Trakya’dan Pakistan’daki yeğin bölgesine gıda malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler amacıyla hazırlanan gıda malzemesi hamile arkalama tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Facia ve Müstacel Nitelik Müdürlüğünce (AFAD), sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve düğü üzere temel besin malzemelerinin kayran aldığı bin gıda kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ülkede ağır sıklet tahribata posta açtığını söyledi.

Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Kırbıyık, arkalama kampanyasına bindi veren kurum ve kuruluşlara teşekkürname etti.

Türkiye ve Pakistan arasında tarihten mevrut kuvvetli bağ bulunduğunu rapor eden Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları beyninde tarihî kuvvetli bağlar var. Tığ ne devir zora ve denge düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Kurtuluş Savaşı örneğinde olduğu kadar… Bugün da onlar hakikaten beniz yılın baskın felaketlerinden birini yaşıyor. Çokça ağır sıklet tahribatlara defa açmış bire bir baskın felaketi, haddinden fazla çok insanca arkalama malzemesine gerekseme duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde tıpkı müzaheret kampanyası başlatıldı. İlimizden birlikte bugün ilgilendiren odalarımızın koordinasyonunda Edirne Tecim ve Endüstri Odası, Edirne Ticaret Borsası, Keşan Ticaret ve Uran Odası, İpsala Ticaret Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla kestirmece bin gıda kolisi hazırlandı.”

Selzedeler amacıyla hazırlanan yardım tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın arkası sıra yola bundan sonra.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Ulvi Altındal, kaynak ve borsa başkanları ve AFAD personeli birlikte katıldı.

Kırklareli

Kırklareli’nde, başat felaketi zımnında print eyyam canlı Pakistanlılar üzere hazırlanan azık hamile yardım tırı, dualarla uğurlandı.

Valilik koordinesinde, İl Kıran ve Ivedili Format Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin desteğiyle hazırlanan kolilerin yüklendiği tırın, Pakistan’a hareketi öncesinde vilayet uğrunda tören düzenlendi.

Vali Birol Ekici, Pakistan’da ötede yağmurlardan muhit 33 milyon insanın etkilendiğini söyledi.

Çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini ifade fail Ekici, Pakistanlı vatandaşlara muavenet etmek amacıyla arkalama kampanyası başlatıldığını kaydetti.

Kampanyanın bitmeme ettiğini vurgulayan Ekici, “İlimizden 5 tır yardım malzemesi göndereceğiz. Bu tırların ilki zaman gönderildi. Diğerlerini dahi bu hafta konfirmasyon edeceğiz ve bu yardımları sürdüreceğiz. Orada kardeşlerimiz açken, bizim burada tok olmamız veya bu konudan tasalı olmamamız mümkün değil. Onun üzere Türk halkının cömert Pakistan halkına yardımlarını il koordinesinde ilettiğimiz için çokça sevinçliyim. Sizlere bu kampanyaya dahil olduğunuz için çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Yusuf Eviş tarafından yakarış okundu.

Tırın hareketi öncesi Vali Üstün Faik İlkokulu 4. derslik öğrencisi Ramadan Kartal, oyuncağını Pakistanlı çocuklara yuvarlanmak amacıyla Vali Ekici’ye teyit etti.

Vali Ekici, çocuğu duyarlılığından âlem teşekkürname etti. Tır daha bilahare yola çıktı.

Share: