Tunceli’de Köylerin İçine Büyüklüğünde Silahlarıyla Mevrut Avcılar Vatandaşı Gergin Ediyor

HÜSNİYE KARAKOYUN

Tunceli’birlikte avcı olduklarını tamlayan gâh kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi vatandaşları paslı ediyor. Natür Siper ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri, av mevsimi kapsamında avcıların bazen köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı fakat yerleşme yerlerine kadar girmelerinin yasak olduğunu belirtti. Meskün mahalle 300 metreye kadar yaklaşmalarının yasak olduğunu tamlayan adının yazılmaması koşuluyla bilgi veren yetkili, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikayet edebileceğini aktardı.

Tunceli’birlikte cebbar olduklarını belirten gâh kişilerin tüfekleri ile köylere gelmesi vatandaşları rahatsız ediyor. Tunceli Şehremini Fatih Mehmet Maçoğlu da duruma aksülamel göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, dünyada tek enerjik spor adı altında katledilemez. Bu kabil durumlara sonuna büyüklüğünde alın çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz. Bu meselenin de sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

YERLEŞİM YERLERİNE GİRMELERİ HARAM

Hozat’a vabeste Türktaner Köyü Akpınar mezrasında hareketli Yüksel Aksungur, “Tarlalarımızın içerisinde geziyorlar. Evlerimizin yakınına kadar geliyorlar. Keklik ve tavşan avlıyoruz diyorlar. Keklik ve tavşan gündüz vakti köyün içerisinde hangi arasın? Köylüler bozuk oluyor” dedi. Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Tunceli Şubesi Yetkilileri ise av dönemi kapsamında avcıların bazen köylerin sınırları içerisinde avlandıklarını doğruladı fakat iskân yerlerine kadar girmelerinin yasak olduğunu belirtti. Meskün mahale 300 metreye büyüklüğünde yaklaşmalarının haram olduğunu belirten adının yazılmaması koşuluyla vukuf veren izinli, vatandaşların bunu ihlal edenleri jandarmaya şikayet edebileceğini aktardı. Köylerin içine girmelerinin yasak olduğu öğrenilen avcılar amacıyla keklik ve tavşan avlamanın Tunceli’ye katışıksız benzeri karar olmadığını açıklayan yetkililer, Avcıların Model Av Komisyonu kararı doğrultusunda günde 2 keklik ve 1 tavşan avlayabileceklerini söylüyor.

“BİZ YIRTICI HAYVANLARA DAHİ ATEŞ EDEMEZKEN KEKLİK GİBİ BİR EFSANEVI NİYE VURULUYOR?”

Tunceli merkeze sınırlanmış Eğriyamaç Köyünde canlı Hüseyin Zeytin, keklik ve tavşan avının başıboş olmasına reaksiyon gösterdi. Zeytin, “Bizim barınma alanlarımıza hücumcu ve artağan, dengeyi bozan hayvanlara alın silah taşımamız dahi yasakken, mazlum ve yazıksız hayvanları öldürmek üzere yasanın tek yaptırımı yoktur. Bu lacerem tıpkı adalettir ben anlayamıyorum. Köyümde ayı ve domuzun ekincilik alanlarıyla yemiş ağaçlarına verdiği zararı görseniz içiniz ağlar. Meğerse keklik azalırsa süne çoğalır ve ekinler yok tamam. Bu yararlı hayvanları vurmaya izin var amma bizim arazilerimizi, birey güvenliğimizi gözdağı fail mahir-yabanıl hayvanlara zırh sıktığımızda cezası var. Bu nasıl mantıktır bunu yakalamak imkansız” dedi.

“HİÇBİR BIREY SPOR PESPAYE ALTINDA KATLEDİLEMEZ”

Tunceli Şehremini Fatih Mehmet Maçoğlu bile duruma reaksiyon göstererek, “Şehrimde, topraklarımda, ülkemde, Dünyada hiçbir aktif spor adı altında katledilemez. Bu tuhaf durumlara sonuna kadar karşı çıktık ve çıkmaya devam ediyoruz. Bu meselenin de sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağız” dedi.

Share: