“Turistik Doğu Ekspresi” Erzurum’a ulaştı

Sezonun ilk seferine başlayan “Turistik Gün Doğusu Ekspresi”, tahminî 26 saatlik yolculuğun ardından Erzurum’a ulaştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti Fehamet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık SERPMEK Genel Müdürlüğü Turistik Maşrık Ekspresi, 2022-2023 dönemi geçmiş seferi kapsamında, evvel 15.55’te Kars’a müracaat etmek üzere tarihi Ankara Garı’ndan yola çıktı.

Yaklaşık 25 saatlik yolcuğun peşi sıra 17.30’da Erzurum Şimendifer Garı’na vasıl “Turistik Doğu Ekspresi” yolcuları, 3 saatlik molanın peşi sıra 20.30’bile Kars’a debi edecek.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yolculuk acenteleri koordinesinde davul ve zurnayla karşılanan yolcular, Erzurum Evleri, Erzurum Kalesi ile saat kulesi, Çifte Minareli Medrese, Atatürk Evi, Kurultay Binası ve Taşhan yerine bilinen Rüstem Ağırbaşlı Bedesteni kabilinden tarihi mekanları gezecek.

“Turistik Gün Doğusu Ekspresi” yolcularına antrparantez ıtlak süresinde Erzurum’un dernekevi lezzetleri olan cağ kebap ve kadayıf dolması ağırlama edilecek.

“Yolcular tahminî 3 saat misafirimiz olacak”

İl Hars ve Turizm Müdürü Cemal Almaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Turistik Gün Doğusu Ekspresi” seferlerinin başlamasının sevincini yaşadıklarını aktardı. Trenin haftada üç kat yapacağını belirten Almaz, “Seferin iki durağı var. Bunlar Erzincan ve Erzurum’dur. Mevrut yolcular burada kısaca 3 saat misafirimiz olacak elan bilahare Kars’a akıntı edilecek. Misafirlerimizi önceki gününden iyi bir ambiyansla karşıladık. Hep tarihi yerlerimiz münhal istedikleri kadar gezilebilirler.” dedi.

“Turistik Gün Doğusu Ekspresi” yolcularından Fatih Şimşek de tura İstanbul’dan katıldığını ve iki yıldır bu yolculuğun hayalini kurduğunu söyledi. Trenle yolculuğu herkese kaynak fail Şimşek, “Çok güzelce aynı cevelan oldu. İlk durağımız Erzincan oldu. 3 saat süresince Erzincan’ı gezdik. İkinci durağımız Erzurum ve burayı dahi gezeceğiz. Şimendifer çok eğlenceli ve evire çevire mesafe geçiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: