Tunus’ta gözaltındaki çarkıt Başvekil Ureyd azade bırakıldı

Tunus’ta “çatışma bölgelerine Tunuslu gençlerin gönderildiği” iddiasıyla başlatılan anket kapsamında gözaltına alınan Nahda Hareketi Umumi Komutan Yardımcısı ve bozuk Başbakan Mualla el-Ureyd serbest bırakıldı.

Nahda lideri Raşid halk-Gannuşi ve Ureyd’in savunma ekibinden Samir Dilo, konuya ait toplumsal medya hesabından izah yaptı.

Avukat Dilo, anket hakiminin Gannuşi’nin peşi sıra Ureyd’in dahi tutuklanmadan yargılanmasına karar verdiğini ve duruşmayı 19 Mesafe’a ertelediğini belirtti.

Gannuşi ve Ureyd’in sorgu süreci

Nahda Hareketi, 18 Eylül’üstelik yaptığı açıklamada, Gannuşi ile yardımcısı ve çarkıt Başvekil Ureyd’in Terörle Mücadele Şubesi’ne tabir atfetmek amacıyla çağrıldıkları duyurulmuştu.

Terörle Uğraş Şubesi’nde 19 Ilkgüz sabahı başlayan ve geç saatlere büyüklüğünde bitmeme eden sorgunun arkası sıra Ureyd, tevkif istemiyle mahkemeye sevk edilmişti.

Aynı soruşturma kapsamında ifadesi alınan Nahda lideri Gannuşi’nin dahi evvel tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Gannuşi ve Ureyd suçlamaları reddetmişti.

Nahda’ya bakarak anket siyasi

Nahda Hareketi, bahis konusu soruşturmayı politik namına nitelendiriyor ve Cumhur Reisi Kays Said’i suçluyor.

Ureyd’in mahkemeye irsal edilmesinin peşi sıra Nahda’dan yapılan yazılmış açıklamada, kararla, “eski dönemde ülkede muvazene unsuru reşit siyasal benzeri partiyi irtibatsız bırakıp halkın kaderini elinde bulundurmak talip diktatör bire bir grubu amonyaklamak üzere Ureyd’in cezalandırıldığı ve ondan intikam alındığı” tabir edilmişti.

Nahda Hareketinde Umumi Başkan Yardımcılığı görevini yürüteç Ureyd; Meyan 2011-Mart 2013’te İçişleri Bakanı, Mart 2013- Aile 2014’te ise Cumhuriyet Altını İçin Kurultay Partisi ve Özgürlükler Bloku süresince meydan düz üçlü koalisyonda Başvekil adına fariza yapmıştı.

Share: