Terörden arındırılan Gabar’dan petrol fışkırdı

Şırnak’ta Gabar Dağı’nın terörden alındırılmasının ardından yapılan aramalarda adeta yer yağı fışkırdı. Bölgede açılan 14 kuyudan günde sayı farkı 5 bin varil petrol çıkarılıyor.

Terör örgütünün sunu balaban tahaffuz bölgelerinden olan Cudi ve Gabar dağlarının birleştiği alanda düzenlilik güçlerinin kararlı terörle uğraş operasyonları sonucunda mıntıka terörden temizlendikten sonraları meydan altındaki zenginlikler bile ortaya çıkarıldı. Adını şehit bomba imha uzmanı Esame Çevik’ten düz bölgede 2019 yılında petrol arama çalışmaları başlatan Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı, 2020 yılında yer yağı buldu. Yer Yağı sahasındaki 14 kuyuda çalışmalar bitmeme ederken, averaj günce 5 bin varil yer yağı üretimi yapılıyor. Mütezayit kuyu sayısı ile gelişigüzel günlük üretimin 10 bin varilin üzerine çıkması bekleniyor. Şırnak’ta 9 Boşluk 2019’da imha etmeye çalıştığı patlayıcının infilak etmesi sonucunda martir sakıt Astsubay Adlar Çevik’in adı ise petrol sahasında yaşatılıyor.

Gabar Dağı eteklerindeki Kayaboyun köyü sakinleri, bölgede mevcut petrolden çevre sevinçlerini dile getirdi. Vatandaşlar, köylerinde bulunan petrolün hem bölgeye hem bile mevki ekonomisine şişman katkı sağlayacağını rapor etti. Köy sakinlerinden Melik Vural, “Bundan 3 sene önceki Türkiye Petrolleri bölgede sismik çalışması yapınca hiçbirimiz inanmıyorduk burada yer yağı çıkacağına. Tedricen mevrut şişman makineler, mevrut ekipmanlar, burada yapılan zinde ve özenli çalışmalardan dünya 3 yıl kabil kısa aynı sürede çokça sunturlu ve kaliteli bir petrol imdi. Bölgede 14 kuyu açıldı, bunlardan 6 tanesi canlı ve bakım veriyor. İnşallah yakında 80’a kadar çıkma kuyu sayısı. Bu halkımız ve bölgemiz üzere, ilimizin kalkınması üzere, ülkemizin bekası için çok evire çevire tıpkı proje. Burada profesyonelce çalışmaları görünce devletimizin hangi büyüklüğünde iri olduğunu, süper benzeri kırıcı olduğunu bire bir daha öğrenmiş olduk. Şimdiden bu petrolün ülkemize, vatanımıza, milletimize dobra iyi olmasını diliyorum” dedi. – ŞIRNAK

Share: