Tatvan’da ‘Sağlık Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

Tatvan’da ‘Afiyet Sokağı’ ile vatandaşlar bilgilendiriliyor

BİTLİS – Bitlis İl Sağlık Müdürlüğü tarafından El Sağlığı Haftası dolayısıyla Tatvan ilçe sahilinde ‘Afiyet Sokağı’ kurularak vatandaşlar bilgilendirildi.

Ahali sağlığının ve havari esenlik hizmetlerinin önemini vurgulamak için değme sene 3-9 Eylül tarihleri arasında Afiyet Bakanlığı yoluyla gerçekleştirilen Umum Sağlığı Haftası etkinlikleri ile vatandaşlar bilgilendiriliyor. Bitlis Sağlık Müdürlüğünce Tatvan sahilinde gerçekleştirilen ‘Keyif Sokağı’ etkinliğiyle vatandaşlar açılan stantları gezerek tansiyon, kamet ve kilo ölçümü ile üzeri kütle analizi yaptırdı. Vatandaşlar, ücretsiz esenlik taraması yaparak kenar ve diş sağlığı, nefes şekeri, gerginlik ölçümü, kötü ürünlerinin zararları, metin beslenme önerileri, fizyoterapi afiyet hizmetleri, seyyar mamografi aracı ile meme başı kanseri taraması ve vakayiname hastalıklar için bilgilendirildi.

Stantları gezen çocuklara balon, vatandaşlara ise sağ esen ait broşürler dağıtıldı.

Konuyla ait açıklamalarda mevcut Bitlis Esenlik Müdürü Uzman Doktor Emine Kübra Mütedeyyin Demiray, “3-9 Ilkgüz Umum Sağlığı Haftası sebebiyle kimi etkinlikler düzenledik. Bunların kâffesi halkımıza ücretsizdir. Hele destan, kilogram, yağ ölçümü, nefes şekeri, voltaj, kalp aksesi riski değerlendirilmesi, amansız hastalık tarama, aile planlaması, aylı ve telkih bilgilendirme, ruh sağlığı ve hıfzıssıhha danışmanlığı, örgen bağışı kabilinden birçok anlamda tıpkı mücahede planladık. İlk başta Tatvan Hayat Alışveriş Merkezinde bunu gerçekleştirdik. Zaman Tatvan sahilinde yapıyoruz. Erte ise Bitlis merkezde yapacağız ve tam halkımız davetlidir. Bu hat tarama programlarının olması epey çok balaban aynı baht. Bundan hava yekpare Bitlislileri bu etkinliklere davet ediyorum” dedi.

Bitlis İl Afiyet Müdürlüğünün adamakıllı ayrımsız hizmeti gerçekleştirdiğini dile getiren Fazıl Engin adlı yurttaş ise “Bitlis Keyif Müdürlüğünün hazırlamış olduğu bu hizmetten ortalık kendilerine teşekkür ediyorum. Adi çok iyicene ayrımsız bakım ve burada vatandaşlarımız takkadak gelip sağlık durumlarını öğrenebiliyorlar. Voltaj ve şekerlerini ölçüp sonucu çabucacık alabiliyorlar. Evire Çevire tıpkısı bakım oldu. Çalışanlardan ve emeği sabık herkesten Cenabıhak razı olsun, herkese teşekkürname ediyorum” diye konuştu.Share: