TMO, 22 Ağustos’ta 11 noktada fındık alımına başlayacak

ARAZI Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık alımı amacıyla seçme tür maharet enfrastrüktür, ambarlama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamladı. 22 Ağustos’ta, evvel etapta 11 noktada 70 ekiple fındık alımları başlayacak. Bahir oluşması durumunda ise alım noktalarının sayısı 45-50’ye kadar artırılacak. Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, ” Türkiye, dünya fındık üretiminin yüzde 65’ini gerçekleştiriyor. Ürettiğimiz fındığın yüzdelik 80’i ihraç ediliyor” dedi.

2006 yılından bu yana yaptığı engelleme alımları, komutan ve imalat faaliyetleriyle fındık sektörünün yeryüzü oylumlu paydaşı olan TMO, güzeşte mevsim 23 Ağustos-31 Çatlak 2021 tarihleri beyninde 50 bin üreticiden 77 bin ton hava yapmıştı. Gurur kampanyası boyunca eser bedeli yerine yetiştirici hesaplarına 2 milyar 50 bin liralık ödenmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yıl destek ödemeleri (alan bazlı, mazot ve matbu) ile birlikte ‘Levant kalite’ fındık için ortalama fındık çekicilik fiyatını kilosu 54 TL adına açıkladı. TMO, yeni zaman kabuklu fındık kurum fiyatlarını yüzdelik 50 akva çöz fındık esasına göre; Giresun kalite amacıyla kilosu 53 TL, Levant nitelik üzere 52 TL, Taşkın kalite üzere ise 51 TL kendisine belirledi. TMO, fiyatların belirlenmesinin peşi sıra 22 Ağustosta 11 noktada 70 ekiple fındık alımları amacıyla hazırlıklarını tamamladı. Bu kapsamda, 22 Ağustosta geçmiş etapta 11 bekçi adına belirlenen Kocaeli Başmüdürlüğü’ne merbut Düzce, Adapazarı, Kocaali; Samsun başmüdürlüğe merbut Çarşamba Şeker Hastalığı; Kargaşa Başmüdürlüğe sınırlı Altınordu, Fatsa, Ünye; Giresun Başmüdürlüğe sınırlanmış Tirebolu, Forma; Trabzon Başmüdürlüğe tutkun Arsin Çelebi ve Ankara Başmüdürlüğe merbut Alaplı’da 70 ekiple fındık alımlarına başlayacak. Derya oluşması yerinde ise alım noktalarının sayısı 45-50’ye büyüklüğünde artırılacak. Türkiye’deki rekolte sayımına bakarak fındık üretiminin benzeri geçmiş sezona kıyasla yüzdelik 12’lik artım ile 765 bin titrem olacağı hesap pusulası ediliyor.

‘ÜRETEN HERKESİN YANINDAYIZ’Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, TMO’nun fındık alımları konusunda seçme nev beceri altyapı, depolama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamladığını bildirdi. Vekil Kirişci bugün yaptığı kayıtlı açıklamada; kabuklu fındık alımlarına 22 Ağustos’ta başlanacağını hatırlatarak  alımların esbak yıllarda olduğu kabilinden randevulu yapılacağını ve randevuların TMO’nun internet sitesinden alınabileceğini belirtti.TMO’nun fındık sektörünün bildirme kebir kuruluşlarından biri haline geldiğini vurgulayan Nazır Kirişci, “Bu kızıl kurumumuz metin ve sürdürülebilir aynı etraf ortamı oluşturulmasına yönelik balaban katkılar sağlamakta. Bundan böyle bile katkılarını sürdürecek. Biz bilcümle kurumlarımızla üreten herkesin yanındayız” dedi.Nazır Kirişci, fındığın, Türkiye’nin en makro tarımsal ürünlerinden birisi olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye, acun fındık üretiminin yüzde 65’ini gerçekleştiriyor. Ürettiğimiz fındığın yüzde 80’i ihraç ediliyor. Temas sene sağladığı 2 milyar dolar civarındaki ihracat geliri ile tarımsal kitap ticaretimizin sunma koca ürünü olma vasfına sahiptir. Hedefimiz, mevki ekonomisine henüz fazla katkıda mevcut olmak” ifadelerini kullandı.

Share: