Toplumsal ev projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 mülk

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde sosyal ev projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar de makul fiyatlarda hem yer hem da basamak sahibi olabilmek üzere projeye büyük sargı göstermişti. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da eski çevrim “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kısaca 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ANNE 25 EKİM’DE ATILACAK

Sosyal ev projesine başvurular 31 Ekim’e büyüklüğünde bitmeme edecek. Konuya ait ise eskimemiş detaylar ortaya daha çok. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Çekicilik, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik büyük toplumsal göz hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Ekim’de Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun asil atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 memleket ise mahsus oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak doğmak üzere bu illeri sıralayan Nazır Gurur, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedbir içerisindeyiz. 31 Ekim’e kadar müracaat süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bile teşrifleriyle 5 bin konutun temelini iri bire bir coşkuyla atacağız.”

Vekillik tarafından projeyle ilişik yeni görseller da paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” kendisine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve El Bankasının mezun şubeleri ve e-Şevket aracılığı ile yapılacak. Bankalar eliyle yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri beyninde akseptans edilecek. e-Kerem başvuruları ise 28 Ilk Teşrin’da sona erecek. Ev tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacak. Türe sahiplerinin göz tipleri, ihale yapıldıktan bilahare “bölük belirleme kurası” ile belirlenecek ve referans bedeli 500 lira olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Işlev Malulleri”, “Sunma beş altı yüzdelik 40 özürlü vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş arasındaki çoluk çocuk” ve “Değişik azrail adayları” olamaz amacıyla 5 kategoride akseptans edilecek. Ehliyetli talebin oluşmaması yahut zorlayıcı esbap dolayısıyla projenin gerçekleştirilememesi halinde referans sahiplerine bilgi verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, sayı, brüt metrekare, açık metrekare ve şerefiyeli satma fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzdelik 10 önceden, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları göz teslimlerini izleme fail ay bakımından başlayacak şekilde yapılacak. Adalet sahiplerinin konutlarına ait artan takanak bakiyesi ve maaş taksitleri herhangi bir yılın ocak ve orak ayı aylarında oluşmak üzere yılda 2 yol, ayrımsız esbak 6 mahiye dönemdeki vazifeli mahiye artış oranı dikkate alınarak İdarece belirleme edilen oranda artırılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

TOKİ tarafından mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yeryüzü birkaç 1 yıl durma eden veya proje yer nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda devlet sınırları zarfında tapuda kayıtlı konutları namevcut, daha önceki TOKİ marifetiyle familya satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Müracaat sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki yetkili banka şubelerinde “Müracaat ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacak.Sosyal konutlar için tıpkı haneden yegâne başvuru alınabilecek, dangadak aşkın başvuru yapılması yerinde başvurular çürük sayılacak.Martir aileleri, harp ve işlev malulleri ile bunların dul ve yetimleri aut başvuruda bulunacaklarda, maaş hane halkı gelirinin başvuru tarihi itibarıya gıda, kez gelişigüzel kalem aldıkları yardımlar dahil almak üzere İstanbul amacıyla sunma çok kesin 18 bin lira, mahdut genelinde ise bildirme fazla 16 bin teklik olması şartı aranacak.”Zinde” kategorisine 14 Ilkgüz 1992’den sonra doğanlar müracaat edebilecek.”Şehit aileleri, yıldırı, savaş ve görev malulleri” kategorisine, TOKİ ve Sosyal Düzenlilik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular hoppadak banka şubelerinden alınacak, e-Oran üzerinden müracaat yapılamayacak. Barışma aşamasında, ev başvurusu yapılan il sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dayalı eş anahtar sisteminden alacakları belge veya referans yapılan diyar nüfusuna mukayyet olduklarına ilgili vesika istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan zahmetli kimlik belgesi veya tekaüt olduğunu gösteren doküman ile referans yapabilecek. Ölüm fail emeklinin zor sıfır eşi birlikte başvurabilecek. Ancak irtihal eden emeklinin mahiye maaşını kayran kızları dünya, e-Şevket üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecek.Sakat vatandaşlar, Özürlü ve Buğulanmış Hizmetleri Genel Müdürlüğünce sunulan kimlik kartının fotokopisi yahut parçalanmamış teşekküllü tıpkı ululuk hastanesinden alınmış sunu birkaç yüzde 40 özürlü olduğuna dayalı makbul keyif heyet raporuna ilişik doküman ile başvurabilecek. e-Cesamet üzerinden başvuranlar çehre fotokopisi yahut belgeyi kavil aşamasında ibraz edecek.18 yaşından adi sakat çocuğu olan ana yahut cet özlük yerine “özürlü” kategorisinden müracaat yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Referans sahipleri arasında “Türe Sahibi Tayin Kurası”, kâtibiadil nezdinde, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, yıldırı, savaş ve hizmet malulleri ile genişlik birkaç yüzde 40 sakat vatandaşlara değişik hane sayısının yüzde 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise değişik, basamak sayısının yüzde 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan ilavesi referans olması halinde doğruluk sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride ocak sahibi olmaya adalet kazanamayanlar, “farklı alıcılar” kategorisindeki başvuru sahipleri üzere yapılacak kuraya karışma edilecek.

“Gayrı alıcılar” kategorisindeki adalet sahipleri bile ad çekme ile belirlenecek. Kura yeri ve programı elan sonra TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Cılız, hak sahibi olamayanlar referans bedellerini, ad çekme çekiliş tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında referans yapılan bankanın izinli şubeleri ve ATM’lerinden kavrayışsız alabilecek. Adalet sahibi olan ve daha sonra antant imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Gayrimenkul Bey İşlemleri Hususi Ünsiyet Hükümlerine tabi olacak.Share: