Trabzon’da kadınlara bicik kanseri farkındalık eğitimi verildi

TRABZON’bile İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle düzenlenen ‘Kendini Tanılama, Er Tanı Bicik Kanseri Farkındalık Hareketi’ kapsamında kadınlara eğitim verildi. Prof. Dr. Adnan Çalık bicik kanserinde er tanının önemine değinerek, “Ortalama tahminî 10 kadından biri ömrünün bir döneminde meme kanseri ile yüzleşecektir. Meme kanseri elle araştırı anlamında çokça şanlı ayrımsız kavram olmakla beraber asıl hedefimiz daha ele gelmeyen aşamada bicik kanserini yakalamış tevessül etmek” dedi.

İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği ile AstraZeneca Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle hayata geçirilen ‘Kendini Tanılama, Erken Tanı Meme Başı Kanseri Farkındalık Hareketi’ projesi kapsamında meme kanseri konusunda yetişek toplantıları gerçekleştiriliyor. İlki Antalya’de gerçekleştirilen eğitim toplantısının ikinci durağı Trabzon olurken Türkiye’nin değişik illerinde yapılacak toplantılarda taharri ve teşhisin önemi anlatılarak kadınların meme başı kanseri konusunda bilgilendirilmesi amaçlanıyor.  Ortahisar ilçesinde Hamamizade İhsan As Kültür Merkezi’nde planlı toplantıya katılan 100 kadına, Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği’nin fahri hekimi Prof. Dr. Adnan Çalık yoluyla, bicik kanseri görülme sıklığı, gerçek risk faktörleri, erken tanının önemi, meme başı kanseri tarama (mamografi) ve elle tetebbu kadar konularda bilgelik verildi. Eğitim Bilimi alan kadınların Amansız Hastalık Erken Canlandırma, Tarama ve Eğitim Bilimi Merkezi’nde (KETEM) taramalarının yapılması amacıyla randevuları eş güdümlü edilerek ulaşımları sağlanıp, tarama sonrası eksiksiz süreci izlem edilecek. İhtiyaç Haritası koordinesiyle eğitim bilimi verilecek illerde meme kanseri farkındalığı çerçevesinde sağlık hizmetlerine erişimi kısıtlı şahıslar ve bölgeler belirleme edilecek.

‘HEDEFİMİZ ELAN ELE GELMEYEN AŞAMADA MEME KANSERİNİ YAKALAMIŞ OLMAK’

Bicik kanseri taramalarının 40 yaş üstü kadınlarda seçme yıl mutlaka yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Adnan Çalgın, “Meme kanseri kadınlarda yeryüzü kesif görülen amansız hastalık türü olması nedeniyle kadınların ciddi rüyasıdır. Fakat tanı ve tedavideki gelişmeler nedeniyle bu hastalık yıllar öncesine göre çok elan beş altı korkulacak tıpkı ülkü haline dönüştü. Bittabi başarılı bir otama için er tanı civar koşuldur. Erken tanı, memede vabeste hastalık anlamına gelir. Subklinik dediğimiz radyolojik tetkiklerle ortaya konan bicik kanseri tanısı günümüzde berenarı önemlidir. Bu tanı için kendiliğinden muayene yanında düzenli radyolojik kontroller dahi gerekmektedir. Meme kanseri, er teşhis konduğu takdirde icap meme kaybı gerekse fonksiyon kaybı olmaksızın tedavisi türlü benzeri hastalıktır. Bu nedenle cemi kadınlarımızın bicik kanseri üstüne hassas olmalarını bekliyoruz. Bu toplantıyı de kadınlarımızda bicik kanseri farkındalığını tezyit etmek için düzenledik.” diye konuştu.

‘ERKEN TANININ ÖNEMİNİ ANLATACAĞIZ’

Amansız Hastalık tanısı alanların ve yakınlarının dirim kalitesini arttırmak ve onlara bu yolculukta destek olmak üzere değişik projeler yürüttüklerinin söyleyen Amansız Hastalık Savaşçıları Derneği Umumi Sekreteri Aslı Ortakmaç, “Kendini tanı erken tanı meme başı kanseri farkındalık hareketi de bu projelerimizden benzeri tanesi. Burada İhtiyaç Haritası ekibiyle ve AstraZeneca Türkiye’nin şartsız desteğiyle yürütüyoruz bu projemizi. Geçen kamer Antalya’daydık. Antalya’üstelik yaklaşık 350 kadınımıza bicik kanserinde er tanının önemi ile ilişkin eğitim bilimi verdi hocalarımız. Daha sonradan de Antalya’birlikte KETEM gelişim birliğiyle meme kanseri taramalarına başladık. Bugün üstelik burada Trabzon’dayız. Haddinden Fazla heyecanlıyız. Burada Trabzonlu kadınlarımızla tıpkısı araya geleceğiz. Canan hocamız önceki bicik kanserinde er tanının önemini anlatacak, kendi kendine bicik muayenesi ayda benzeri hangi kadar altın, yılda aynı alelhusus riziko grubunda tıpkı meme cerrahına gidip meme kanseri taraması yaptırmak ve 40 gözyaşı sonrasında dahi arz birkaç 2 yılda aynı mamografi çektirmenin önemini anlatacağız.  Ama bu eğitim bilimi burada sınırlanmış kalmayacak. Daha sonra yine risk grubundaki kadınlarımıza ve onların yakınları üzere iletişim bilgilerini alacağız ve seçkin birini arayacağız. Esasen KETEM hareket birliğiyle mahallelerine gidip kadınlarımızı mahallelerinden alıp randevularını sağlayıp bicik kanseri taramalarını gerçekleştireceğiz ve onları gine evlerine bırakacağız” dedi.

Müdellel harita teknolojisi ve topluluk tabanlı tasdik işlevi eliyle terbiye, keyif, ekin-nutuk kadar alanlarda yardımlaşmayı ve dayanışmayı gerçekleştirdiklerini belirten İhtiyaç Haritası Toplumsal Sıklet Koordinatörü Sevdanur Gökrenk ise, “İhtiyaç Haritası ihtiyaç sahiplerine arkalamak isteyenleri buluşturan haddizatında online tıpkısı kucak. Mecmu Türkiye üstünde ruh gösteren bir online harita sistemi. Sizler müzaheret etmek istediğinizde evet üstelik seçkin konuda tıpkı şeye ihtiyacınız olduğunuzda girip haritadan koşa taraflı kullanabiliyorsunuz. Harita adres sistemine dayalı olduğu için haddizatında dip sokağınızdaki her gerekseme sahibinden birlikte İhtiyaç Haritası yoluyla malumatlı olabiliyorsunuz. İhtiyaç Haritası vakit kaybetmeden bu destekçiyle gerekseme sahibini buluşturan projelerin birlikte bunun kabil farkındalık çalışmaları bile yapıyor. Bugün Trabzon’dayız ve erken tanı projesiyle birlikte kadınların bicik kanseri üzerinde farkındalığını tezyit etmek amacıyla ayrımsız proje yapıyoruz. Bu projede gerçekte anne uğur kadınların erken teşhis karşı umumi bilgilere eş olması ve günce kontrollerini, haftalık kontrollerini yapması ve haddizatında rutin kendisine kanser tarama merkezlerinde kontrollerini yapabilmesi. Zira meme kanseri maalesef kadınları haddinden fazla çok ilgilendiren bire bir bahis ve kadınlar bu konuda farkındalığı geliştikçe, kendini korudukça ve etrafındaki insanlara bunu anlattıkça haddizatında meme başı kanserinin er tanıdaki oranlarının arttığı üstelik o söylenen tıpkısı töz. Bu noktada ana hedefimiz de biraz elan kadınların burada farkındalığını yükseltmek üstüne bire bir düzentileme yapmak” ifadelerine kayran verdi.

Share: