Tatil bitti, gurbetçiler akış akın yaşadığı Avrupa ülkelerine dönüyor

Almanak izinlerini Türkiye’de sevdikleriyle alay malay geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine çevrim yolculuğunda Kapıkule Eksen Kapısı’nda etraflı araç kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve almanak izinlerini memleketlerinde geçiren gurbetçiler, tatilin sona ermesinin arkası sıra akış atak yaşadıkları Avrupa ülkelerine gün yapmaya devam ediyor. Yaşadıkları ülkelere kaçmak üzere yola çıkan gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizgi Kapısı’nda pöçük oluşturdu. Kavurucu sıcağın altında sıranın kendilerine gelmesini muntazır gurbetçiler, sevinçle geldikleri Kapıkule’den skala ve gözyaşı ile ayrılıyor. Tam peronların celi tutulduğu Kapıkule’de kapasite en üst seviyeye çıkarıldı.

“İçimiz ekşimsi dönüyoruz”

Mersin’den yaşadığı Polonya’ya dönen gurbetçi Orçun Kaya, “Ailemiz orda kaldı, içimiz ekşimsi. Tıpkı yandan birlikte gayrı memleketimiz olan Avrupa’evet dönüyoruz. Aslında arabayla gidip süzülmek daha çok hoşumuza gidiyor. Türkiye’de yük olmuyor, abat geçiyoruz. Ancak Bulgaristan ve Macaristan’de çokça ara bekliyoruz. Tıpkısı an geçmiş Romanya üstü otoyol tarzı olursa, Sırbistan’a uğramadan geçersek haddinden fazla elan abat olacağını düşünüyorum” dedi.

“Gurbette maltalık çok edisyon”

Yaşadığı büyüklük Polonya’evet çağ için yola sâdır gurbetçi İsmail Akar, “1 sene çalışıyoruz ve özlemle memleketimize gelip ailemizi görüyoruz. Tıpkısı kamer evet da bire bir hafta kalıyoruz. Gurbette sahn haddinden fazla tahakküm. İçimizdeki burukluğu ikna etmek o kadar cılız değil. Sunu önemlisi vatanımızı geride bırakıyoruz. Buraya geldiğimiz devir Türkiye’de bizi çokça zengin zannediyorlar. Amma tığ Türkiye’deki dostluğu ve komşuluğu orada bulamıyoruz. Şu zaman Rusya- Ukrayna arasında cidal var. Ama bizim ülkemiz tertemiz. İnsanlarımız mutlu, inşallah bu edisyon günleri atlatıp elan iyice eyyam göreceğiz” şeklinde konuştu. – EDİRNE

Share: