Türü esirgeme altındaki vaşak, köpekten korkup ağaca tırmandı

Türü esirgeme altındaki vaşak, köpekten korkup ağaca tırmandı

TUNCELİ – Nesli tükenme tehlikesi altında olduğu amacıyla dünyada ve Türkiye’de bir numara aşama siper altında mevcut vaşak, Tunceli’de görüntülendi.

Tunceli’nin Pertek ilçesine tutkun Yamaçoba Köyü’nde hayvancılık eden Behzat Emik rustik alanda köpeklerden kaçarak tıpkısı ağacın konusunda çıkan hayvanı fark etti. Ağaca yakın Emik, bunun nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu üzere Acun Natür ve Saf Kaynakları Dulda Birliği al listesinde düz alan vaşak olduğunu gördü. Emik vaşağı el telefonu kamerasıyla görüntüledi.

Köylerinin civarında elan evvel vaşağa balya gelmediklerini dile getiren Emik, “Köpeklerden korktuğu için ağaca tırmanmıştı. Siper altında bulunan özel bire bir hayvan olduğunu biliyordum. cep telefonu kameramla kaydını aldıktan bilahare zarar görmemesi amacıyla köpekleri bölgeden uzaklaştırdım. Tıpkı süre engin izledim. Köpeklerin gittiğinden güvenli olduktan sonradan ağaçtan inerek kırsal alana doğru gitti ve gözden kayboldu. Özellikle bu cins nesli acı altında kâin melez hayvanları gelmek için herkesin doğaya topluluk çıkması gerekiyor” dedi.

Share: