Trabzon’da isabella cinsi üzümden yapılan kremler tanıtıldı

Trabzon’dahi, bölgeye has Isabella cinsi (kokulu üzüm) üzümden yapılan gece, gündüz ve ayn kremlerinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) marifetiyle Biyoteknoloji, İnovasyon ve Yazılım Merkezi’nde planlı tanıtım toplantısında mütekellim TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, önce adına, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile ortaklaşa tasarlanıp tamamladıkları minval karşı bilgilendirmede bulundu.

Merkezin sorti amacı, faaliyetleri ve biyoteknoloji alanındaki çalışmalarına dikkati calip Hacısalihoğlu, “Bu çalışmalar doğrultusunda alelhusus ürünlerin tespiti ve ahali arasında da haddinden fazla aşkın konuşulan ürünler konusunda müracaat etmek aracılığıyla çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmalardan bir tanesi bölgede isabella olarak birlikte bildik ıtri üzüm üstüne oldu.” diye niteleyerek konuştu.

Hacısalihoğlu, kokulu üzümün öncelikle literatürde olan kısımlarını incelediklerini aktararak, “Bilahare bunun uluslararası kullanma alanlarını bakmak ve bu konuda birlikte ticarileşmesi ve ekonomiye katılması konusunda ameliyat atmak üzere öncellikle belirtilen iseballa üzümümüzün enerjik maddesinin hangi olduğunu, nerelerde kullanılabildiğini ve ekleme değeri faziletkâr im haline nasıl getirilebilir konusunda mesai fayrap etmek amacıyla Avusturya İlaç Araştırı Enstitüsü ile bire bir protokol yaptık.” dedi.

Protokol dahilinde kendilerine 3 konunun iletildiğini nâkil Hacısalihoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Ayrımsız tanesi krem yerine kullanılması, başkası besin yardım maddesi ve tıpkısı başkası dahi enerji içeceği oldu. Biz bu 3 ürünün hızlı ayrımsız şekilde ticarileşme üzerine alelhusus krem üzerine ağırlık verdik. Bunun formülasyonu yapılması gerekiyordu. Bunu gine uluslararası, gene öne balkon firmalarla iş birliği yaparak, Alman Ad Çekme firmasıyla formülasyonunu yaptırdık.”

Genişlik nazik özelliği göze restorasyon

Hacısalihoğlu, söz konusu firmayı de uluslararası tecrübeye erbap oldukları için seçtiklerini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Onlara formülasyonu yaptırdıktan sonraları bundan sonra fasıla ticari adımlarının atılmasına gelmişti. Gene Avusturya’de dizayn üzerine çalışmalar yaptırdık. Tasarımla ilişkin birlikte lüzumlu kutu gerek bellik dizaynı üstüne çalışmalarımızı tamamladık. Bellik yerine da Avrupa’da bu ürünün satılacağı düşüncesiyle Latince bire bir adam olarak ‘Vis Amari’ kelimesini bularak ayraç adına tescil ettirdik. ‘Vis Amari’ Latince bire bir âdem evladı. Açıkçası ‘sev beni’ anlamında. Bunu tescil ettirdik. Geldiğimiz noktada markamız, kutu dizaynı ve tamamen eş durumuna gelecek şekilde bunu tasarlamış olduk ve tamamladık. “

Mergup üzümün canlı maddeleri karşı bile bilgilendirmede mevcut Hacısalihoğlu, “En büyük özelliği hücre restorasyon, cilt üzerindeki etkileri ve cildin toparlanması üstüne cesim özellikleri olan tıpkı üzümümüz var elimizde.” diye konuştu.

Hacısalihoğlu, ürünle ilişkin idraksiz dönüşlerin da fazlalık olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“bu haysiyetle Avrupa’üstelik gene piyasa araştırması ve bu işin ortamında olanlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde haddinden fazla nitelikli ayrımsız ürünün ortaya çıktığını ve daha çok pazarda majör bire bir yer alacağını da bizlere ilettiler. bu haysiyetle bölgemizin ürünü olan üzüm üzerine başlamış olduğumuz güzeşte sene ve tahminî 1 yıl süren bu serüvende, sonuna mevrut olduk. çıktı bunun daha çok piyasaya sürülmesi kaldı. Demincek amacımız bunun çevre çıkması. Önümüzdeki günlerde da Avrupa’bile bir lansmanını yapmayı planlıyoruz. Burada de bölgemizin bu ürününü dünyaya tanıtmış olacağız.”

Merkezin değişik çalışmaları

Biyoteknoloji alanında yapılan sair icraat hakkında üstelik açıklamada kâin Hacısalihoğlu, “Yeniden tığ hele karayemiş üzerine çalışmaya başladık. Karayemişin enerjik maddesini da Avusturya İlaç Araştırı Enstitüsü’nde baktırdık. Bunda dahi amansız hastalık ilacı üstüne direk çalışma yapacağımızı ortaya koyduk. Bu şekilde devam ediyor.” dedi.

Hacısalihoğlu, zifin çiçeğine müteveccih başlatılan çalışmaya birlikte dikkati çekerek, “Sair taraftan yine geçen yıl başlatmış olduğumuz zifin çiçeği konusundaki çalışmada hareketli maddesine baktırdık. Onda de adale hastalıkları ve Alzheimer ile ilişkin etkin maddenin olduğunu, bu konuda üstelik bire bir taraftan çalışmalarımız yeniden Japonya’de bitmeme ediyor.” şeklinde konuştu.

Kovid-19’a yönelik dahi tıpkı araştırı yaptıklarını nâkil Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tekrar bu araştırma kapsamında bile özellikle virüsle ilişkin koca sağlığı üzerinde ve ati etkilerini özlemek doğrultusunda kalbe etkisi, değişik kandaki etkisi almak amacıyla Japonya ile tıpkı araştırma başlattık. Güzeşte sene ve bu yıl dahi onu tamamladık. Bunda da son teknolojiyi kaldırmak üzere aynı araştırma yapıldı. Bu araştırma neticesinde 2 skor berat yazılması çalışmalarımız devam ediyor.”

Share: