Tunceli’de askeri kışla modern müzeye dönüştürüldü: 40 bin sevimli görüşme etti

Tunceli’da askeri kışla modern müzeye dönüştürüldü: 40 bin güç müzakere etti

TUNCELİ Tunceli Müzesi kapılarını tahminî 2 yıl geçmiş ziyaretçilere açtı. 83 yıllık askeri kışladan modern müzeye dönüştürülen ve 2 bini fazla eserin sergilendiği tarihi mekan, 40 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Türkiye’nin sunu eskimemiş müzelerinden biri olan, 83 yıllık askeri kışladan müzeye dönüştürülen Tunceli Müzesi, 2 bini fazla eserle tarihe çırağ tutuyor. Kent merkezinde 1935 ile 1937 yıllarında askeri kışla namına inşa edilen, 1949 yılına büyüklüğünde kışla namına mütezayit ve daha sonradan Firez ve Turizm Bakanlığının destekleri, valiliğin girişimi sonucu açık benzeri restorasyondan geçirilen çatı, Tunceli Müzesi oldu. Alman mimarisi tarzına topluluk, kestirmece 5 bin 500 metrekarelik ayrımsız kayran üstüne kurulu olan Tunceli Müzesi bünyesinde, 4 bloktan oluşan ve içerisinde kentin yer çarkıt tarihsel buluntularından olan çanak, çömlek, taş aletler, değişik madenlerden mamul eserleri barındırıyor. Müzede ayrıca, kayıtlı ve görsel alanların yanında yöreye ilgili akide bölümünde Alevilik ile ilişkin vukuf panoları ve ritüellerini temsil fail teşhirler dikkat çekiyor.

Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle yılın gelişigüzel döneminde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Tunceli’nin tanınmasına katkı sunan müze, açıldığı 18 Kasım 2019 tarihinden bu yana 40 bin ziyaretçi ağırladı. Kentin turizmi ve ekin halkası amacıyla makro tıpkı yere erbap olan müze, ağırladığı ziyaretçi sayısı ile dalan nüfusunu geçerek rekor kırdı.

Hedef yılda 50 bin ziyaretçi

Tunceli Müzesi, açıldığı tarihten bu yana kestirmece 40 bin ziyaretçi ağırladığını tabir eden Müze Müdürü Kenan Öncel, “Tunceli Müzesi, iki yıllık serüveninde tahminî 22 maaş döneminde toplamda 2021 yılında 14 bin, şuan üzere sayımız 25 bine doğru gidiyor. Toplamda geçtiğimiz bir buçuk sene içerisinde kestirmece 40 bin ziyaretçi ağırlayacak. Bu üstelik bu müzenin ilin turizminde, ekin halkasında ne kadar majör olduğunu bizlere gösteriyor. Bizim da hedeflerimiz var. Bu bizim için ehliyetli değil, ilin nüfusu 30 bin amacımız tıpkısı sezonda bu rakamın üstüne çıkmak ve bu sayıları 50 binlere taşımaktır. Arkadaşlarımızla birlikle hakeza bir hedefimiz var. Önümüzdeki yılın stratejilerini dahi bu şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Müzeyi görmeye Adana’dan geldiğini belirten ziyaretçilerden Emine Kızılçınar, “Müzenin açılışından beri takip ediyorum. Müzenin genel binasını çok beğeniyorum. Onun dahi sunturlu ve özel ayrımsız tarihi var. İçini gezdiğimde, bir zaman yapılan bilcümle eserler çok sunturlu yansıtılmış temas zaman duygulanıyorum. Derlem olarak haddinden fazla ensesi kalın tıpkı müze. Bu müzeyi herkesin gelip görmesini isterim” diye konuştu.

Müzeyi müzakere eden ziyaretçilerden Ahmet Kayaç bile ” Diyarbakır’dan geliyorum. Çarşıya indik, müzenin adını duymuştuk. Gelip bağışlamak istedik. Sıradan güzelce aynı müze. Çarkıt dönemlere ilgilendiren taş kalıntıları ve görsel açıdan bayağı ensesi kalın” şeklinde konuştu.

Share: