Trabzon’un 4 bin almanak tarihi belirtik gelgel müzesiyle tanıtılacak

Trabzon’un 4 bin yıllık tarihi engelsiz hava müzesiyle tanıtılacak

Otopark yapım alanı ile Kadınlar Verimsiz yapımındaki hafriyat çalışmalarında ortaya çıkan aralarında Roma dönemine ilişik tarihi kalıntılar çıplak gelgel müzesinde sergilenecek

Trabzon Büyükşehir Şehremini Gaye Zorluoğlu:

“Otopark ile Kadınlar Halinin bulunduğu alanda ortaya sâdır tarihi kalıntıları 2023 yılı içerisinde belirtik albeni müzesinde sergileyeceğiz”

TRABZON – Trabzon’un Ortahisar ilçesi Tabakhane Vadisi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin pazaryeri ve park projeleri inşaatlarında surun doğusu ile Kuzgundere Vadisi’nde yapılan hafriyat çalışmasında ortaya sâdır Roma ve Bizans Dönemi’ne ilgilendiren yapılar 2023 yılı içerisinde oluşturulacak açıkça albeni müzesinde sergilenecek.

Trabzon’un Ortahisar ilçesi Tabakhane Vadisi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin pazaryeri ve park yeri projeleri inşaatlarında surun doğusu ile Kuzgundere Vadisi’nde yapılan kazı çalışmasında ortaya çıkan Roma ve Bizans dönemine ait yapılar himaye altına alınırken, Roma döneminde yapıldığı tespit edilen rıhtım, uğur, abidevi bap amacıyla degaje gelgel müzesi çalışmaları sürüyor.

Ortahisar ilçesine kapalı Pazarkapı Kaleboyu mevkiinde Büyükşehir Belediyesi’ne ilişik park inşası öncesi arkeojeoradar ve sismik çalışmalarla tespit edilen kalıntılar üzere müze aracılığıyla yapılan muayene kazı çalışmasında antik Roma rıhtım yapıları, kermen siper amaçlı hendek duvarı ve anıtsal yapılara ait arazi şeş kalıntılarla Trabzon’un tarihi geçmişi benzeri yol henüz periyot yüzüne çıkmıştı. Otopark alanında 5 farklı noktada yapılan etüt hafriyat çalışmasında ortaya sâdır M.Ö ve sonrası Roma dönemine ilişik yapılar zımnında otoparkın çevresi kapatılarak tehlikesiz ayla getirilmişti.

Toprağın 4-6 metre altından sâdır yapılar için süren kazı çalışmalarında Roma İmparatoru Hadrianus dönemine ilgili şehrin antik liman surlarının güneydoğu köşesine ilgilendiren bakaya, Gün Doğusu Roma İmparatoru Justinyanus dönemine ilişkin milattan sonra 6. asır olarak tarihlendirilen uğur duvarının aynı bölümü ve Geç Bizans-Komnen dönemi namına tanıdık 1461 öncesi döneme tarihlendirilen 150 metre uzunluğunda, 5-7 metre yüksekliğe topluluk defans ve savunma dışı su yolu, gemi barınağı olarak balkon olan akarsu kırcı hendeğin duvarı ortaya çıkmıştı.

Pazarkapı mahallesinde yıkılan Kadınlar Tehi pazarının altından Roma Dönemine ilişik rıhtım ortaya çıkarken, 4 bin yıllık tarihi geçmişi kâin Trabzon’birlikte bitmeme eden kentsel tahavvül projelerinde geçmiş dönemlerdeki çatı kalıntıları ortaya çıkmıştı. Serencam namına Ortahisar ilçesindeki Pazarkapı mahallesinde yıkılan Kadınlar Berhava Pazarı’nın altında Roma döneminde yapıldığı tayin edilen rıhtım meydana çıkmıştı. M.S. 120’lerde Roma kralı Hadrianus marifetiyle yaptırıldığı melhuz iskele 1970’lerde doldurularak arazi altında kalmıştı.

Konuyla ilgili açıklamalarda mevcut Trabzon Büyükşehir Şehremini Tasavvur Zorluoğlu, tarihi kalıntıların 2023 yılı içerisinde peyda hava müzesiyle ziyaretçilerin hizmetine sunulacağını söyledi. Zorluoğlu “Kadınlar Manasız Trabzonumuzun tarihi benzeri pazarı idi. Ancak yıllar içerisinde kullanımdan kaynaklı nedenlerle haddinden fazla eskidi ve bundan sonra hizmet yapamaz duruma geldiğinden orayı 2020 yılında yıkarak yeniden elan modern ayrımsız şekilde tarihi dokusunu hissettirecek mimarlık anlayışla yapımına başladık ve şu anda dahi sona akıllıcasına gidiyoruz. İnşallah 2023 seçimlerinden evvel orayı tamamlayıp hizmete açmayı planlıyoruz. Oranın hafriyat çalışması yapılırken talih tarafında aynı topluluk tarihi bakaya olduğu bize iletildi. Bunun konusunda Müze Müdürlüğümüz ve Ekin Bakanlığımızın ilişik birimleriyle orada belirleme çalışması yapıldı ve oranın değerli bir saha olduğu kanaati zahirî olunca orayı Eş Evinsiz çatı alanından ayırdık. Orada Hars Bakanlığımız yoluyla hafriyat çalışması başlattık. Orada Roma döneminde yani M.S 1.,2. ve 3. yüzyıllardan kalma tıpkı bando liman yapısı kadar yapılar olduğu anlaşıldı. Bunlar demincek ortaya çıkartıldı. Titiz aynı himmet yapıldı. İnşallah orayı tamamlayıp surun onarımıyla gelişigüzel restorasyonu ile birlikte adeta meydanda hava müzesi üzere ziyaretçilerimizin hizmete açmayı planlıyoruz. Gene alelacele yukarı kısımdaki alanda de park yeri ayırmak istediğimiz tıpkı alanda dahi eş bir ebat ortaya çıkmıştı. Oradaki hafriyat çalışmaları da bitmeme ediyor. Aynı mantaliteyle orayı birlikte tek şekilde kapatmayıp üzerine ihtimal makul pencere ve bire bir malzemeyle kapatıp orayı dahi yeniden yalınlık çekicilik müzesi şeklinde vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Kadınlar Halinin oradaki alanda surlarla ilgili proje tamamlandı inşallah gelişigüzel ikisini de 2023 yılının içerisinde realize ederiz” diye konuştu.

Share: