Tunç Soyer’den ‘Buca Cezaevi’ Tepkisi: “Buca’nın Betona Değil Yeşil Alana İhtiyacı Var”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, depreme çerden çöpten olduğu gerekçesiyle yıkılan Buca Mahpushane arazisinin inşaata açılmaya çalışıldığını belirterek, “Yapmayın. Buca’nın betona değil yeşile ihtiyacı var” dedi.

Bronz Soyer, kentin nüfus kesafeti bildirme erdemli ilçesi olan Buca’da şehir merkezinde kalması, bina yaşı ve ihtiyaca karşılık verememesi zımnında kapatılıp yıkılan Buca Dam’nin arazisi ile ilişkin bugün toplumsal iletişim araçları hesabından tıpkısı açıklama yaptı.

“YAPMAYIN”

Mapushane arazisinin yeşil alan yerine düzenlenmesi için daha evvel Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na davet işleyen Soyer, arazinin inşaata ayrılmaya çalışıldığını duyurdu. Soyer, şunları kaydetti:

“Buca Kodes’nin yıkımı tamamlandı. Bulunan planlardaki yeşil düzlük miktarının azaltılarak inşaata alan ayrılmaya çalışıldığını görüyoruz; yapmayın. İzmir’in en şişman ilçesi Buca’nın betona değil yeşile ihtiyacı var. Burasının yeşil kayran olması için gelişigüzel cins iş birliğine hazırız.”

57 BİN 468 METREKARE

İzmir’üstelik 1959 yılında açılan İzmir Merbut ve Berrak Ukubet İnfaz Kurumu (Buca Dam), 30 Teşrinievvel İzmir depreminin ardından Adalet Bakanlığı aracılığıyla kapatılmıştı. 57 bin 468 metrekarelik Buca Delik, Yeşilçam sinemasında “Ego Doğarken Ölmüşüm” ile “Susuz Yaz” kadar filmlere üstelik manzara olmuştu.

Share: