TÜRK BÖBREK VAKFI BAŞKANI TİMUR KUDRET: SAĞLIK, ŞEKERDEN TATLIDIR

Türk Böbrek Vakfı’nın hayata geçirdiği, ‘Acun Şeker Tüketimine Dikkat Haftası’ kapsamında Şişli meydanında üstünde bomba süsü olan dev şeker maketi ile şeker tüketimine ilgi çekildi. ‘Vücudumuzda bomba etkisi yaratacak maket’ kendisine tanımlanan dev şeker hastalığı maketi Timur Iktidar, para gönüllüsü Gösteri Şenkal ile torunlar ve gençlerden oluşan Türk Böbrek Vakfı’nın gönüllü afiyet elçileri eliyle yıkıldı. Erk, ‘Türk toplumunun bildirme cesim alışkanlıklarından tıpkı tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız geçişsiz. Esenlik, şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

Kurulduğu günden bu yana bir nice projeyi hayata nâkil ve çalıştığı konular üstüne farkındalık mucit Türk Böbrek Vakfı, sosyete sağlığı hesabına iri tıpkı projeyi daha hayata geçirdi. ‘Doğru dirim alışkanlıkları ile beslenme kaynaklı esenlik sorunlarının balaban ölçüde önüne geçilebilir’ düşüncesiyle yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Ilkgüz tarihlerini ‘Dünya Şeker Tüketimine Özen Haftası’ adına zar etti. Umum dünyada özellikle sonuç yıllarda taşkın şeker hastalığı tüketimin zemin oluşturduğu keyif sorunları herhangi bir güzeşte dönem artıyor. Katmerli şeker hastalığı tüketiminin âdem sağlığını hırçın etkilediği, obeziteden hipertansiyona, ihtisas-huy hastalıklarından kronik böbrek yetmezliği ve depresyona büyüklüğünde bir nice hastalığı tetiklemesi gerçeğiyle hareket eden Türk Böbrek Vakfı, belirlenen bu hafta ile taşkın şeker hastalığı tüketiminin zararları hakkında farkındalığı yükseltmek üzere ulusal ve uluslararası paydaşlarıyla teşrikimesai yapıyor.

Programa Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Kudret, Türkiye Umum Sağlığı ve Süreğen Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman, Türk Duygu Vakfı Umumi Heyet Başkanı Kenan Yürek, Türk Kalp Vakfı Müdürü Nurinnisa Parmaksız, Türk Böbrek Vakfının fahri keyif elçileri, Mangır Gönüllüsü oyuncu ve spor psikoloğu Eylem Şenkal ile çok sayıda vatandaş katıldı.

‘LÜTFEN BU ETKİNLİĞİ TÜRKİYE DÜZEYİNDE YAYGINLAŞTIRALIM’

‘Türk Böbrek Vakfı namına dünyada benzeri ilke imza atıyoruz’ diyen vakfın Başkanı Timur Kuvvet, ‘Çok iddialı tıpkı bütün ama buna inanın. Acun Şeker Tüketimine Özen haftasının birincisini bütün gelişigüzel kutluyoruz. Toplumlar geliştikçe beslenme hataları ve artan sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu yemeden içmeden ülkemizi değil, umum acun ülkelerini ve yekpare devletleri ilgilendiren iri ayrımsız sevgili. Şu bariz demincek geçenlere sorsak şeker hastalığı hastaları, süreğen böbrek hastaları, kalp ve damar hastaları olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Toplumca şuur kazanabilmek, hastalık-son ilişkisinin farkına varabilmek gerekli önlemlerin hem bireysel hem içtimai, kanun koyucu bazında ele alınmasını hatırlamak amacıyla dikkatinizi başlamak istedik. Lütfen bu etkinliği Türkiye düzeyinde yaygınlaştıralım’ dedi.

ERK: ‘SAĞLIK ŞEKERDEN TATLIDIR DİYORUZ’

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Iktidar, ‘Bizim ülkemiz obezite bile dünyada 3., Avrupa’birlikte ise 1. tam ise ve obeziteyi tetikleyen bildirme mehabetli etkenlerden biri şeker hastalığı. Bu nedenle elimizden geldiği büyüklüğünde şeker hastalığı tüketimini azaltmamız geçişsiz. Şeker Hastalığı tüketimini azaltmada sodyum klorür tüketimini tenkis büyüklüğünde liyakatli olamadık. Sınıfta kaldık diyebilirim. Çünkü 150 gram günlük şeker hastalığı tüketimi 10 sene de fakat 10 gram indirebildik. Halbuki 100 grama ivedilikle ıskat etmek geçişsiz. Dünya Keyif Örgütü’nün önerdiği rakam yemeden içmeden 13 çay şekeri yani 50 gramdır. Haddinden Fazla molekül yapmalıyız. Onun üzere izzet ve Sağlık Bakanlığı ile böyle iri mücadelelere girişiyoruz. Burada birazdan arkamızdaki makete cüretkâr yapacağız. O maketi parçalayacağız. Makette benzeri bomba var onu tıpkı nevi patlatacağız. Elimizden geldiği kadar farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 140 gramlık şeker tüketimini günce 100 grama ivedilikle uğratmak istiyoruz. Arıtılmış şeker var, toz şeker hastalığı var, nişasta bazlı şeker var. Bizim önerdiğimiz çabucak pancar şekeriyle üretilmiş mahsulat. Şeker tüketimi, ruh sağlığı, böbrek sağlığı, obeziteyi tetikliyor. Obezite dahi doğrusu hep hastalıkları tetikliyor. Türk toplumunun en kebir alışkanlıklarından benzeri tanesi olan şeker tüketimini azaltmamız geçişsiz. Keyif şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

‘ŞEKER HASTALIĞI TÜKETİMİ HAYATIN RASTGELE AŞAMASINA GİRMİŞ DURUMDA”

Türkiye Ahali Sağlığı ve Süreğen Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman ise “Bu aktiviteleri şeker hastalığı tüketimine özen incizap haftası adına algılıyorum. Berenarı faydalı ve patırtılı getirecek bire bir etkinlik. Şeker tüketimi, hayatımızın temas aşamasına girmiş durumda. On Paralık farkına varmadan arttırma yahut azade şeker hastalığı dediğimiz ekstradan şekerler alabiliyoruz ve bunlar doğacak dönemlerde birçok sağlık sorununa kere açıyor. Bunların kip çoğunu sayabiliriz. Şayet genetiğiniz uygunsa şeker hastalığı hastalığına uygunsa er dönemde ortaya çıkmasına faktör olabiliyor. Hipertansiyon, ürik hamız yüksekliği, böbrek taşları oluşumu, vakayiname böbrek hastalığı başlamak için çocuklarda ilgi eksikliği, erişkinlerde ise aşkın istihlak ile ilişkin metabolik emare, buhran, yağlı karaciğer üzere it canlı haddinden fazla soruna kat açıyor. Nedeniyle buna özen çekilmesinin çokça hayır olacağını düşünüyorum? diye niteleyerek konuştu.

‘BİR ŞEKER IÇIN KENDİ YAŞAMINIZI ADIM ADIM BULUNMAYAN EDERSİNİZ’

Türk Böbrek Vakfı’nın Gönüllü Esenlik Elçisi 14 yaşındaki Behlül Korkmaz birlikte, ‘İnsanları bilinçlendirmek ve insanların şekerlerin zararlarını öğrenebilmesi üzere buradayım. İnsanlar içimli gıdalardan ırak dursunlar ve spora yönelsinler. Şeker kullanmaya bitmeme ederseniz bir şeker için kendi yaşamınızı yavaş yavaş yok edersiniz’ dedi.

DESTEKÇİLER

İstanbul, Sivas, Yozgat, Tunceli ve Diyarbakır Valiliği, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Erbaa Belediyeleri, Manisa İl Afiyet Müdürlüğü, Sivas ve Antalya İl Milli Yetişek Müdürlükleri. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Yavru Endokrinolojisi ve Şeker Hastalığı Derneği, Şeker Hastalığı Hemşireliği Derneği, Dimdik Dirim Hareketi Derneği, AHEF – Ev Hekimleri Federasyonu, Türk Obezite ve Diyabet Vakfı (Cemiyet), DÜZEN – Familya Hekimliği ve Yardımcı Doktorculuk Derneği, Türk Nefroloji Diyaliz ve Organ Nakli Hemşireleri Derneği, BÖHAK – Böbrek Hastaları Içtimai Yardımlaşma ve El Birliği Derneği. Türk Kalp Vakfı, OYAK Renault Türkiye, LİONS Kulüpleri, IFKF-WKA Arsıulusal Böbrek Vakıfları Federasyonu – Acun Böbrek Birliği.Share: