Taşova’dan gelişmemiş gücük

Taşova ilçesinde 26 Ilkgüz Açkı Bayramı kutlandı.

Martir İdris Bolat Rum Lisesi’nde tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Kaymakam Ahmet Gökcecik, dünyanın basit dilleri arasında vadi düzlük bayrı dilin Türkçe olduğunu belirtti.

Gökcecik, “Binlerce yıllık tarihi ile Türk dili, milli kültürümüzün ortak rapor aracıdır. Dilimize cemaat çıkmanın, geçmişimize ve kültürümüze ehil geçmek olduğu bilincini milletimizin bilcümle fertlerine gerçekten yaşlardan itibaren kazandırabilmeliyiz. Alelhusus çocuklarımızın ve gençlerimizin Türkçenin akıllıca kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi, günce hayatta kullandıkları Türkçe lafız dağarcığının artırılması dilimizin korunması ve geliştirilmesi açısından haddinden fazla önemlidir.” dedi.

Program öğrencilerin şiirler okuması ve gösterileri ile sona erdi.

Programa, Ilçebay Gökcecik ile alay malay Milli Yetişek Müdürü Mustafa Tümer, okul müdürleri, hoca ve öğrenciler katıldı.

Öğrencilerden itfaiyecilere mülakat

Taşova ilçesinde öğrenciler İtfaiye Haftası dolayısı ile Taşova Belediyesi İtfaiye Amirliğini ziyaret etti.

İtfaiyecileri konuşma eden Martir Ferhat Bolat İlkokulu öğrencilerine, İtfaiye Amiri Hüseyin Yılmayan, itfaiye ekiplerinin çalışmaları üzerine bilgiler verildi.

Öğrencilere kılgısal olarak cuşuhuruş itfa cihazının zahir kullanılacağı bile anlatıldı.

Programa, Kaymakam Ahmet Gökcecik, Şehremini Hezel Öztürk katıldı.

Share: