Trakya’dan Pakistan’daki sel bölgesine azık malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler için hazırlanan gıda malzemesi yüklü arkalama tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Kıyamet ve Evgin Genişlik Müdürlüğünce (AFAD), sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve pirinç üzere esas besin malzemelerinin kayran aldığı bin besin kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan başat felaketinin ülkede dokunaklı tahribata öğün açtığını söyledi.

Pakistan halkına önceki olsun dileklerini ileten Ilbay Kırbıyık, müzaheret kampanyasına bindi veren alım ve kuruluşlara teşekkürname etti.

Türkiye ve Pakistan arasında tarihten gelen sağlam ilgi bulunduğunu anlatım fail Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları beyninde tarihî kuvvetli bağlar var. Biz hangi antlaşma zora ve denge düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Halas Savaşı örneğinde olduğu kabil… Zaman üstelik onlar doğrusu yüz yılın baskın felaketlerinden birini yaşıyor. Çokça bunaltıcı tahribatlara sefer açmış tıpkısı başat felaketi, çok fazla insani müzaheret malzemesine gerekseme duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde benzeri müzaheret kampanyası başlatıldı. İlimizden bile bugün ilişkin odalarımızın koordinasyonunda Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası, Keşan Ticaret ve Uran Odası, İpsala Tecim Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla tahminî bin gıda kolisi hazırlandı.”

Selzedeler amacıyla hazırlanan yardım tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın arkası sıra yola çıktı.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Ulu Altındal, göz ve borsa başkanları ve AFAD personeli üstelik katıldı.

Share: