SUTAŞ, Katliam Tatar Milli Meclisi Komutan Yardımcısı Celal’in mahkumiyet kararını kınadı

Avrupa Birliği (AB), Katliam Tatar Milli Meclisi (KTMM) Komutan Yardımcısı Neriman Şevket ile Katliam Tatarı Asan Ahmetov ve Muazzez Ahmetov hakkında sunulan mahkumiyet kararını kınadı.

AB Aut İlişkiler ve Güvenlik Politikası Erdemli Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada “güya cezanın” kınandığı duyuruldu.

Açıklamada, geçen eylül ayında bahis konusu kişilerin gözaltına alınmasının da kınandığı anımsatılarak, şu değerlendirmelere meydan verildi:

“KEZ, Acımasız makamları tarafından gayrikanuni namına gözaltına alınan cümle Ukraynalıların derhal ve şartsız namına erkin bırakılmasını bekliyor. Kırım Tatarları, alelhusus Rusya’nın Ukrayna’ya alın nedensiz ve nahak savaşı ve Katliam’ın ilhakı bağlamında Rusya tarafından giderek henüz çok maksat alınıyor. Uluslararası Kırım Platformu katılımcılarının 23 Ağustos 2022 günlü eş açıklamasında vurgulandığı amacıyla, AKARSU Rusya’yı uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerine uymaya ve Kırım’da cıvıl cıvıl insanların koca hakları ihlallerini durdurmaya çağırmaktadır.”

Açıklamada antrparantez AKARSU’nin Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları ortamında bağımsızlığına, egemenliğine ve yerey bütünlüğüne verdiği destekte azimli olduğu, Katliam Yarımadası’nın Rusya aracılığıyla gayrikanuni ilhakını tanımayacağı vurgulandı.

Share: