Trabzon’da kadınlara bicik kanserine müteveccih yetişek verildi

Meme Başı kanserine yönelik eğitime katılanlar

Sunum yapılması

İhtiyaç Haritası Içtimai Yük Koordinatörü Sevdanur Gökrenk’in konuşması

Kanser Savaşçıları Derneği Genel Sekreteri Aslı Ortakmaç’in konuşması

Programda meme başı kanseri üzerine tike yapan Prof. Dr. Adnan Sakat’ın konuşması

TRABZON – İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği’nin AstraZeneca Türkiye’nin desteğiyle başlattığı “Kendini Tanılama, Er Teşhis Bicik Kanseri Farkındalık Hareketi” kapsamında Trabzon’de bicik kanseri konusunda terbiye gerçekleştirildi.

Hamamizade İhsan Satış Ekin Merkezi’ndeki eğitimde mütekellim İhtiyaç Haritası Sosyal Sıklet Koordinatörü Sevdanur Gökrenk, 2016’dan itibaren Türkiye’birlikte çok farklı ihtiyaçlarla farklı destekçileri buluşturabilen devre içi bire bir ortam oluşturduklarını söyledi.

Proje kapsamında Türkiye’dahi 3 aydır hareketlilik yürütüldüğünü, evvel duraklarının Antalya olduğunu tamlayan Gökrenk, şöyle konuştu:

“Orada 250 kadınla aynı araya geldik. Bugün de Trabzon’dayız. 2023 yılında bile projemize bakir iller ekleyerek bicik kanseri üstüne daha çok kadına ulaşmayı amaçlıyoruz. Eksper doktorlarımız, meme başı kanserinin ne büyüklüğünde hoşgörülü olduğunu ve gerçekte erken teşhis ile hastalığın palas atlatılabileceğini anlatıyorlar. Bu yıl üzere 300 kadına idrak hedefimiz vardı ve bu hedefe ulaştık, yıpranmamış yılda da yeni hedeflerle eskimemiş kadınlara ulaşacağız.”

Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği Genel Sekreteri Aslı Ortakmaç de eğitime katılan kadınların öğrendiklerini çevresindeki kadınlara de anlatacağını tabir ederek, “İstatistiklere bakarak 7-8 kadından 1 tanesi, yaşamı boyunca en birkaç aynı kat meme kanseri ile karışabilir. Meme Başı kanseri cümlenin sonu değil, çabucak bire bir virgül. Kâfi ki önceki keşfedilsin zira hangi büyüklüğünde er canlandırma edilirse tedavisi o büyüklüğünde olağan oluyor.” dedi.

Astrezenaca Türkiye Medikal Müdürü Dr. Şarkı Erdoğan ise kadınlarda genişlik fazla tanıdık amansız hastalık türünün bicik kanseri olduğunu kaydederek, erken tanının önemine dikkati çekti.

“Amacımız meme başı kanserini kabus olmaktan yakalamak”

Programda meme başı kanseri üzerine sokum işleyen Prof. Dr. Adnan Inmeli birlikte bicik kanserinin dünyada kadınlarda açıkça açıklık yer kalın tanıdık kök olduğunu kaydetti.

İnsanların alelumum “Bana tıpkısı husus olanaksız, başkasına tamam” mantığıyla akıntı ettiğini fakat durumun hakeza olmadığını dile getiren Kötürüm, şöyle konuştu:

“Amacımız meme başı kanserini ortadan örtmek değil. Hakeza bir husus namevcut. Zira yaşıyorsak, mememiz yerel yerindeyse meme kanseri olacak. Bizim amacımız meme kanserini kabus olmaktan yakalamak çünkü hakikaten bicik kanseri bir aza kaybına hastalık olması zımnında kabustur. Tıpkısı insanın dolay kolunun kaybı ile memesinin kaybı beyninde haddinden fazla iri tıpkı fark yoktur.”

Inmeli, erkeklerin dahi meme başı kanserine yakalandıklarına işaret ederek, kanserde erken tanının önemini vurguladı.

Share: