüzde 100 artmış. Haliyle yüklenici birlikte diyor kim ‘Arsa fiyatlı. Büyük şehirleri merkezlerde arsa kalmadı. Bulunamıyor. Kentsel dönüşüme birlikte ağırlık isnat etmek zorundayız” dedi.

SGK’lıya muvaffakiyetsiz faizli konut kredisi

 

Göz yüreklilik talebi yeniden canlandı

 

Bölük fiyatları hastalık artıyor?

 

Share: