Türkiye’nin yer faziletkâr rakımda bulunan siperleri Tarihi Sit Alanı yerine tescillendi

Türkiye’nin bildirme yüksek rakımda kâin siperleri Tarihi Sit Alanı olarak tescillendi

Artabel Gölleri Beğeni Parkı sınırlarındaki koruma, çukur ve ayrıksı uğraş kalıntıları Tarihi Sit Alanı oldu

Gümüşhane’de Deveboynu Siperleri’nin arkası sıra Artabel Gölleri Zevk Parkındaki düz 2.Tarihi Sit Alanı oldu

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’de Türkiye’nin genişlik faziletli rakımdaki siperlerinden birisi olan Artabel Gölleri Tabiat Parkında koruma ve sair çekişme kalıntılarının saha aldığı 4,5 milyon metrekarelik kayran tarihi sit alanı namına tescillendi.

Firez ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Ekin Varlıklarını Koruma Bölge Müesses, 7433 dar kararıyla Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Gusto Parkı sınırları içerisinde bulunan alanı 2863 sınırlanmış Kültür ve Tabiat Varlıklarını Dulda Kanunu kapsamında “Tarihi Sit Alanı” adına tescilledi. Kararda 1913-1917 yılları arasında 3.Ordu Komutanlığı Söz ve Tümenlerine ilişkin birliklerin savaştıkları şehit mezarı, siper, makine yolları, fırın üzere unsurların düz aldığı Artabel Gölleri Gusto Parkı ve komşu parselde bulunan Giresun’un Alucra ilçesi Yeşilyurt köyü sınırlarında bulunan karargah kalıntılarının milli devir ve askeri harp tarihi açısından heybetli olaylardan 1916 yılında Osmanlı-Rus kuvvetleri arasındaki muhabereler yaşanmış olmasından ufuk sınırları belirlenen alanın Tarihi Sit Alanı namına belirlendiği rapor edildi.

Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Beğeni Parkının 3 bin 149 metre rakımlı zirvelerinde 1916-18 Zalim işgali döneminden mütezayit esirgeme, şehitlik, karargah ve yolların tescili amacıyla Gümüşhane Valiliğinin talebiyle Trabzon Firez Varlıklarını Siper Mıntıka Yerleşmiş Müdürlüğünden Arkeolog ve Danışma Tarihi Uzmanından oluşan astronomi konuyu yıllar önceki gündeme getiren gazetecilerle ve Natür Koruma ve Milli Parklar ekiplerinin rehberliğinde geçtiğimiz aylarda alanda fotoğraf, video, paye ve koordinatlar alarak raporlar hazırlamıştı. Hep 5 bin 859 hektarlık alana ehil ve 1998 yılında zevk parkı car edilen ve Gümüşhane’nin çatısı olarak nitelendirilen Artabel Gölleri Zevk Parkı, yamaçlarının gelişigüzel yerinden buz kadar cari suları, gürül gürül edvar dereleri, şelaleleri ve 20’den çok buzul gölüyle ışıkla suyun buluştuğu zirve ve ölmeden önce görülmesi gereken yer olarak biliniyor.

Alanda düz düzlük martir kabri ve bulunduğu bölgenin çabukça altında kayran düzlük “Ahtabur” gölüyle ilişik anlatılan hikaye şu şekildeydi: “Gümüşhane bölgesinin Ruslar vasıtasıyla obstrüksiyon edilmesinin arkası sıra, işgale karşı devletin gönderdiği bir ekip asker geceleyin yürüyüşü sırasında bu gölün dip kısmından geçerken bütünü yamaçtan düşerek boğulur. Sabah olduğunda küme komutanı olayı duyarlı ve bölgeye gelir. Gördüğü dekor gölün yüzündeki asker şapkalarıdır. Ah taburum, ilenç taburum diye niteleyerek ağlar. Bölgenin adı birlikte çıktı Ahtabur adına kalır.”

Yeni tescille alay malay Gümüşhane’de Tarihi Sit Alanı sayısı birlikte 2’ye artık. Henüz evvel Osmanlı-Acımasız Savaşı’nda mergup siperlerin bulunduğu model ilçeye sadık Berbat ve Yağlıdere köyleri sınırlarında 3 kilometrelik alandaki 100’ün üstünde Deveboynu Siperlerinin olduğu kesim “tarihi sit alanı” namına tescillenmişti.

Share: