TBMM Başkanı Şentop, Zileli mucit gençleri kabul etti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TEKNOFEST ilkin tutmak için girdikleri teknoloji yarışmalarından birincilik kazanan Tokat’ın Zile ilçesinden mucit gençleri kabul etti.

Şentop, insansız elektro otonom araçlar, sentetik zekayla gerçekleştirilen önce yerli pervaz kartı, kendi kendine karar verebilen robot kadar projelerle hem sıkı içindeki hem de yetersiz dışındaki yarışmalarda birincilik ödülleri bulunan öğrencilerle tek tek ilgilendi.

Beşinci derslik öğrencileri Ahmet Eymen Çetinel ve Zümra Peşmen, Şentop’a, geliştirdikleri projelerle ilişik bilgelik verdi.

Çetinel, insanlar spor yaparken erke üreten bir herkes kurduğunu; Peşmen birlikte tatildeyken elektrikler kesildiğinde böylesi tıpkısı projeyi geliştirmeyi düşündüğünü tabir etti.

Ahmet Eymen Çetinel, antrparantez dedesinin meni ağrılarından muhit felç ve alçalma geçiren insanların ayağını otomatik akım ettiren aynı tümce üzerinde çalışmalarına başladığını de anlattı.

Maden kazalarını önden algılayan özel ayrımsız gidermek çalışması ortamında olduklarını anlatan mucit gençler, ışın etkin maddenin doğaya salınan hasis miktarlarıyla enerji üretecek bire bir tümce üzerinde çalıştıklarını dahi bildirdi.

Gençleri kutlama ederek başarılarının devamını dileyen Divan Başkanı Şentop, gençlerle anı fotoğrafı çektirdi.

Ziyarette, TBMM Kanunuesasi Komisyonu Başkanı, AK Fırka Tokat Mebus Yusuf Beyazıt ve YANLIŞSIZ Tümen Tokat Milletvekili Mustafa Aslan da hazır bulundu.

Share: