Türk futbolunun gelişmesi için Ersun Yanal’dan teklif: NBA tarzı bütün kurulmalı

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nı de çalıştırıp 2 farklı dönemde görev yaptığı Fenerbahçe’ye Türk ayak topu tarihinin yer er şampiyonluğunu yaşatan maharet direktör Ersun Yanal, Aydın’daki Adnan Menderes Üniversitesi’nde planlı 6’ncı Akademik Uluslararası Spor Araştırmaları Kongresi’nde yaptığı konuşmada sporun benzeri ülkenin yaşam biçimi haline gelmesi gerektiğine ilgi çekti.

“KAVGAYLA SONUÇLANAN MADDE SPOR OLAMAZ”

“Sporu değil, skoru severseniz işin içine öfke, nâr ve tiksinme girer” saptamasında mevcut Yanal, “Bu durumda yaptığınız işi sevmekten uzaklaşırsınız. Kavgayla sonuçlanan öz katiyen spor gayrimümkün” dedi.

“EĞİTİMİ YATAYA İNDİRGEYEMİYORUZ”

Kestirmece 40 milyon nüfusu bulunan İspanya’yı örnek gösteren görmüş geçirmiş teknikçi, “İspanya, nemli nüfusuna karşın gür tıpkı planlama ile spor ve sanatta tahammülfersa tıpkısı konuma yükseldi. Dünyaca ünlü diziler ve filmler yapılıyor, yalnız ayak topu değil birlik branşlarda başarılılar. Tokyo 2020’birlikte 17 madalya kazandılar. Bunun temelinde yetişek ve ufki organize var. Oysa bizim ülkemiz Avrupa’nın bildirme zinde nüfusun erbap olmasına rağmen tığ bu eğitimi yataya indirgeyemiyoruz” diye konuştu.

“KARİYERİMDE, SİSTEMİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILMAYI HEDEFLEDİM”

“1 ve 0’lardan 10 orostopolluk gerçekleştirmek” başlıklı konuşmasında futbolun dev bir tutum olduğunu vurgulayan Yanal, “Çaplı gençleri keşfedip üretime dayalı tıpkısı tümce kurmalıyız. 1995 yılında Danimarka’yı yenip Avrupa şampiyonu olan kadromuzdan kaçı futbolcu oldu? Futbola bakışımı işte o maç değiştirdi. Denizlispor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Eskişehirspor, Vestel Manisaspor, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Antalyaspor’daki maharet direktörlük görevlerimde sistemi sürdürülebilir kılmayı hedefledim” ifadelerini kullandı.

“KEŞFETTİĞİM OYUNCULARIN PARA AKTARIMI BEDELİ 300 MİLYON EURO”

Arda Turan, Imge Endişe, Caner Serbest, Hakan Balta, Selçuk İnan, Yusuf Balkır, Beklenti Bozkurt, Mürtefi Tandoğan, Veysel Âlem, Bülent Akın, Augustine, Celalettin Verimli, Gıyap Dursun, Ademiyet Eli Açık, Deniz Sulh, Meram Boral, Okan Antrenör, Serkan Balcı, Youla, Ahmed Hassan, Izan Ahu, Holosko, Alp Gökoğlan, Erek İnceman, Yusuf Edip, Gökdeniz Bayrakdar, Abdülkadir Ömür’ü kazandırdığını kaydeden Yanal, “Keşfedip yarışabilir düzeye çıkarmadan büyüyemezsiniz” diyerek konuştu.

Ersun Yanal, “Keşfettiğim oyuncuların aktarma bedellerini sıkışık koyduğunuzda 300 milyon Euro’ya ulaşırsınız. Yaklaşık 5 bilyon TL ediyor. Yani Süper Lig’in naklen ayın gelirinin iki katından aşkın aynı bütün kurdum. Avrupa kulüplerine baktığınızda bile tümce bu şekilde işlemler. Evet orada canlı yayın gelirleri âdeta haddinden fazla yüksektir. Alelhusus 5 büyük küme bazında baktığınızda az daha aynı kulübün aldığı rakam, bizim Süper Lig’e yaklaşır. Amma o ligler markadır” saptamasında bulundu.

“SÜPER LİG’İN IŞARET DEĞERİ YÜKSELMELİ”

Süper Lig’in bellik değerinin yükselmesi gerektiğini birlikte kaydeden Yanal, “Türk futbolundaki asıl sorun, yabancı aktör sayısı ve canlı yayın geliri değildir. Sistem, tüketim odaklı olduğu için iki bilyon TL ile yirmi bilyon TL arasında reel açıdan tıpkı ayırt yoktur. Zira iki üstelik verseniz, yirmi üstelik verseniz, üretmediğiniz sürece yetmeyecektir. Yirmi verirseniz geriye hoppadak çokça henüz medyun kulüpler kalır, iki verirseniz insanlar biraz henüz temkinli davranır” dedi.

“NBA TARZI SİTEM KURULMALI”

Türkiye’ye serencam 10 sezonda iki bine andıran ecnebi aktör geldiğini da kaydeden görmüş geçirmiş teknik adam, “Sürdürülebilir olmazsanız bu dünyada var olamazsınız. Lille, Benfica, Porto ve Lyon kabilinden kulüplerin ana sağlık kalemi hiçbir devir canlı yayın geliri değildir, aktör satışıdır. Daha önce birlikte belirttiğim kabilinden doğruluk ve eşitliğe dair, rekabeti artırıcı NBA tarzı tıpkısı tümce kurulmalı. Mali Fair-Play kriterleri, şartsız koşulsuz uygulanmalıdır. Yasaklar adına heveslendirme edici yöntemler geliştirilmeli” yorumu yaptı.

Share: