Trabzon’da “Sağlık Turizmi Basiret Toplantısı” gerçekleştirildi

Trabzon Tecim ve Endüstri Odası’nca (TTSO) “Sağlık Turizmi Vizyon Toplantısı” yapıldı.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, kentteki benzeri otelde gerçekleştirilen toplantıda, turizmde çeşitliliği artıracak icraat planladıklarını söyledi.

Son dönemde yöre plana çıkan gastronomi ve keyif turizminin bunların başında geldiğine dikkati çekici Ustaoğlu, şunları kaydetti:

“Bu alanda oluşturulan istatistikler, hele gastronomi ve keyif turizminin ekleme değerinin başka turizm çeşitlerine bakarak çok elan faziletkâr olduğunu gösteriyor. Zinde potansiyelimizin olduğu sağlık alanında bu potansiyelin fırsata dönüştürülmesi namına yapılacak çalışmalar önemlidir. İnsan kaynağı ve kuruluş potansiyeli namına zinde aynı altyapımız var. Bunları önümüzdeki süreçte ilimizin ve ülkemizin yararına değerlendireceğiz.”

“Tahminimiz ilimize 700 bin civarında seyyah geldiğidir”

Ustaoğlu, Trabzon’a gelen seyyar sayısının güzeşte yıla göre 3 tekmil arttığına belen ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2022 yılı Açıklık kocaoğlan bakımından Trabzon’umuzda hoppadak aut hatlardan mevrut uçak sayımız 2 bin 640’ı geçti. Aut hatlar bulaşan sayımız 370 binin üstünde. İstanbul ve gayrı illerden hem uçakla hem kara yoluyla gelen turistleri dahi dikkate alırsak tahminimiz ilimize 700 bin civarında gezgin geldiğidir. Bu, Trabzon üzere çok dinç bir gizil. “

Aynı sene geçmiş aut şekil tayyare sayısı 1040 iken bu yıl 2 bin 640’ı geçtiğini nâkil Ustaoğlu, “129 bin yolcunun geldiği 2021 yılına bakarak 3 kata andıran benzeri artışla bu yıl 360 bini geçen ayrımsız arızi potansiyeli var. Bunlar ilimiz için galeyan verici.” değerlendirmesinde bulundu.

TTSO Umumi Heyet Başkanı Erkut Çelebi birlikte dünyada keyif turizminin hızlı şekilde geliştiğini belirterek, hedeflerinin sağlık turizminde Türkiye’de ilk 5 şehir arasına elde etmek olduğunu vurguladı.

Trabzon Tecim ve Sanayi Odası Sedir Üyesi ve Esenlik Komisyonu Başkanı Mehmet Üçüncüoğlu’nun dahi konuşma yaptığı programda, İl Sağlık Müdürlüğünden Ömer Kasıt Akla Yatkın esenlik turizminde Trabzon’un durumuyla ilgili tike yaptı.

TTSO Proje Koordinasyon Ofisi Uzmanı Insaflı Gençoğlu de Ticaret Bakanlığının sağlık turizmine müteveccih destekleri üzerine bilgilendirmede bulundu.

Toplantıya, İl Keyif Müdürü Hakan Kankızıl, TTSO meclis üyeleri, kamu ve hür teşebbüs afiyet kuruluşlarının temsilcileri, turizmciler ve farklı ilgililer bile katıldı.

Share: