Toyluk ve Spor Bakanlığı proje başlattı, öğrenci ve veliler ekin köprüsü kurdu

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Eş Güdüm Umumi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Tığ Tıpkı Takımız” projesi çerçevesinde Batman ve İzmir’den eşleşen ortaokul çocukları velileri ile alay malay Batman’dahi ağırlandı.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının 24 ilde eş zamanlı kendisine hayata geçirdiği ‘Biz Tıpkı Takımız’ projesi Batman’da üstelik başladı. İzmir’den mevrut öğrenci ve veliler Batman’ın tarihi ve saf güzelliklerini gezip lokal yemeklerinden tattı. Projenin umumi faaliyetleri hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü ve Cahillik Faaliyetleri Idarehane Müdürü Mehmet Ekinci, “Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığımızın yapmış olduğu ‘Biz bire bir takımız projesi’ 14 hafta süresince Batman ilimiz doğmak için toplamda 24 ilde bu proje gerçekleşti. beherglas ilde 44 öğrenci ile bu proje gerçekleştirildi. 44 mektepli 14 hafta süresince eğitimlerini tamamladıktan sonraları ikinci paye olan Mersin ilinde ortak dinlenme kampı İzmir iliyle eşleştiğimiz eş kamp gerçekleştirdik. Üçüncü basamağında ise biz, İzmir ekibini Batman’a nida ettik. Üç dolaşma süresince Malabadi Köprüsü, Hasankeyf’te Zeynel Mir Türbesi, müze, bölge turuyla in yaşantılarını gezip gösterdik. Batman’ın gelenek ve göreneklerini onlara yaşattık. Gelen misafirlerimizi arz mebzul şekilde ağırladığımızı düşünüyoruz. Bu projede emeği olan ilkin Bakanımız Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu ve eksiksiz yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.

Proje çerçevesinde İzmir’den Batman’a mevrut öğrenci velisi Yücel Yücesoy ise “İzmir ilinden oğlumla gelişigüzel katılıyorum. Batman’a önceki Diyarbakır’dan geldik ve Batman ekibindeki eğitmen arkadaşlarımız bizleri karşıladı. O andan itibaren gezimiz başladı. Buraların tarihi yapısal zenginlikleri ve dernekevi zenginliklerini bizlere çokça adamakıllı aktardılar. Misafirperver davranıp, yerel zenginlikler hakkında haddinden fazla gani tanıtımlar yaptılar. Kendilerine çokça teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Batman haddinden fazla iyi tıpkısı kayran”

Proje çerçevesinde İzmir’den Batman’a gelen mektepli Garaz Yücesoy üstelik, “İzmir’den katılıyorum babam ile gelişigüzel. Batman’dahi tarihi yerleri gezdik. Batman çok ongun tıpkısı düzlük. Çokça sevdim tarihi ve doğal güzellikleriyle çok hoşumuza gitti. Bizi burada haddinden fazla ferah ağırladılar. Ağırlayan herkese teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

“Bu projelerin devamını yine istiyoruz”

Proje çerçevesinde İzmir’den mevrut öğrenci velisi Aynur Ahu, Batman’a ilk kez geldiğini anlatım ederek, “Kızım ile alay malay olmaktan çokça bahtiyar olduk. İyi kim bu projeye katılmışız. Batman’ın yemeklerini tam bulduk ve çokça beğendik. Tamamlamak benzeri kent, gelip buraları görmemiz bizi çok bahtiyar etti. Bu projelerin devamını yine istiyoruz. Deneyimsizlik ve Spor Bakanımız Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’na haddinden fazla teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu. – BATMANShare: