Türkiye Ski Federasyonu Başkanı Oto, hedeflerini anlattı

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ulvi Oto, acun kupalarında hep var olmayı, olimpiyatlarda ise önceki 5’lere girmeyi hedeflediklerini söyledi.

Oto, tıpkısı programa gelmek üzere geldiği Sivas’ta AA muhabirine, kısaca 3 ay önceki yapılan seçimlerde baştan göreve geldiğini anımsattı.

Spor federasyonlarında intihap bittikten bilahare herkesin karşılık olduğunu belirten Oto, “Tığ artık seçimi geride bıraktık, kayak sporunu elbette canlandırabiliriz, bittabi ülkemize puanlar getirebiliriz hedefindeyiz.” diyerek konuştu.

Öncelikle olimpiyatlara katılacak sporcu yetiştirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Oto, “Gündeş hedefimiz dünya kupaları, 4 sene sonra de bütün branşlarda olimpiyatlara gitmek. Biz 6 branşta cümbüş gösteriyoruz. Alp disiplini, kayaklı koşun, snowboard, biathlon, kayaklı atlama ve serencam olarak kızağı ilave ettiler. Biz bir şita ülkesi değiliz amma kış sporlarında varız diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz dünya kupalarında bilcümle gitmek”

Kış ülkelerinde kayak sporunun 12, Türkiye’üstelik ise 3 ay yapıldığını nâkil Oto, şunları kaydetti:

“Atlama dalında olimpiyat derecesinde ivme kaydettik, 30’lara girmeye başladık. İnşallah hedefimiz olimpiyatlarda ilk 5’lere eksiltmek ama acun kupalarında bilcümle olmak, acun şampiyonalarında rekabet etmek. Sportmen sayımız gelişigüzel bölüm yükseliyor, ski sporunu sevdirmeye çalışıyoruz. ‘Ski sporu ensesi kalın sporudur’ tabirini kullanmıyoruz. Dünyada kayak sporu zengin sporudur ama Türkiye’birlikte Uludağ’birlikte zengin sporu ve ski merkezlerinde turizm anlamında varlıklı sporu. Sivas aynı ızdırap yarattı ve Sivas’ta ski sakim spor. Bingöl’üstelik, Bitlis’te var, böyle yerlerde eğer spora hizmet edersek hem sporcu sayımız artacak hem dahi insanları sporla çalışır edeceğiz. Bütün hisse senedi insanları ski yapar, bunu yaparken hem spor anlamında yapar hem birlikte beyaz ile maviyi birleştirerek beyinlerini dinlendirir.”

Oto, çocukları spora yönlendirdiklerini ve başarı olduklarını rapor ederek, iyi tıpkı gelecek sağlayarak ülkeye yararlı erat yetiştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Ülkede akıbet dönemlerde ski merkezlerine yapılan yatırımların arttığına dikkati çeken Oto, “Devletimiz çokça gani merkezler yaptı. Sivas Şans Dağı, Avrupa ile yarışabilecek tıpkı yara. Erzurum, Kayseri, Uludağ, Kartalkaya’dahi haddinden fazla gani yatırımlar var.” diyerek konuştu.

“Ati vadeden bereketli sporcularımız var”

Sporcu yönünden müfredatla ilişkin tartı yaşadıklarını tamlayan Oto, bu konuda dahi Milli Terbiye Bakanlığı ile iş birliği yaptıklarını aktardı.

Geçen sene Çin’birlikte yapılan olimpiyatlara 6 sporcu ile katıldıklarını anımsatan Oto, şunları söyledi:

“Hedeflerimiz henüz iri. Olimpiyatlara arsıulusal federasyonların kotasıyla, puanlarıyla gidiliyor. Biz bu çocukları o puanları almaları üzere yarıştırıyoruz. O çocukları eğer haddinden fazla yarıştırırsak, haddinden fazla deneyim ettirirsek o puanları alırlarsa 10-15 kişiyle gidiyoruz. Bizde mızıka sporu olmadığı için bir iki gidiyoruz. Ati vadeden dolgunca sporcularımız var. az sayıda kabiliyetli sporcuları mahdut dışına gönderip yaz ve kış eğitiyoruz. İnşallah meyvelerini acun kupalarında veya olimpiyatlarda alacağız.”Share: