TPAO’nun Şırnak’taki tetkik çalışmaları yöre halkına iş imkanı sağlayacak

Şırnak’ta Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığınca (TPAO) planlı his gayeli tetkik çalışmaları yöre halkına aksiyon imkanı sağlayacak.

TPAO vasıtasıyla 2017’den itibaren bölgede Silopi havzası ve civarının öncelikli kontrol alanı olarak belirlenmesinin arkası sıra başlatılan sismik haber çokluk faaliyetleri sürüyor.

Bu kapsamda geçen yıl eylül ayında günlük 400 varil cereyan ile üretime alınan ve İdil ilçesinde 2019’üstelik PKK’lı teröristlerce tuzaklanan umum yapımı patlayıcıya müdahale sırasında meydana mevrut patlamada şehit olan gedikli Esame Çevik’in isminin verildiği bölgede 4 kuyuda üretim sürüyor.

Sondaj çalışmaları tamamlanan 5’inci kuyu dahi üretime alınacak.

Gabar Dağı eteklerindeki Akçay ve Kayaboyun köylerinin bulunduğu bölgede ölçülü sismik çalışmalar de tamamlanma aşamasına geldi.

TPAO’nun bölgede yürüttüğü çalışmalardan memnuniyet duyan vatandaşlar, gelişmeleri heyecanla takip ediyor.

“Mutluyuz, gururluyuz”

Kayaboyun köyü muhtarı Kağan Vural, AA muhabirine, petrol bulunması üzere ölçülü çalışmaların köyde çalkantı yarattığını dile getirdi.

“3 sene önceki icraat başladığında yer yağı çıkacağına inanmıyorduk.” diyen Vural, 4 kuyuda istihsal yapılmasının müjdeli olduğunu anlatım etti

Vural, “Burada hareket sahaları açılacak. Gençlerimize bu sayede iş imkanı sağlanacak. Mutluyuz, gururluyuz.” dedi.

Akçay köyünde dinamik Halit Yılmaz birlikte Kürtçe, köylerinde planlı çalışmaların bahtiyarlık donör olduğunu belirterek, “İnşallah köyümüz, milletimiz amacıyla kıvrak peki, memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Share: