‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa’da

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bidayet düzlük ‘Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’ Bursa etabı, tarihi belediye binası uğrunda planlı törenle başladı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Gül Baba Türbesi’nden tevessül düz Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Şarki Gün Batısı Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin’in öncülüğünde ‘Tuna Nehri’ni takiben’ sırasıyla Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden Balkanlar etabını tamamlayarak, Türkiye’ye antre yaptı. İpek Yolu’nun serencam durağı olan 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’ya vasıl ralli ekibi, Bursa startı amacıyla tarihi belediye binası uğrunda buluştu. Yarışmacılar; elan bilahare sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. İpek yolu rallisi, Gürcistan ve Azerbaycan üzerinden Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesi ile Kırgızistan’dahi serencam bulacak.

Firez ve zaman vurgusu

Şarki Garp Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin ile gelişigüzel rallinin Bursa etabının startını veren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Patal, Türk hars ve tarihini binlerce yıldır mugaddi rotaların biricik bir tane gezileceğini söyledi. Ralli ekibinin 9100 kilometre öğün kat edeceğini dile getiren Başbuğ Magnezit, ralli ekibinin Bursa’de Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Abdal Simit Fırını ve Zindan Başlık Müzesi’ni turlayarak, Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabını tamamlayacağını açıkladı. Organizasyonun amacının güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel ve katıksız güzelliklerine vurgu açmak olduğunu rapor eden Başbuğ Lüle Taşı, “İpek yolu rallisi, 2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti Bursa’nın tanıtımına muhteşem ulama sunacak. 5 ülkeden 15 aracın katıldığı rallide 30 yarışçı bulunuyor. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da onlarca elektrik ve aktiflik yapılıyor. Tabiatıyla bütün istek ettiği ve ilgilendiği kısımlarda bulunuyor. Biz Macaristan’bile Türk-Kan Kurultayı’na katıldık. Bursa’mız orada çok sunturlu hile edildi ve tanıtıldı” dedi.

Kültür köprüsü

Bursa’nın tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 5-6 Eylül’de Avrupa Parlamentosu üzere Brüksel’de olacaklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Türk tarihi açısından donanımlı ve alt yapısı olan Bursa’yı tamlık acun ile paylaşmak geçişsiz. Rallide düz düzlük katılımcılara, paydaşlara ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname ediyorum. Çalışmalarımıza ve İpekyolu Rallisi’ne desteklerinden ortalık Dışişleri Bakanlığı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı ve TÜRKSOY’a minnettarız. Uzak sanılan mesafeleri kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerle temizlemek, kültürler arası istem köprüleri kurmak amacıyla başlama düzlük rallinin Türk dünyası namına hayırlara açkı olmasını istek ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin Bursa etabı, Büyükşehir Şehremini Alinur Denizköpüğü’ın Şark Garp Ülfet ve Hazar Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin’e çiçek sunma etmesinin ardından, start bayraklarının dalgalanmasıyla başladı.

İlk kere planlı ve kısaca 9100 kilometre etaba erbap Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi, Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Firez Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Gün Doğusu Mağrip Hukuk ve Hazar Rallisi Derneği işbirliğinde düzenleniyor. Uluslararası organizasyona, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş., TÜVTÜRK, VDF, OPET ve Bahtiyar Akümülatör gibi gelgel ile firmalar de destek veriyor. Güzergah üzerindeki ülkeler ile şehirlerin tarihi, kültürel, tabii ve turistik güzelliklerinin reklamının hedeflendiği ralli, 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’nın tanıtımına üstelik heybetli katkı sunuyor. – BURSAShare: