“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez düzenlenen ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Şehremaneti Binası önünde aktiflik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Doğu Günindi Ülfet ve Hazar Rallisi Derneğinin hisse senedi birliğiyle düzenlenen rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Denizköpüğü, şöyle konuştu:

“Ayrıntılı ve öldürücü bire bir tedarik sürecinin peşi sıra hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü mugaddi rotalar tek yegâne geziliyor. Bursa’birlikte de o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi henüz sonradan sırasıyla Ankara, Tokat, Kargaşa, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’da son bulacak.”

Eskişehir Taşı, bu organizasyonda yarışmaktan artım güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve katıksız güzelliklerine vurgu yapmanın amaçlandığını rapor etti.

Rallinin organizatörü Maşrık Günindi Hukuk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin dahi bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’üstelik rota çalışması yaptıklarını ve bu yıl hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Nöbet haddinden fazla mufassal ve araçların 20 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Yolda meydana mevrut olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Tığ Şark ile Batı yani iki medeniyetin beyninde ayrımsız köprü sağlamak istiyoruz. Bu de bu soy çalışmalarla evet.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola çıkan katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten sonraları Ankara’ya akım edecek.Share: